Akce na naše období

Nejlepší krčma široko daleko
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od Zdeslav »

Storm: Ha, tak to s tím korunovačním oděvem by mě to zajímalo! Zkusím zapátrat, jetli korunovaci nepopisuje některý z kronikářů, kteří se mi válejí na stole. (Obrazně řečeno ;) )

Ad barokní liturgický oděv: Pokud vím, tohle bývá problémem často. Asi není mnoho lidí, kteří by vlastnili repliku arcibiskupské slavnostní dalmatiky k roku 1346. A ve znalosti oděvů církevních hodnostárů vyniká také málokdo, takže není těžké veřejnost ošálit. Teda spíš oštólovat. :D
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od Maršálek »

storm napsal:Rekonstrukce korunovace Karla IV.: zdá se, že se Mirek Smaha a ostatní snažili o dobré okostýmování - ač barokní pluviál a mitry není úplně ono, nevypadalo to jako loňský a předloňský průvod s korunovačními klenoty. Za úvahu ale stojí, zda při korunovaci českým králem mohl vladař obléknout církevní oděv (dalmatika, pluviál), který je určen římskému císaři...
Ad Korunovační průvod - organizoval a oblékal ho tým krumlovských Slavností pětilisté růže. A letos už nebude, neb se změnilo politické vedení na kraji.

- nejblíže dobovým ornátům jsou překvapivě ty dnešní (viz. výstava Karel IV. - císař z boží milosti)
- Karlův korunovační řád se dochoval, takže na otázku zda mohl obléknout církevní oděv si snadno dohledáš odpověď - mohl ;)
- ad korunovační průvod a jeho oblečení - já jsem se neúčastnil, ač jsem byl pozván, ale vím, že jsem byl požádán, abych sobě a své družině zajistil adekvátní oděv sám ;)
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Pá 08. Črc 2011 13:03:30, celkem upraveno 1 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
storm
Příspěvky: 5
Registrován: Čt 15. Led 2009 20:27:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od storm »

Ad Korunovace krále Karla IV.
Netýká se ten Karlův korunovační řád římských císařů? Totiž jen římský císař zosobňuje dvě autority - světskou a duchovní. Král nikoli!? Už malé dítě kupodivu ví, že král nosí hermelín a je to tak. Císař zase pluviál. A také se používají jiné koruny...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od Maršálek »

storm napsal:Ad Korunovace krále Karla IV.
Netýká se ten Karlův korunovační řád římských císařů? Totiž jen římský císař zosobňuje dvě autority - světskou a duchovní. Král nikoli!? Už malé dítě kupodivu ví, že král nosí hermelín a je to tak. Císař zase pluviál. A také se používají jiné koruny...
Ad Karlův korunovační řád - spojuje tradice Přemyslovské s říšskými s cílem maximalizace prestiže

Ad král coby světská a duchovní autorita - každý křesťanský kníže je současně světskou i duchovní autoritou a bylo tomu tak od přijeté křesťanství, takže to měli samozřejmě dobře ;) I kvůli tomu proběhl zápas o investituru ;) http://www.hradeckydvur.net/obsah.php?kategory=34&id=76
např. přemyslovský král tradičně během korunovačního obřadu přebíral i tradiční církevní odznaky - Karel to jenom modernizoval.

Ad rozdílné koruny - ano, každé dítě ví, že každý kníže má jinou korunu; dokonce i římský král a římský císař (a že jsou mezi tím pro téhož panovníka i koruny jiné, např. železná lombardská, atd.). Císař nosil pro konkrétní příležitosti hermelín, pluviál, nebo také říšský meč (viz. ŠMAHEL, F. Cesta Karla IV. do Francie. Praha: Argo, 2006 - je tam popis konkrétních ceremonií, které Karel demonstrativně pořádal jako císař).

;) nestřílej od boku, korunovační řád Karla IV. samozřejmě existuje a tak si ho každý zájemce může přečíst. Vzhledem k tomu, že na této akci se podílela i odborná pracoviště UK a Západočeské univerzity, nemyslím si, že by obřad probíhal v rozporu s tímto řádem (byť některé podmínky bylo třeba přizpůsobit stávajícím podmínkám) ;)
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Pá 08. Črc 2011 13:06:08, celkem upraveno 1 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
storm
Příspěvky: 5
Registrován: Čt 15. Led 2009 20:27:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od storm »

Ano - střelba od boku je dobrý výraz, korunovační řád vážně neznám - latinsky neuměje... A česky se k tomu doteď nedostavše...

Avšak ten pluviál pro krále (Mirka Smahu) úplně nechápu - ač dalmatiku při korunovaci králem má: "Celý obřad, jak je popsán v Karlově korunovačním řádu, má podobu „svěcení krále“. Ze svatováclavské kaple se při tom přinášely požehnané oleje, kterých se používalo při svěcení kněží. Arcibiskup pomazal olejem královu hlavu, prsa a ruce. Pod korunovační královský plášť mu arcibiskup oblékl tuniku a dalmatiku, které „naznačovaly podjáhenské a jáhenské svěcení krále“ (Zdeňka Hledíková, Arnošt z Pardubic, Praha 2008). Tyto části oděvu byly liturgickým oblečením podjáhna a jáhna a patřily také k oblečení biskupa." Pravil Peš Jiří.

V souboru korunovačních klenotů na Pražském hradě se dochoval i korunovační plášť - a nevypadá jako pluviál, že (ač není Karlův, ale mladší - ca 1617).

Včil mudruj...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od Maršálek »

korunovační plášť má přeci jiný význam ;) to že se nám původní nedochoval není dokladem, že ke korunovaci nepatřil. vyobrazení dobového korunovačního pláště českých králů a královen je v Jihlavském rukopise Zbraslavské kroniky (Gelheimův rukopis - posloupnost králů a královen)

v korunovaci se spojuje více symbolik a tomu odpovídají i použité symboly
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovské akce

Příspěvek od maser »

Chystáte se někdo na Jihlavu? http://www.ceskyserm.cz/ActionDetail-986
není to sice Karlovská akce, ale vzhledem k tomu, že ji mám za barákem asi pojedu na otočku- sobotní bitvu. Kdyby tam byl někdo odsud, tak bychom mohli hodit řeč.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Libušín 2009

Příspěvek od Valkoun »

Je mi jasné že již celkem pozdě, ale rád bych domluvil menší Karlovskou sešlost... Původně jsem plánoval postavit kolečko z karlovskejch stanů, nejlépe v sousedstí Via Boemia.. jsem holt idealista.-))
Prosím hlašte se, kdo jede a rád by se sešel, či stanoval v karlovské enklávě..
Nezabudovi Sláva!
Drslav
Příspěvky: 14
Registrován: Po 29. Zář 2008 22:38:26
Místo/Bydliště: Pzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín

Příspěvek od Drslav »

Většina Vii pojede jen na sobotu.Stanovat budu jen já a Rous ale klidně u vás ;)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín

Příspěvek od Maršálek »

díky Karlovcům za to, že při mně stáli v boji a vedli si více než dobře - přes velké snahy nepřítele jsem nebyl až do závěru boje u zdi obtěžován a mohl jsem tedy velet až do hořkého konce.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů