Kompletní zbroje - ukázky

Moderátor: maser

Odpovědět
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od maser »

Andreho nález, další náhrobky, tentokrát ve fotografiích:
http://images.google.com/imgres?imgurl= ... s%26sa%3DN
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa z historických akcí

Příspěvek od Zdeslav »

Originál zbroje vysokého šlechtice přibližně z roku 1390.

EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

Obrázek
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Divous »

Zdeslav napsal:Originál zbroje vysokého šlechtice přibližně z roku 1390.

Tak to je nádhera! Co myslíš tím výrazem vysoký šlechtic? Jako postavou? Tipnul bych to na kroužkovku s brigantinou, nebo ne? O brigantině silně uvažuji. Zajímavé mi příjde srovnání zbroje nohou a paží. Nohy mi přijdou platnéřsky pokročilejší
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Zdeslav »

Nazdar, sypu si popel na hlavu - při přesouvání příspěvků ve snaze zpřehlednit forum jsem to přehledňování poněkud přehnal a nějakým záhadným způsobem mi několik vašich obrázků z galerie originálů doslova zmizelo před očima. Omlouvám se vám za to a zároveň prosím abyste pokud možno svoje obrázky zaslali znova, protože forum znatelně obohacují...díky.

Divous: Jo, jo, nádhera to teda je. Když uvádím "vysoký šlechtic" nemyslím tím ani tak jeho výšku fyzickou ale spíš výšku jeho urozenosti, jeho společenského postavení a samozřejmě také tak nějak (jak by se dneska řeklo) i výšku jeho konta :), což obvykle chodí ruku v ruce s tím výše uvedeným.
Čili vysoký šlechtic = mocný, hrabivý, prohnilý a nechutně bohatý individuum, který my, bezvýznamný rytíři zrovna moc nemilujeme (Ahoj masere :D).

Ta zbroj bude asi tak zhruba to, co jsi popsal, jen bych spíš místo brigantiny používal výraz plátový kabátec, nebo lentner (Harnesk). Brigantina je typycký pojmenování spíš pro pozdější a komplikovanější zbroje (i když princip je v podstatě stejný). Lentner je samozřejmě perfektní zbroj, levnější a ranější varianta kyrysu, která ale svou funkci plní téměř dokonale. Taky na něj mám už delší dobu zálusk ;)
Jinak ta zbroj je na 99% komplet, takže všechno k sobě patří a dotyčný to tak s největší pravděpodobností takhle pohromadě také nosil. Pokud ti nohy přijdou platnéřsky pokročilejší možná je to dáno tím, pro těžké jezdce (jakým majitel téhle zbroje nepochybně byl) byla zbroj na nohou mnohem důležitější, než zbroj na rukou (byly exponované, přístupnější pro pěšáky, navíc ruce byly většinou chráněny štítem a samotnou zbraní). Nicméně, já v tom zas nějaký převelký rozdíl ve zpracování nevidím, záleží na tom, jak to posuzuješ. Myšky jsou udělané stejným způsobem, materiál je taky shodný, jenom jsou nohy anatomicky vytvarovanější a vyvedené do klínu kvůli lepšímu sklouzávání ran, což se urukou ale pokud vím nedělalo nikdy a ani to asi není potřeba.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Divous »

no asi to tak nějak bude :) dík za vyčerpávající odpověď. Je fakt že ochrana nohou byla u jezdce důležitější než ochranan paží. Dává to smysl
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od Zdeslav »

Přibližná podoba šlechtice, 2. polovina 14. století. Dobová úprava vlasů. Letošní bitva u Grünwaldu.

Nedostatky:
- na postavu vévody chudá zbroj a nedokonalé zdobení (například rytířský pás).
- bez rukávů z kroužků nedostatečná síla kůže na ochraně paží
Přílohy
grunwald053.jpg
grunwald053.jpg (134.15 KiB) Zobrazeno 10478 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od Maršálek »

ten slezský šlechtic by byl podle erbu na štítu asi sám vévoda... "rytířský pás" má dost odfláknutý,
kroužky má na prošívanici zjevně našívané, ale tak nějak podivně. celek mi přijde docela dost odfláknutý :cry: tohle mi nepřijde jako dobrá isnpirace

předlotkí a nadloktí asi slouží jenom jako zesílení kroužkové košile, nikoli samostatně (taky je pro pěší boj občas nosím samostatně).
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie postav

Příspěvek od Zdeslav »

No...mně se na něm líbilo hlavně zpracování těch rukou s ramenní poklicí a účes. Pokud by to měl být sám vévoda tak mi přijde spíš i takový podvybavený...mám dojem, že by pravděpodobně měl ještě nějakou zesílenou ochranu trupu...a samozřejmě ten pás asi mnohem zdobnější. Každopádně díky za korekturu a připomínky...
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Valkoun »

Přemýšlel jsem nad tím, proč se rozhodl pro kabátec místo pro kyris. Je to logické: Lentner byl znám již cca století, zato kyris byl v plenkách. Dotyčný měl nepochybně v merku i výrobce kyrisu. Pár skutečností hraje proti koupi - určitě to nedělal každý... Spíš to bylo pár vyhlášených mistrů, kteří byli zavaleni objednávkami... V té době se vyráběl často z více dílů a hlavně délky jen po pupek... A bylo rozhodnuto :-)
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od Divous »

Lentner, toje ten kabátec přes kroužkovou zbroj? předpokládám že byl podbíjený plechem. By vždy kožený a nebo i z látky? Třeba sukna?
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů