Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
zeman Hromada z Boršic
Příspěvky: 1
Registrován: So 17. Zář 2016 11:50:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od zeman Hromada z Boršic » So 17. Zář 2016 12:03:32

Zdravím,
na Brodci mi poradili, ať se zeptám tady. Je to trochu mimo vaší dobu, ale máte v tomto přehled ;) potřebuji přilbu na konec 14. a začátek 15.stol. A vyhlédl jsem si tuto (viz obr.) No a chtěl jsem se zeptat, jestli se v Českých zemích tento typ šlapu vyskytoval nebo jestli tu byli jen ty německé typy hledí. Osobně se mi psí čumák nelíbí a radši bych nějaký takovýto. Samozřejmě i s kroužkovým nápletem. Předem díky za radu a pomoc.
Přílohy
DSCN0093.JPG
DSCN0092.JPG

Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Reputation: 23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav » Út 28. Bře 2017 11:35:45

Ano, hledí tohohle typu je možné použít, i kryž není úplně typické. Ale pokud to má být dobové, tak bez těch kolíčků na zajištění hledí.
Za otce Nezabuda!

Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Reputation: 23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav » Út 28. Bře 2017 11:49:42

K diskusi o zajištění hledí proti otevření (případně zavření) dávám myslím rozumný názor Iana LaSpiny (Knyght Errant):
https://youtu.be/tDkB-zMUf7k

Krátké shrnutí pro vás, kdo nevládnete AJ:

1) na žádném z dochovaných šlapů se neobjevuje žádný kolíček k zajištění hledí ani žádný jiný mechanismus (příprava k protažení řemenu apod.)
2) Je to proto, že požadavky na funkci přilby s hledím byly v reálné bitvě jiné, než v případě naší rekonstrukce, nebo v případě turnaje.
3) Hledí bylo uprostřed vřavy potřeba spíš zvednout na krátký okamžik pro nadýchání a rozhlédnutí a potom ho zase zavřít, než přiletěla další sprška šípů
4) Pokud je hledí správně uděláno, mělo by pevně držet a neotvírat se při žádném, jakkoli divokém, pohybu nositele. Toho lze docílit jednak (obnovovaným) těsným utažením čepů a jednak vyosením obou čepů, které pozorujeme na originálech, kdy jeden je níže nebo více vzadu, než ten druhý, což dodává torzi v hledí a tudíž potřebné tření. K tomu dodám, že v případě jednobodových hledí se toho samého efektu dá docílit zvlášním tvarem zkoseného čepu (viz Maserův článek https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/ ... sequence=1).
5) i tak byli tehdy těžkooděnci, kteří byli ochotní obětovat ochranu za přehled a nosili klobouky, nebo hledí před bitvou odkládali.
Za otce Nezabuda!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host