Pozvánky

Nejlepší krčma široko daleko
Odpovědět
Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánky

Příspěvek od Maršálek »

Panská – podzim 2009

Historické pozadí sporu (velmi stručně):
Akce bude velmi volně na motivy roku 1306 po smrti Českého krále Václava III. Nejedná se o žádnou konkrétní událost, spíše o imaginární příběh. Mentálně se tedy pohybujme v této době a kdo hraje konkrétní postavu této doby ať tedy dodržuje reálie. Akce je otevřena pro lidi ze starších i novějších období, která jsme ohraničili raným a pozdním středověkem. Ti samozřejmě hrají imaginární postavy, opět s mentalitou této doby

Příčina sporu:
O královnu vdovu se uchází nápadník na český trůn, který je z královské krve. Královna souhlasí a má se konat svatba. Nápadník posílá do země poselstvo s dary, mezi nimi i jeden velmi důležitý. (včas se dovíte). Mezi okrajovou a centrální částí země se nachází hustý divoký les, a skrze vede jen několik cest, mezi nimi i "Zlatá stezka" u té začala řádit banda lapků, z počátku bezvýznamná, ale postupně nabyla na lokálním věhlasu a ta přepadla poselstvo a vše ukradla. Panstvo země to bere jako osobní urážku královny a vydá se bandu ztrestat. Vzhledem k rozložení v prostoru táhnou dva voje jeden z okrajové části země druhý z centrální. Panstvo z centra pohlíží na pány z okraje s jistým despektem a nadhledem členů královnina dvora, co táhnou do války s velkým pohodlím a pompou. Provinční panstvo zase na ty z centra jako na slabošské a změkčilé a sami upřednostňují rychlou a jednoduchou akci. Panstvo si dobře uvědomuje, že největší slávy dobude ten kdož donese královně zcizený dar, proto se budou předhánět a ani po vybití lapků, není jednoznačné kdo bude ten jemuž připadne sláva. A všichni proto budou ochotni udělat cokoliv.

Podrobnější popis stran
Vojsko panské šlechty (hejtman Ivain de Merpins)
Vojsko pod vedením urozeného pana Ivaina de Merpins, je výkvětem dvorské šlechty země. Jejich tábor je bohatý s velkými stany, nábytkem a pod. Je dostupný povozy. Pánové jsou vyzbrojeni a vystrojeni drahými a moderními zbraněmi a zbrojemi. Tito pánové jsou dobří válečníci, ikdyž mohou působit příliš blahobytně. Na provinční šlechtu pohlížejí krapet z patra. Jsou to vynikající turnajníci a mnozí mají za sebou i slavné bitvy a tažení. V každém případě jsou si jisti, že to budou oni kdo lapky polapí, ztrestá a získá přízeň královny, jiná varianta je z jejich pohledu vyloučená.

Vojsko provinční šlechty (hejtman Dobrohost z Ronšperka)
Vojsko pod vedením Dobrohosta z Ronšperka, jsou zkušení praktici války zocelení z pohraničních šarvátek. Jejich výzbroj a výstroj není tak bohatá a mají sebou jen nejnutnější věci, které jsou schopni sami unést. Na pány od dvora pohlížejí jako na zlenošilé a neschopné snášet strádání polního tažení. Rádi by to byli oni kdo objeví a ztrestají lapky. Protože by jim přišlo spravedlivé, aby získali přízeň panovnice jednou také oni. Budou proto ochotni udělat vskutku odvážné činy

Podmínky účasti letošní akce: http://panska-bitva.ic.cz/?page=detaily
Podmínky účasti ve smyslu vybavení a zákazů: http://panska-bitva.ic.cz/?page=vybaveni
Pravidla: http://panska-bitva.ic.cz/?page=pravidla
Diskusní fórum http://panska-bitva.ic.cz/?page=diskuse

jako jeden ze tří hejtmanů upomínám, že k účasti je třeba se nejprve nahlásit příslušnému veliteli, následně odeslat přihlášku a platbu.

Za sebe na rovinu říkám, že si vybírám, koho do svého šiku beru, aby jeho vybavení a schopnosti odpovídali mým požadavkům na toto trestné tažení.
Za šlechtice neuznám nikoho, koho nedoprovází alespoň dva jeho vlastní, řádně vybavení vojáci. Kdo tedy bude bez družiny, bude automaticky zařazen jako můj osobní voják a to neurozený.
Jako hejtman jedné ze stran si také vyhrazuji právo veta při kontrole vybavení, oděvu a zbroje na místě. Cílem je eliminovat zjevně neodpovídající věci ;) Kromě dobré atmosféry této tradiční akce očekávám, že počasí prověří naše vybavení.

