Podzbrojové prošívanice

Moderátor: maser

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Zdeslav »

Gambesson Karla VI, francouzského dolphina, okolo roku 1380:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nezabud hrr!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Gunnar »

Mě příjde tahle prošívanice spíš nositelná přes zbroj, zdá se mi dost volná a je podobná těm, které nosí bojovníci navrch na některých iluminacích. Docela dost je toho na http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 . Ale ještě to nemám přečtené :oops: , byl jsem rád že jsem to konečně našel.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Maršálek »

tahle je skutečně spodní a je i adekvátně odřená, viděl jsem ji v Chartres velmi zblízka ;)

Ty svrchí kabátce prakticky nejsou vypcávané a jsou z pěkné látky, obvykle pojaté jako erbovní. prošívání na nich není dané vycpáváním, ale zpevněním aby se nerozsypaly jako hadr, když jsou posekané ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Gunnar »

No je fakt že u Karla VI, bych čekal jako svrchní oděv/zbroj něco lepšího. Ale ty máš na stránkách tuším johanitů prošívanou svrchní zbroj i když pro pěšáka a je to jenom vesta. Navíc prošívanice přes zbroj se nosili a na některých iluminacích jsou ty kabátce většinou jednobarevné, alespoň co jsem zatím viděl. Kromě toho vypadají téměř stejně jako ta co sem dával Zdeslav (dle mého laického oka). U nějakých kabátců "na vzhled" bych čekal viditelně bohatší zdobení. No a v poslední řadě a nejméně průkazná domněnka: ty rekonstruované zbroje např. na těch stránkách http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 mi příjdou docela věrohodné a vypadají hodně podobně i dost funkčně. Připadá mi že narvat takovéhle rukávy pod plechy je docela problém. Tak a teď už jen zjistit jestli a kde jsem ve své úvaze udělal chybu :) .
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Maršálek »

Gunnar napsal:No je fakt že u Karla VI, bych čekal jako svrchní oděv/zbroj něco lepšího. Ale ty máš na stránkách tuším johanitů prošívanou svrchní zbroj i když pro pěšáka a je to jenom vesta. Navíc prošívanice přes zbroj se nosili a na některých iluminacích jsou ty kabátce většinou jednobarevné, alespoň co jsem zatím viděl. Kromě toho vypadají téměř stejně jako ta co sem dával Zdeslav (dle mého laického oka). U nějakých kabátců "na vzhled" bych čekal viditelně bohatší zdobení. No a v poslední řadě a nejméně průkazná domněnka: ty rekonstruované zbroje např. na těch stránkách http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 mi příjdou docela věrohodné a vypadají hodně podobně i dost funkčně. Připadá mi že narvat takovéhle rukávy pod plechy je docela problém. Tak a teď už jen zjistit jestli a kde jsem ve své úvaze udělal chybu :) .
Chybu jsi samozřejmě udělat nemusel, já sám svůj názor konkrétními nálezy neopřu a je pravděpodobné že souběžně fungovaly obě varianty. Moje osobní zkušenost s užíváním prošívanic je taková, že svrchní by měla mít rukáv maximálně kousek nad loket, ne na celou ruku - když je dostatečně vycpaná, dobře chrání rameno a nadloktí a pak stačí řešit jenom ochranu lokte a předloktí, viz.:
Obrázek
Dříve jsem ji nosil na měkkou spodní, na které byla ještě dlouhá kroužková košile - takhle má smysl a funguje.

Pokud by ale byl rukáv vycpaný celý, pak musí být kvůli pohyblivosti kloubů vycpaný jenom velmi málo a to pro svrchní prošívanici ztrácí význam. Obstojí jako měkká spodní, ale brni nebo plechy nenahradí:
Obrázek
Pokud bych pod ni měl kroužky, tak to také moc neřeší a to vycpávání bude velmi překážet ;) proto se domnívám, že to co má sv. Jiří např. v Ch. Pisánské je jenom prošitý kabátec. Pokud je totiž oblečený na plátovém kabátci, nebo kyrysu jako má sv. Jiří na pražském hradě, nebo Přemysl Otakar II. na své tumbě, pak bude takový kabátec kopírovat tvar zbroje a bude působyt velmi malebně. Sám jsem to zkoušel, ale neumím ho tak vypasovat a tak to dopadlo tristně :oops:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Gunnar »

No obě verze mi příjdou docela dobře možné. Mě moje prošívanice moc nevyšla takže těch zkušeností moc nemám, hodně jsem jí vycpal a měla dlouhé rukávy, takže když jsem jí vzal na sebe a pohnul rukama tak popraskali švy. Nakonec jsem jí předělal a odecpal rukávy, takže jsou teď vlastně krátké, zhruba jak to máš ty (myslím vycpáním). Je fakt že takovéhle kabátce o kterých mluvíš jsem už viděl a u nich by bylo vycpávání asi zbytečné, ale já jsem myslel spíš jednodušší kabátec který by měl široké rukávy, které se zužují až u předloktí, takže by ta pohyblivost mohla být relativně dobrá, protože by jsi měl v ramenou a v loktech dost místa v té prošívce, ta prošívka by se tedy nemusela zas tolik hýbat, ale ruce by se hýbali v ní. Podložené to bohužel nemám, pouze jsem viděl na pár iluminacích něco co si myslím že bylo takhle řešeno, ale nějaké rekonstrukce už jsou a asi by chtělo zjistit jestli to vůbec funguje a jestli to v té době skutečně používali. Jedna rekonstrukce, která se mi líbí: http://zbroj.rajce.idnes.cz/Prosivky/#Untitled-1.jpg .
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Maršálek »

Pod tím prošívaným kabátcem má dle mého už jenom kroužkovou košili a rukávy jsou dle mého jenom podšité. Takhle se chová i tužší brokát s podšívkou, je-li střižený jako volnější, což zjevně je.
http://zbroj.rajce.idnes.cz/Prosivky/#Untitled-1.jpg
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Gunnar »

Jo měl jsem se ještě jednou podívat co sem dávám. Je pravda že ten kabátec nevypadá moc vycpaný a nejvíce to vypadá jako ten podšitý brokát. Navíc je to hodně zdobené a nevypadá to jako ty kabátce co jsem myslel. Takže tady to bude mít asi vzhledový efekt, hledal jsem jestli nenajdu nějakou slušnou rekonstrukci a tohle podle mě vypadá docela pěkně, akorát je to něco jiného :( . Takže spíš něco takového:


Tady to je přesnější verze toho co jsem myslel, ale nevím jak moc je to vycpané, na jejich stránkách je více docela zajímavých věcí:
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Valkoun »

Tady je jeden dochovaný exemlář.:
Waffenrock - prošívaný bojový kabátec z první poloviny 15. století,přední a zadní strana, Heimatmuseum, Stendal
Decentní prošívání, spíš na okrasu..
Přílohy
Waffenrock.jpg
Waffenrock.jpg (56.11 KiB) Zobrazeno 11421 x
Nezabudovi Sláva!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzbrojové prošívanice

Příspěvek od Zdeslav »

Ukázka možného střihu, zapínání a způsobu prošití:

http://www.medieval-market.biz/podglad. ... 4_0%20.jpg
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů