Stránka 1 z 3

Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Ne 18. Led 2009 12:14:39
od Zdeslav
Gambesson Karla VI, francouzského dolphina, okolo roku 1380:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 15:28:45
od Gunnar
Mě příjde tahle prošívanice spíš nositelná přes zbroj, zdá se mi dost volná a je podobná těm, které nosí bojovníci navrch na některých iluminacích. Docela dost je toho na http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 . Ale ještě to nemám přečtené :oops: , byl jsem rád že jsem to konečně našel.

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 15:45:42
od Maršálek
tahle je skutečně spodní a je i adekvátně odřená, viděl jsem ji v Chartres velmi zblízka ;)

Ty svrchí kabátce prakticky nejsou vypcávané a jsou z pěkné látky, obvykle pojaté jako erbovní. prošívání na nich není dané vycpáváním, ale zpevněním aby se nerozsypaly jako hadr, když jsou posekané ;)

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 16:13:15
od Gunnar
No je fakt že u Karla VI, bych čekal jako svrchní oděv/zbroj něco lepšího. Ale ty máš na stránkách tuším johanitů prošívanou svrchní zbroj i když pro pěšáka a je to jenom vesta. Navíc prošívanice přes zbroj se nosili a na některých iluminacích jsou ty kabátce většinou jednobarevné, alespoň co jsem zatím viděl. Kromě toho vypadají téměř stejně jako ta co sem dával Zdeslav (dle mého laického oka). U nějakých kabátců "na vzhled" bych čekal viditelně bohatší zdobení. No a v poslední řadě a nejméně průkazná domněnka: ty rekonstruované zbroje např. na těch stránkách http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 mi příjdou docela věrohodné a vypadají hodně podobně i dost funkčně. Připadá mi že narvat takovéhle rukávy pod plechy je docela problém. Tak a teď už jen zjistit jestli a kde jsem ve své úvaze udělal chybu :) .

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 22:30:26
od Maršálek
Gunnar napsal:No je fakt že u Karla VI, bych čekal jako svrchní oděv/zbroj něco lepšího. Ale ty máš na stránkách tuším johanitů prošívanou svrchní zbroj i když pro pěšáka a je to jenom vesta. Navíc prošívanice přes zbroj se nosili a na některých iluminacích jsou ty kabátce většinou jednobarevné, alespoň co jsem zatím viděl. Kromě toho vypadají téměř stejně jako ta co sem dával Zdeslav (dle mého laického oka). U nějakých kabátců "na vzhled" bych čekal viditelně bohatší zdobení. No a v poslední řadě a nejméně průkazná domněnka: ty rekonstruované zbroje např. na těch stránkách http://www.myarmoury.com/talk/viewtopic.php?t=8426 mi příjdou docela věrohodné a vypadají hodně podobně i dost funkčně. Připadá mi že narvat takovéhle rukávy pod plechy je docela problém. Tak a teď už jen zjistit jestli a kde jsem ve své úvaze udělal chybu :) .
Chybu jsi samozřejmě udělat nemusel, já sám svůj názor konkrétními nálezy neopřu a je pravděpodobné že souběžně fungovaly obě varianty. Moje osobní zkušenost s užíváním prošívanic je taková, že svrchní by měla mít rukáv maximálně kousek nad loket, ne na celou ruku - když je dostatečně vycpaná, dobře chrání rameno a nadloktí a pak stačí řešit jenom ochranu lokte a předloktí, viz.:
Obrázek
Dříve jsem ji nosil na měkkou spodní, na které byla ještě dlouhá kroužková košile - takhle má smysl a funguje.

Pokud by ale byl rukáv vycpaný celý, pak musí být kvůli pohyblivosti kloubů vycpaný jenom velmi málo a to pro svrchní prošívanici ztrácí význam. Obstojí jako měkká spodní, ale brni nebo plechy nenahradí:
Obrázek
Pokud bych pod ni měl kroužky, tak to také moc neřeší a to vycpávání bude velmi překážet ;) proto se domnívám, že to co má sv. Jiří např. v Ch. Pisánské je jenom prošitý kabátec. Pokud je totiž oblečený na plátovém kabátci, nebo kyrysu jako má sv. Jiří na pražském hradě, nebo Přemysl Otakar II. na své tumbě, pak bude takový kabátec kopírovat tvar zbroje a bude působyt velmi malebně. Sám jsem to zkoušel, ale neumím ho tak vypasovat a tak to dopadlo tristně :oops:

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 23:32:29
od Gunnar
No obě verze mi příjdou docela dobře možné. Mě moje prošívanice moc nevyšla takže těch zkušeností moc nemám, hodně jsem jí vycpal a měla dlouhé rukávy, takže když jsem jí vzal na sebe a pohnul rukama tak popraskali švy. Nakonec jsem jí předělal a odecpal rukávy, takže jsou teď vlastně krátké, zhruba jak to máš ty (myslím vycpáním). Je fakt že takovéhle kabátce o kterých mluvíš jsem už viděl a u nich by bylo vycpávání asi zbytečné, ale já jsem myslel spíš jednodušší kabátec který by měl široké rukávy, které se zužují až u předloktí, takže by ta pohyblivost mohla být relativně dobrá, protože by jsi měl v ramenou a v loktech dost místa v té prošívce, ta prošívka by se tedy nemusela zas tolik hýbat, ale ruce by se hýbali v ní. Podložené to bohužel nemám, pouze jsem viděl na pár iluminacích něco co si myslím že bylo takhle řešeno, ale nějaké rekonstrukce už jsou a asi by chtělo zjistit jestli to vůbec funguje a jestli to v té době skutečně používali. Jedna rekonstrukce, která se mi líbí: http://zbroj.rajce.idnes.cz/Prosivky/#Untitled-1.jpg .

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Po 19. Led 2009 23:54:37
od Maršálek
Pod tím prošívaným kabátcem má dle mého už jenom kroužkovou košili a rukávy jsou dle mého jenom podšité. Takhle se chová i tužší brokát s podšívkou, je-li střižený jako volnější, což zjevně je.
http://zbroj.rajce.idnes.cz/Prosivky/#Untitled-1.jpg

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Út 20. Led 2009 18:03:17
od Gunnar
Jo měl jsem se ještě jednou podívat co sem dávám. Je pravda že ten kabátec nevypadá moc vycpaný a nejvíce to vypadá jako ten podšitý brokát. Navíc je to hodně zdobené a nevypadá to jako ty kabátce co jsem myslel. Takže tady to bude mít asi vzhledový efekt, hledal jsem jestli nenajdu nějakou slušnou rekonstrukci a tohle podle mě vypadá docela pěkně, akorát je to něco jiného :( . Takže spíš něco takového:


Tady to je přesnější verze toho co jsem myslel, ale nevím jak moc je to vycpané, na jejich stránkách je více docela zajímavých věcí:

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Út 27. Led 2009 20:52:25
od Valkoun
Tady je jeden dochovaný exemlář.:
Waffenrock - prošívaný bojový kabátec z první poloviny 15. století,přední a zadní strana, Heimatmuseum, Stendal
Decentní prošívání, spíš na okrasu..

Re: Podzbrojové prošívanice

Odeslal: Čt 29. Led 2009 0:06:22
od Zdeslav
Ukázka možného střihu, zapínání a způsobu prošití:

http://www.medieval-market.biz/podglad. ... 4_0%20.jpg