Podzbrojové prošívanice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od David »

Maršálek napsal:
Chybu jsi samozřejmě udělat nemusel, já sám svůj názor konkrétními nálezy neopřu a je pravděpodobné že souběžně fungovaly obě varianty. Moje osobní zkušenost s užíváním prošívanic je taková, že svrchní by měla mít rukáv maximálně kousek nad loket, ne na celou ruku - když je dostatečně vycpaná, dobře chrání rameno a nadloktí a pak stačí řešit jenom ochranu lokte a předloktí, viz.:

Dříve jsem ji nosil na měkkou spodní, na které byla ještě dlouhá kroužková košile - takhle má smysl a funguje.

Pokud by ale byl rukáv vycpaný celý, pak musí být kvůli pohyblivosti kloubů vycpaný jenom velmi málo a to pro svrchní prošívanici ztrácí význam. Obstojí jako měkká spodní, ale brni nebo plechy nenahradí:

Pokud bych pod ni měl kroužky, tak to také moc neřeší a to vycpávání bude velmi překážet ;) proto se domnívám, že to co má sv. Jiří např. v Ch. Pisánské je jenom prošitý kabátec. Pokud je totiž oblečený na plátovém kabátci, nebo kyrysu jako má sv. Jiří na pražském hradě, nebo Přemysl Otakar II. na své tumbě, pak bude takový kabátec kopírovat tvar zbroje a bude působyt velmi malebně. Sám jsem to zkoušel, ale neumím ho tak vypasovat a tak to dopadlo tristně :oops:
Ahoj,
koukám na tvoji svrchní prošívanici. Jakým způsobem řešíš u toho krátkého rukávu podpaží? Chci říci, když zvedneš ruku, nestahuje se ten krátký rukáv příliš vysoko? Na své prošivce jsem přidělání celých rukávů řesil tkanicemi a v podpaží je takové to hluché místo.
Novou svrchní prošívanici bych rád řešil jakou tuhou vestu z vlněné plsti a o krátkém rukávu zatím přemýšlím. Její použití by bylo jako svrchní vrstva na kroužkové košili s rukávem.
David z Rožmitála
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od David »

Naprosto vyčerpávající. Díky.
Jestli mohu ješte všetečnou otázku, použil jsi jako materiál vrstvené plátno? Vzadu na tom šosu je vidět, že si prošívka zachovává dost tuhost.
David z Rožmitála
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Maršálek »

David napsal:Naprosto vyčerpávající. Díky.
Jestli mohu ješte všetečnou otázku, použil jsi jako materiál vrstvené plátno? Vzadu na tom šosu je vidět, že si prošívka zachovává dost tuhost.
ne, je to vycpávané plstí a to dost tuhou, snad lisovanou. vyřezal jsem z ní celý tvar, vrstvil jsem ji a pak při zašití do plátna jsem to prošíval. původní tloušťka/síla takto navrstvené plsti byla cca 3 cm a prošíváním jsem ji utáhnul na cca 1,5 cm. zastavilo to i bodnutí ostrým hrotem meče do hrudi.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od kure »

Pár hezkých fotek prošívanice Karla de Blois. http://www.flickr.com/photos/34987696@N ... 390203784/
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od mikey.88 »

Zajímavý střih ;)

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od marduk2810 »

Chtěl bych se zeptat jaké druhy nebo střihy podzbrojovek používáte, toto vlákno je už docela dlouho mrtvé.
Takže by mě zajímalo něco aktuálního, jak by vlastně taková podzbrojovka měla na DK vypadat?
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Saltkrakan »

Vypasovaný střih, rukávy s velkýma průramkama, ala Charles de Blois, ale s durazem kladenym na pohyblivost a prakticnost namisto zdobnosti.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od maser »

Ano, řešil jsem to stejně. Akorát jsem střih notně zjednodušil. A taky doporučuju spíš šněrování, knoflíky se můžou chytat o kroužky a vytvářejí faldíky jak u kojící prasnice :).
Přílohy
IMG_8766.JPG
blois_front_diagram_small.jpg
blois_front_diagram_small.jpg (22.77 KiB) Zobrazeno 7240 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Bilajz »

Sice na 15tku, ale taky mám tenhle typ s velkými průramky a vloženým trojúhelníkem (jen vepředu). Důležité je mít spodní část rukávu od loktu dolu ne rovnou, ale v úhlu. Šněrování jako Maser bych taky doporučil. A za mě určitě stojáček.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od maser »

Stojáček určitě. Víceméně povinně.

Hlavně nechej dostatek látky v lokti, protože prošívka se mnohem více "zdrcává" při ohybu a taky by tě pak nepustila k ohnutí ruky.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů