Prošívanice a vycpávanice

Moderátor: maser

Francimor
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 04. Ún 2010 18:54:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Francimor »

pokud by byla varianta C se stojáčkem, je možné k tomu nosit šlap bez závěsu?
Jako ochrana mi to přijde OK.
Siegfried
Příspěvky: 35
Registrován: Stř 03. Zář 2008 14:23:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Siegfried »

Francimor napsal:pokud by byla varianta C se stojáčkem, je možné k tomu nosit šlap bez závěsu?
Jako ochrana mi to přijde OK.
A ten šlap bez závěsu tím myslíš jakou helmu? Jako lebku (skul cup) nebo kterou?
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Jestli zálibně koukáš na obrázek 4,tak to skoro vypadá na turnajovou helmu sedící na ramenou.
K normálnímu šlapu prostě patří závěs,jinak si koleduješ o useknutí hlavy.Stojáčky se naopak hodí ke kloboukům ,později barbutám a tak .... tam kde je nějak lépe chráněný krk vzadu .
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od mahy »

Francimor napsal:pokud by byla varianta C se stojáčkem, je možné k tomu nosit šlap bez závěsu?
Jako ochrana mi to přijde OK.
Jaká je tvá postava? Voják, šlechtic...? Na pěšáka si dovedu představit šlap jenom se stojáčkem. Líp by tě sice kryl náplet, ale jak chceš.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Francimor
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 04. Ún 2010 18:54:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Francimor »

Jde mi o to, že všichni mají závěs připevněn na šlapu. Což mi přijde dost jednotvárné....... Proto se ptám, jesli je nějaká zmínka, nález, nebo jiná možnost mít kroužkový stojáček s nápletem kryjící třeba i ramena. Nebo na prošívanou kuklu mít našitý kroužkový závěs například ve výšce od lícní kosti dolů a přes to všechno nasadit jednoduše šlap bez závěsu. Čímž myslím helmu na obrázku dole. Mam na ni i hledí (psí čumák).
Kukla by sloužila jako polstr helmy a zároveň jako nosný prvek kroužkového závěsu.
Na iluminacích je spousty případů, kde postavy mají kroužkový závěs, či kuklu a přes helmu, na které evidentně není závěs přidělán.
Proto se ptám na možné varianty, at už u pěšáka, nebo šlechtice.
Přílohy
P1030160.JPG
P1030160.JPG (256.03 KiB) Zobrazeno 4091 x
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od mikey.88 »

Měl jsem za to, že většina šlapů měla aventail či alespoň prošívaný límec. Dát si na hlavu šlap a mít krk chráněn pouze límečkem mi přijde jako sebevražedné jednání. Tehdy to mohlo třeba plnit méně nákladnou formu ochrany, nicméně dnes má taky pěchota na úkor dobovosti rukavice. Bezpečnost je na prvním místě, takže bych skutečně dobře promyšlel tu variantu, o které se tu diskutuje ;) Ale jeslti to vezmeš i přes ta rizika, tak hodně štěstí
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od mikey.88 »

Mezí pěšákem a šlechticem je dost velký rozdíl. Tehdy a dnes nároky na ochranu byly taky jiné. Např. z Alexanda znám ranný šlap na hlavě šlechtice bez aventailu, přičemž je ochrana řešená jen kroužkovým obojkem. Ale Alexandr jsou 40. léta a právě aventail je pro druhou polovinu tolik typický. Navíc všichni nemají aventail připevněn ke šlapu, neboť je to dosti finančně či technicky nákladné. Většina by to tak mít měla... ano ;)

Když budeš mít jen obojek a šlap oddělen, vznikne ti těsně pod hranou lícní strany šlapu nebezpečné místo nechráněné v dostatečné míře... Brát tohle rizika jenom kvůli tomu, aby člověk neměl to co má většina je trošku lehkovážné ;)
Obrázek
Siegfried
Příspěvky: 35
Registrován: Stř 03. Zář 2008 14:23:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Siegfried »

mikey.88 napsal: Např. z Alexanda znám ranný šlap na hlavě šlechtice bez aventailu, přičemž je ochrana řešená jen kroužkovým obojkem. Ale Alexandr jsou 40. léta a právě aventail je pro druhou polovinu tolik typický.
Máš ten obrázek?
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od mikey.88 »

Tak se omlouvám ale zaměnil jsem šlap za klobouk na kukle... Nevím proč jsem měl zafixováno, že to je šlap :oops:

Jedná se o fol. 21v - třetí postava zleva

http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/m ... 64/21v.jpg
Obrázek
Siegfried
Příspěvky: 35
Registrován: Stř 03. Zář 2008 14:23:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Siegfried »

Z toho si nic nedělej, to se mi stává pořád :) Doporučuju nepřijímat THC a papat oříšky... a vitamínky v přírodní formě. Pomáhá to na paměť - bez nadsázky či posměchu.
Jinak k bascinetům, jsem to už sem dával, ale pokud to zapadlo je fajn přehled tady:
http://www.myarmoury.com/feature_spot_bascinet.html
Jako všechny co jsem dohledal jako originály měly zatím přípravu na závěs či stopy po ní... stejně jako měly obvykle ty dírky u hrany na přišití vycpávky dovnitř...
Ale nic není definitivní... určitě vyplave něco co potvrdí vyjímku :) Muhehe a to mě na tom baví nejvíce...
Ale zatím můžeme s klidem trápit ty co závěs nemají... že jsou mimo... protože to co se pohybuje na bitvách je většinou neznalost výrobců a uživatelů kombinovaná s neochota a leností:)
Ale bavíme se cca o druhé půli 14.stol až začátku 15.stol. v předchozích obdobích se proces přetvoření pomocné helmy pod kbelc vyvíjí všelijakými cestami a určitě se často octne na kroužkové kapuce, jakkoliv to má spoustu funkčních nevýhod...
Ostatně v RS je to běžné, že?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů