Prošívanice a vycpávanice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Landštejn
Příspěvky: 244
Registrován: Ne 26. Črc 2009 17:40:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Landštejn »

Není tam pokračování? Mě totiž v této souvislosti udivují ty holé nohy.
A coeur vaillant, rien impossible
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Czernozub »

Prošívanice portugalského krále Jana I., prý rok 1385.

http://www.flickr.com/photos/39465793@N ... 971678825/

Obrázek
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Alweron »

Prosím pěkně, máte někdo zkušenosti s prošívanicemi z více vrstev plátna? Konkrétně mě zajímá orientačně vhodný počet vrstev na podzbrojovou prošívanici pod kroužky. Mám doma zbytek látky z gymnastického koberce, je to silnější materiál, tak se do toho chci pustit...
Někde na brodci jsem četl o arming doubletu ze šesti vrstev lnu, jenže to je pod plechy, tak nevím, jestli by to pod kroužky chránilo dostatečně. A Richardova prošívka z třiceti (?) vrstev je druhý extrém, když je myšlena jako primární a jediná ochrana.
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od maser »

V nějakých anglických pramenech je jejich počet přímo určený, ale zaboha si nevzpomenu kde jsem to četl. Zkusím zadumat.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Saltkrakan »

maser napsal:V nějakých anglických pramenech je jejich počet přímo určený, ale zaboha si nevzpomenu kde jsem to četl. Zkusím zadumat.
Šmarja, to jsem taky četl. Byly to tuším nějáký v podstatě výstrojní podmínky a další "směrnice". Myslím tam bylo i kolik jakých lidí má šlechtic podle svého postavení mít v kopí apod. Někdo to mám dojem citoval někde na fóru (buď tu, nebo fórum hradeckýho dvora, brodec a nebo livinghistory.cz). Bylo to buďto přímo u prošívek a nebo právě u nějáké diskuze o velikosti družin... Teď musím do města, ale večer to zkusím pohledat, pokud mě nikdo nepředběhne :D
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Alweron »

Pamatuju se, že na nějaký takový nařízení se odvolává Embleton, kde ale skutečně hovoří o těch 25-30 vrstvách plátna (+ ještě jelenice k tomu, jestli si dobře pamatuju).
Přesnější údaje teď nedohledám, každopádně by mě spíš než tohle zajímaly nějaký osobní zkušenosti :)
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Bilajz »

Osobní zkušenost - kombinuj len a vlnu, nedělej to jen ze lnu, bude to pak zbytečně tuhé. Tloušťku cca 10-15 vrstev (vycházím z toho, že na lehkooděnce mám polskou ze 20, pod plechy pak arming dublet ze 4 vrstev lnu a jedné vlny).
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Saltkrakan »

Maršálek na http://forum.livinghistory.cz/ napsal:Pokud jde o vrstvené prošívanice, pak máme dochovaný písemný pokyn francouzského panovnického dvora z období stoleté války. Já si z něho pamatuji už jenom to, že se jako minimální měkké odění nařizovaly vrstvené prošívanice z tuším minimálně 16-30 vrstev plátna se zdůvodněním, že nikdo nezná ani tucet mužů, kteří by byli v takových kabátcích zabiti (myšleno že jde o dostatečnou ochranu). Už je to ale dlouho co jsem to četl a od té doby jsem to interpretoval tolikrát, že si nejsem jistý kdo pokyn vydal a jak přesně zněl :wink: . Pamatuji si jenom význam toho, že se doslovně mluvilo o měkké zbroji, která byla vrstvená a měla být dostatečnou ochranou pro nemajetné bojovníky. Nedávno to někde citoval Hawkwind a ten to na rozdíl ode mne má nejspíš po ruce, doporučuji obrátit se přímo na něj.

V minulosti jsem to sám zkoušel tuším se 12 vrtsvami silnějšího plátna a ustálo to jak ostrou sekeru, tak i říznutí a bodnutí nožem (tam jsem musel vyvíjet opravdu velkou námahu, abych z klasického bodu rukou procpal alespoň hrot skrz - po celou dobu mi vzorek kladl velmi solidní odpor. Jak to ustojí šipku či bodnutí kopím nevím. Nakonec jsem ten vzorek úplně zničil sekáním a řezáním, ale vydrželo to opravdu dost. Na celé prošívanici by se každé říznutí samozřejmě projevovalo poškozením jednotlivých vrstev a narušováním celistvosti, ale minimálně po dobu jedné ostré řeže by tě taková zbroj měla ochránit a to byl její účel - tím jsem chtěl složitě říct, že to nebyla zanedbatelná ochranná zbroj a přitom musela být cenově dostupná.

Sám mám obě verze měkkých zbrojí, tedy vypávané i prošívané (vrstvenou plsť) a dle mého poskytují obě velmi solidní ochranu.
Celé vlákno zde: http://forum.livinghistory.cz/viewtopic.php?f=43&t=1573
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od maser »

Ha, tak zabozrouti to byli :).
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
MLuks
Příspěvky: 20
Registrován: Út 15. Zář 2009 6:02:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od MLuks »

print screen z Dragonu. číslo ale vážně netuším :)
jack.jpg
jack.jpg (319.67 KiB) Zobrazeno 8558 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů