Prošívanice a vycpávanice

Moderátor: maser

Lugh
Příspěvky: 1
Registrován: Pá 27. Led 2012 14:04:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Lugh »

Davus napsal:Je to úskalí vycpávaných zbrojí oproti prošívaným z mnoha vrstev látky - tloušťka vycpání je přímo úměrná vzdálenosti prošití, a tak není možné si moc vyhrát se střihem (mimo to by to ani nebylo historicky věrné). Stále mě nenapadá, zda má nějakou výhodu použití knoflíků, pokud bych použil stejný střih (neumím si to představit jinak, než že na sobě budu mít sud stejného tvaru a stejně tvrdý, jen se zapínáním vepředu). Zkusím se obrátit na nějakou skupinu, jež se zabývá právě vikingskou dobou, ti mají třeba s vycpávanými zbrojemi tohoto nedokonalého střihu více zkušeností.
Díky za tu radu ohledně vyčesání vlny, s tím kartáčem na psy to mohu alespoň vyzkoušet.


Zdravím muži. Chci vám poradit jak na ovčí rouno. Zpracovávám ho od oveček, přes prošívanice,vlněné deky(pokusy) až po šperky. Vlna se dá sehnat na jaře a na podzim když se stříhají ovce. Koukejte kolem sebe, kde vidíte stádečka z mé zkušenosti se chovatelé surové vlny rádi zbaví takže se nebojte poptat se. A teď ke zpracování. Když si vlnu pochopitelně plnou ovčích bobků,slámy,sena a roztodivných zvířátek přinesete domů, tak jí přeberte a tu hodně špatnou vyřaďte. Zbytek vlny namočte do vody a nechte vlnu alespoň 24 hodin máček(do studený max. trochu vlažný,protože vlna je háklivá na změny teplot a pokud na ni nalijete horkou vodu a pak jí přeperete ve studený splstnatí vám). Nemusíte použít žádný čistící přípravek, protože vlna obsahuje lanolin a ten čistí sám o sobě.Ale když už byste chtěli něco do vody dát tak trochu jaru,ale ne moc aby se vám vlna neodmastila nebo nějaký přípravek určený přímo na vlnu. Vždy když vlna bude vymáčená (když ne 24 hodin tak alespoň přes noc), tak jí vymačkejte a vymáchejte v čisté vodě.(to opakujte 2x-pokud jste opravdu pečlivý můžete jí máchat do té doby než budete spokojeni )Když je vlna vymytá, tak přichází sušení. Já mám dobrou zkušenost s pračkou.Dám ji na program na vlnu na 20°C(nezžďuchne se vám) a vlnu dám do starého povlaku na polštář a zavážu. Chlapy ať vás ani nenapadne ji tam strčit jen tak to byste ucpali pračku a provětrali peněženky .No a když je vlna vyždímaná pověste ji na šňůru. Suchou vlnu můžete použít jen tak nebo si dát práci a vyčesat ji,ale to si myslím, že na prošívanici/vycpávanici je to zbytečné.Já na vyčesávání používám krample, ale kovový hřeben pro psy je taky výtečný.
Shrnutí:
1)Roztřídit vlnu
2)Namočit na 24 hodin/přes noc
3)Vymáchat a znovu nechat máčet(opakujeme dokud nejsme spokojeni)
4)Vymáchat a dát v povlaku na polštář do pračky na program na svetry na 20°C,můžeme přidat trochu jaru nebo přípravku na vlnu(bacha na váhu mokré vlny)
5)Vlnu hodit na šňůru
6)Nacpat do vycpávanice
7)Obléct si vycpávanici a cítit se jako bůh v té epické prošívanici

Hodně štěstí při tvoření a kdybyste s něčím potřebovali poradit napište ráda vám poradím Lucka
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Možná by bylo dobrý ten návod dát někde samostatně, aby to nezapadlo. Co vy na to admini?
Co se nerozvíjí, umírá!
Davus
Příspěvky: 5
Registrován: Pá 20. Led 2012 19:16:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Davus »

Ten návod mi nepřipadá špatný. Já jsem použil vcelku obdobný postup: vlnu jsem začátkem podzima naházel do pytle a ten hodil do řeky, kde jsem ho sešlapával a pozoroval, jak se špína odplavuje; pochopitelně to stálo ještě hodně dalšího přepírání v kádi. Také jsem používal jen studenou či vlažnou vodu bez čistících přípravků, jen někdy s mýdlovou vodou.
Vlna je co do hmotné špíny (prach, sláma, hovna, brouci etc) čistá a kartáčování vyřadí i ty nejmalichernější úlomky slámy. Je pravda, že je stále cítit lanolinem a na omak je trochu mastná, myslím si však, že pro mé účely to není na závadu. Kdesi jsem četl, že pro důkladné odmaštění používali Skoti donedávna shnilou moč, která by v reakci s lanolinem ve vlně měla vytvořit něco jako mýdlovou směs, ale nezkoušel jsem to, také jsem četl o možnosti využití jedlé sody.
Především je třeba si uvědomit, že čištění vlny znamená dost práce i dnes, tím spíše v dobách minulých, a výsledek je beztak spíše jen estetický; bavíme-li se tedy o vycpávanicích čili o bojovém odění, není myslím třeba vyžadovat přílišnou důkladnost.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od richardrg »