Těším se na přátelskou atmosféru a lidi, kterých si vážím a nepředpokládám, že by se ke mně hlásili lidé, kteří se mnou nevycházejí ;) Bude mi potěšením vidět co největší zastoupení Karlovců a to na své i Ronšperkově straně (lapkové jsou Siegfridovi Švejcaři - jarní Chebané).
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
malej
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od malej »

Výstava středověkých replik nábytku,skla,keramiky a kožených doplňků 5.-30.10. v www.kclisen.cz viz.kalendář akcí. Smolná je pouze otvírací doba :(
richardrg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richardrg »

Mě by zajímalo, kdo to vyráběl.
Ta stolička ze dvou kusů do sebe vložených prken mi moc gotická nepřipadá, i když se tak snaží tvářit.
Ta truhlička vypadá dobře, akorát při bližším zkoumání vybízí k tomu, vrazit páčidlo pod víko, železné pásy jsou trochu jinde než bych si je představoval.
Třeba se najde někdo kdo to nafotí.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka »

Podobná sedátka se používala a používají po celém africkém kontinentě. Takže by se spíše mohlo jednat o inspiraci než o repliku. Možná by se ta výstava vůbec měla spíše jmenovat "Nábytek inspirovaný středověkem" a byl by klid 8-)
Pavel na Besednici
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel na Besednici »

richardrg napsal:Mě by zajímalo, kdo to vyráběl.
Ta stolička ze dvou kusů do sebe vložených prken mi moc gotická nepřipadá, i když se tak snaží tvářit.
Přiznám se, že právě takovouhle stoličku (v jednoduchém provedení) už jsem někde na fotkách z akcí viděl a domníval se, že je to běžná věc a že takhle některé druhy stoliček vypadaly Takže není? :?
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Smil »

Já je viděl také na raně středověkých akcích. Také jsem měl pocit, že jde o snadno vyrobitelné a přenosné sedátko...
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
richardrg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richardrg »

No já také slyšel že tomu říkají "keltská stolička", ale viděl to někdo v nějaké ikonografii? Nebo nějaký nález který by to připomínal? Z jakékoliv doby?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Smil »

Zase tak jsem se o to nezajímal. S určitostí vím že jí používali na divokém západě, ale to už je maličko jinde :mrgreen:
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka »

Tohle sedátko je popisováno jako "boardchair", "bogchair", "viking chair", "stargazer chair". Na anglicky psaných forech je po celém světě upozorňováno na to, že tento typ sedátek nemá žádné vikingské, keltské ani jiné historické kořeny, že to je jen šikovná a celkem pohodlná, přenosná, historicky vypadající židlička, výborně se hodící pro táboření.
Takže v západní Evropě a USA byl přijat úzus, že bude na většině LH akcí trpěna jako historizující sedátko. Jak tomu je ve střední a východní Evropě, to nevím.

Nejhistoričtější kořeny jsou údajné neurčité zmínky z doby německého vystěhovalectví z přelomu 18. a 19. století do USA a z občanské války v USA, kdy je měli používat někteří vojenští lékaři.
Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka »

Dovoluji si doporučit zajímavou a příjemnou akci:

Občanská sdružení ALLA DANZA a Společnost pro starou hudbu,
si Vás dovolují pozvat na jedinečnou společenskou událost, a to

3. HISTORICKÝ PLES

v sobotu 21. listopadu 2009
od 19 do 23 hodin

v prostorách paláce Casa Gelmi(Korunní 30, Praha 2 – Vinohrady)

Celý večer Vás budou provázet libozvučné tóny dobové hudby
(Krumlovští pištci a Peregrin)
na které budete tančit opět nové nenáročné historické tance
(pod milým vedením Kateřiny Doležalové).
Atmosféru dob dávno minulých umocní svým osobitým způsobem
herold Jaroslav „Červeňák“ Dolejší.
Kouzlo zašlých věků si můžete vychutnat výhradně v historických kostýmech (stylizace od 9. do 19. století, včetně uniforem a krojů).

Vstupenky rezervované na info@alladanza.cz do 11. 11. 2009 stojí 180,- Kč,
na místě (pokud nějaké zbudou) pak 200,- Kč. Rezervované vstupenky si můžete vyzvednout i zaplatit přímo na místě,
a to hodinu před zahájením akce, tedy od 18.00 do 18.45 hod.
Nevyzvednuté rezervace budou od 18.45 hod. dány do volného prodeje.

Program bude složen z několika výukových tanečních bloků s živým hudebním doprovodem a 2 samostatných koncertních vystoupení kapel
Krumlovští pištci (www.pistci.cz) a Peregrin (www.peregrin.eu).

Kostýmy je možno půjčit např. u Merletů (www.pujcit-kostym.cz)
nebo na Barrandově (www.fundus.barrandov.cz).

Oproti předchozím ročníkům Historického plesu ALLA DANZA na Vyšehradském Starém purkrabství je nyní v paláci Casa Gelmi (www.casagelmi.cz) k dispozici dvojnásobná kapacita mramorového sálu. Zajištěno je také základní občerstvení (bez teplých jídel, ale s dostatečně zásobeným barem...).

Akci spolupořádá Společnost pro starou hudbu (www.early-music.cz), organizátor slavné Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.

Informace a podrobnosti podá za ALLA DANZA, o. s. (www.alladanza.cz)
Irena Pekovová na tel.: 604 213 214 nebo e-mail: info@alladanza.cz.

TĚŠÍME SE NA VÁS!!!
Odpovědět