Pozvánky

Nejlepší krčma široko daleko
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Ježek »

Odpustky, poutě a relikvie v předhusitské Praze: http://ff.ujep.cz/files/Katedra%20histo ... 3.2.15.pdf (3.3. na FF UK)
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Ježek »

V březnu budu jako Masér, taky někde pořád vykládat.

Program XXIII. setkání doktorandů

10. března 2015, Akademické konferenční centrum, Jilská 1

9.30 Svět literárních forem

Petra RAJTEROVÁ, Alexander Ulricha von Etzenbach
Soňa ŽÁKOVSKÁ, Formulářová sbírka Formularius epistolarum cum exposicione rhetoricali
Ondřej MATYS, Konstrukce Muhammada a její flexibilita na příkladu komparace polemik
dvou kardinálů půle 15. století

11.00 Ze zápasů české reformace

Zuzana LUKŠOVÁ, Synodální kázání Jana Husa Diliges Dominum Deum v dobovém kontextu
Pavel ŠEVČÍK, Krátce o životě a díle Štěpána z Dolan
Adam PÁLKA, Martin Lupáč a Jednota bratrská

Polední přestávka s občerstvením

13.30 Na úsvitu křesťanství

Gabriela DRESLEROVÁ, Sociálně ekonomická stratifikace na Pohansku na základě archeozoologických hodnocení
Helena POLEHLOVÁ, Vita Sancti Wilfridi v kontextu rané anglo-latinské hagiografie
Jan TOMÁŠEK, Slované a Němci. Několik poznámek k etnické stránce středověké kolonizace Meklenburska

na příkladu místní šlechty

15.00 Šlechta a její reprezentace

Veronika VAGASKÁ, Úvod do problematiky výskumu umeleckých objednávok rodu Zápoľských
Jan ŠKVRŇÁK, Můj dům, můj hrad? Páni z Drahotuš bez hradu Drahotuše
Václav DRÁBEK, Vilém Kostka z Postupic – válečník, politik, diplomat

16.30 Závěrečná diskuse, následovaná neformálním posezením

-------------------------------------------------------------------------------------------------
To moje téma je, na rovinu, tak středně zajímavý (rod, co z top 5 na Moravě zchudnul na úroveň nižší šlechty, stejně ale vyhrávám :) nebo teda :( ), ale když si všimnete, tak asi jedinej jsem se pokusil vymyslet zajímavej název :)
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Ježek »

Pak bych vás chtěl pozvat do Heraltic, kde s Kuríkem pořádáme cyklus přednášek na téma Přemysla Otakara II.
https://www.facebook.com/events/1545152302427071/

Případné přespání na spacácích v tělocvičně nebo na faře (když bude pěkně), kalba s Liborem Janem bude v pátek. Panáky sem se neptal, ale počítám, že stále za 12,-
K jídlu by (v sobotu) měly být řízky, výlet možná Rokštejn (podle počasí)

Stejnou přednášku mám možnost přednýst v Praze v Zemědělský knihovně na Slezský - dali mi na výběr pondělky a středy, s naznačením, že když si někoho jako posluchače neseženu, tak tam budu možná sám :) Kdyby někdo chtěl dojít, kdy se to hodí - já se přizpůsobim. Termíny 16., 23., 25., 30. (18 ve středu nemůžu)
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Josif »

jj, v Heralticích stále pivko za 23,- a panák za 12,- :-)
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Ježek »

Pro Pražáky, co jim nevyšli Heraltice:
Premysl_skvrnak.jpg
Premysl_skvrnak.jpg (114.22 KiB) Zobrazeno 6869 x
Zdeněk Andres
Příspěvky: 1
Registrován: Čt 19. Bře 2015 20:53:56
Kontaktovat uživatele:

Pochod Zlatou stezkou - Kašperské Hory na Šumavě

Příspěvek od Zdeněk Andres »

6. červen
v 11:00–19:00 - Kašperské Hory, okres Klatovy

Vydejte se poznat první kilometry Zlaté stezky. Důležité obchodní trasy středověku. Budeme odcházet z nejvýše položeného gotického města v České republice.
Jednodenní okružní tůra po originální Zlaté stezce vedoucí z náměstí Kašperských Hor do Pasova. My zdoláme první nejvyšší převýšení až na vrchol Hut'ské hory (1187 m n.m.) a zpět se stočíme do města přes bývalé zlatonosné údolí. (cca 19 km)

Jedná se o rekonstrukci pochodu - pro oslovení více lidí kostým spadá pro 14.-15. století. Akce je nevhodná pro koně.

V případě vydatného deště se událost ruší!

Několik zajímavostí:

Historie nejmladší části Zlaté stezky, Kašperskohorské větve neboli Horní Zlaté stezky, se začíná psát v roce 1356, kdy císař Karel IV. pověřil jistého Heintzlina Badera z Červené vytyčením a naplánováním trasy této nové obchodní komunikace. Ve stejném roce se začíná stavět i strážce této větve, majestátní královský hrad Kašperk, který je roku 1361 zprovozněn. Do roku 1366 byla cesta dokončena pod přímým dohledem Karla IV. Navíc listinou z 5. ledna 1366 nařizuje Karel IV. všem kupcům, kteří využijí tuto stezku, aby přenocovali v Kašperských Horách. Kdo by neuposlechl, zaplatí pokutu.

Kašperské Hory (740 m) - Nejvýše položené gotické město v Čechách. První písemná zmínka o sídle pochází z roku 1337. Původně hornická osada (těžba zlata) byla za Jana Lucemburského povýšena na horní město. Karel IV. dal k ochraně Zlaté stezky do bavorského Pasova vystavět hrad Karlsberg (Kašperk).

Kašperk byl jako gotický hrad založen v roce 1356 Karlem IV. Hrad byl vybudován k ochraně zemských hranic s Bavorskem, zlatých dolů a nově založené kašperskohorské větve Zlaté stezky. Dílo zorganizoval Vít Hedvábný a stavěl Michal Parléř. Hrad Kašperk byl nazván na panovníkovu počest Karlsberg, ale neustále byl zastavován zástavním držitelům.



FB událost: https://www.facebook.com/events/770886643019268/

Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od richardrg »

Tohle jsem prošel s Hrochem. Ta trasa je jen kousíček, ale jako procházka dobré....
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Josif »

Hey, co se děje? to jste všichni zalezlí na svých tvrzičkách a děláte dřevo na zimu? Normálně to mrtvolno tady mě zaráží... :-D
Tak kdybyste tedy neměli co dělat o víkendu, najděte si cestu do Jemnice, rád Vás všechny uvidím.
plakatFINAL2.png
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od mahy »

Já bohužel- tedy bohužel pro tuto akci, budu válčit v Olomouci v napoleonice.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od maser »

Josif napsal:Hey, co se děje? to jste všichni zalezlí na svých tvrzičkách a děláte dřevo na zimu? Normálně to mrtvolno tady mě zaráží... :-D
Je čas konferencí, na koníčky není čas :).
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host