To bych s tebou nesouhlasil. Příměsi ve vlně ti po zašití mohou udělat pěkný průšvih, nezapomeň že je to organický materiál.
Pokud jsem používal vlnu, tak jsem si to dohodl před stříháním, a nebral jsem si celé rouno, ale jen "krupon" prostě místa, která bývají znečištěna nejvíc jsem prostě vyhazoval. Za tu námahu s čištěním to nestojí a surová vlna dnes nemá skoro žádnou hodnotu. Ale dobře chápu, že si ten postup chce někdo vyzkoušet, není moc lidí, kteří by to ale dělali dvakrát

V současnosti si prostě koupím vlnu netkanou, v podstatě řídkou plsť, která už je připravená na šití.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Kordulka »

Chtěla bych poděkovat Lugh a Davusovi za výborný popis tradičního způsobu zpracování rouna :thumbup: .
Tak, jak to popsali, si může vyčistit a připravit rouno úplně každý a svépomocí. Je to, pravda, pracné, ale o to víc potěší výsledek, dosažený vlastní pílí.
A navíc to funguje! Vyzkoušela jsem to předloni na rounu přivezeném od Smila. Praní samo o sobě není až tak pracné, ono se rouno vlastně vypere samo, když se mu dá dost času 8-)
Ale to česání, to je mazec...

Richarde, ony tam po ručním předčištění vlastně skoro žádné organické zbytky nezůstanou.
Prostě se vezme "žužel po žužli", pozobracejí se a vytahají se z nich (eventuálně odstříhají) všechny viditelné sajrajtky. Očištěná vlna se namočí na delší dobu a právě to z ní uvolní všechno ostatní nepotřebné. Kdo nemá k dispozici potok, máčí holt ve škopku a několikrát po sobě doma. To opakované vymáčení nahradí dostatečně čištění tekoucí vodou.

Jasně, že je pohodlnější si koupit již vyčištěné a vyčesané rouno, případně ještě lehce lisované do metráže. Ale zrovna na vycpávání se mi více osvědčilo obyčejné prané a doma vyčesané rouno.
Na prošívání pro změnu ta metráž, která je ale dost drahá.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Smil »

Já také děkuji Lugh a Divousovi za návod, sám to dělám stejně. Jen místo dalšího složitého máchání po odstranění hlavních nečistot vložím do povlaku na polštář a vrazím do pračky. Jen potřeba prát pod 40, ale to už tu bylo řečeno. Přebírání od rostlinných materiálů (větviček, bodláčí atd ) vyřeší česání na ručním kramplu.

Kordulko, je sice fyzicky náročné, ale zlepšují se tím vlastnosti rouna a zbavuje se nečistot daleko rychleji než složitým probíráním a vystříháváním(pokud to nejsou velké kusy)

Ono je to věcí výběru, člověk si může stejně dobře jako strojně čištěnou a vyčesanou vlnu koupit i hotovou prošívanici. Když si chce člověk hrát a udělat si to pěkně tak si s tím tu práci dá ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Kazimír »

Kazimír napsal:jo, ještě jeden dotaz - ta rozsáhlá debata o rozměrech ideálního člověka do týhle prošívky je pouze hypotetická nebo je ta velikost prošívky nějak ověřená? Jinými slovy - kdeste ty rozměry vzali? Odhadli z fotky? V tom inzerátu o nich neni ani slovo...
díky
tak jsem to zjišťovala dále...a ta prošívka je dělaná na člověka vysokýho 170-180 cm...takže na mě moc velká...
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od kure »

Tak tímpádem máš matroš i na rukávy ne? :-D
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od Zdeslav »

Tak zas něco k prošívkám, co jsem vyhrabal, když jsem hledal něco uplně jiného (klasika). Mnozí asi znáte, už je to staré, ale tak pro úplnost... :)
Přílohy
Cod. Pal. lat. 1969 - Le Pèlerinage de Vie Humaine, Toulouse 1375 2.jpg
Cod. Pal. lat. 1969 - Le Pèlerinage de Vie Humaine, Toulouse 1375 2.jpg (261.96 KiB) Zobrazeno 7192 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice a vycpávanice

Příspěvek od mahy »

Tyto obrázky tuším pokračují dalším oblékáním a tam je zajímavá věc- muž má na sobě již kroužkovkou košili, dává si kroužkový pláštík a pak přilbu se závěsem, jestli se nepletu, tedy několikanásobná ochrana krku, ramen, klíčních kostí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů