Kompletní zbroje - ukázky

Moderátor: maser

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Zdeslav »

Ano, lentner je německé pojmenování pro to, čemu my dneska říkáme plátový kabátec, který se může nosit jako zesílení kroužkové zbroje, ale i samostatně. Byl vyroben výhradně ze silnější kůže podbité plechem (sukno není podle mě dostatečně pevné na to aby kov udrželo a netrhalo se). Přičemž společensky výše postavení vojáci si jej často nechávali ještě zašít do látky - a nešetřili drahými materiály (hedvábí, samet) - aby to vypadalo reprezentativně.
To se potom nahradilo leštěnými, bohatě zdobenými kyrysy, které byly reprezentativní samy o sobě a nosili se venku. Lentnery pak mohli ještě soudobě existovat jako levnější varianta téhož.

Valkoun: Když se podíváš pozorně, je docela dobře možné, že dotyčný má na sobě jednoduchý vícedílný kyrys a jen dolní suknice je z podbíjených dílů. A všechno je to zašité dohromady v látce (sametu?). No a proč nemá viditělně kyrys? Mimo to, co jsi vyjmenoval to může být docela dobře i kvůli rozdílu v ceně. Leštění bylo ve středověku výhradně ruční a poměrně náročné a tak každý leštěný plech byl přirozeně dražší, než plech neleštěný. No a tahkle se ten neleštěnej plech jednoduše schoval pod samet a bylo hotovo :)
(můj pohled na věc)
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od Zdeslav »

Jezdci, přelom 14. a 15. století. Moderní postroje. Loňský Grünwald.
Přílohy
jezdci_grunwald.jpg
jezdci_grunwald.jpg (65.61 KiB) Zobrazeno 6601 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Maršálek »

ale kdež - leštění jako závěrečnou povrchovou úpravu provádějí tovaryši a nikoli platnéřský mistr... a loket sametu stojí jako tučný vůl, takže frajer byl ten v sametu a ne ten, který to nosil vyleštěné bez svrchní erbovní suknice ;) Navíc je zjevné, že zvytek zbroje leštěný je, takže není o čem ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal:No...mně se na něm líbilo hlavně zpracování těch rukou s ramenní poklicí a účes. Pokud by to měl být sám vévoda tak mi přijde spíš i takový podvybavený...mám dojem, že by pravděpodobně měl ještě nějakou zesílenou ochranu trupu...a samozřejmě ten pás asi mnohem zdobnější. Každopádně díky za korekturu a připomínky...


to neber zle, ale takového chlapa stále strčím do kapsy s tím, co mi doma z doby na Karla IV. zbylo a to jak s výbavou do pole, tak i na večerní hostinu, kde se několikrát převléknu - a to nejsem velmož, natož kníže ;) i zbrojné odění musí odpovídat společenskému postavení nositele a řádně ho reprezentovat, často se při rekonstrukci šlechty držíte zbytečně při zemi ;)

takhle si to nějak představuji, viz. výše tvůj odkaz: Šlechtic na tažení s družinou. 2. polovina 14. století.
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od maser »

Ochrana rukou toho slezského šlechtice mi přijde trošičku nedokonalá. Ta kůže je dost tenká a ty zpevňující pruhy mi taky moc pevný nepřijdou. Z hlediska ochrany tedy asi nic moc, u Poláka obzvlášť :)
Na kroužcích bych to ještě pochopil, ale v tomhle případě bych volil spíš tvrzenou nebo tlustší kůži.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa z historických akcí

Příspěvek od Divous »

Zdeslav napsal:Originál zbroje vysokého šlechtice přibližně z roku 1390 a šlap se závěsem (14. století).
ještě k této zbroji - všimněte si těch řemenů na přední straně kroužkové kapuce. K čemu to bylo? Vypadá to jako řemeny kterými je stažený i ten kabátec, ale proč jsou i na kápi? Že by se ta kapuca tím přidělávalal na kabátec?
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek:
Aha, tak to díky za poučení a za srovnání.
Mám pořád docela bordel v poměrech cen. Vím, že leštění bylo drahý, samet byl drahej...ale co bylo nákladnější si nějak nejsem schopen dát dohromady.

Divous
No, dovedu si představit, že je to tak. Možná to bylo proto, aby při boji kroužky neposkakovaly a nepřekážely.
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Zdeslav »

Náhrobek Přemysla Otakara II. v katedrále svatého Víta v Praze. 2. polovina 14. století
Přílohy
1599471189_56ae04fe8c.jpg
1599471189_56ae04fe8c.jpg (135.19 KiB) Zobrazeno 6816 x
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje

Příspěvek od Zdeslav »

Šlechtic s psím nosem a přivazovacími terči, 2.polovina 14. století.
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Problémy o kterých víme: Na svůj stav má poměrně slabou ochranu nohou, jako šlechtic by si mohl dovolit minimálně podbíjené nohavice, takováto ochrana by příslušela spíše lehkým neurozeným jezdcům, nebo těžší pěchotě.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje

Příspěvek od Divous »

s poslední fotkou nesouhlasím. Pro šlechtice té doby bych uznal vycpávanici bez kyrysu (můžou být pod ní kroužky, že) ale ne holé nechráněné nohy! :evil:

Obecně se totiž dá říct, že plátová ochrana nohou se vyvíjela rychleji než plátová ochrana horní poloviny těla. Z logického důvodu, neb šlechtic - jezdec byl co se dolní poloviny těla zcela pasivní (vyjma pohybů nutných k ovládání koně :D ) a tudíš zcela odkázán na "armu defenzivu". Vlastně z pohledu platneřiny si dovolím tvrdit, že vývoj ochrany nohou a hlavy má náskok před zbytkem.....takže šlechtice s psím čumákem a kamašemi neberu 8-
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů