rozměry zbroje

Moderátor: maser

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

rozměry zbroje

Příspěvek od maser »

Přesouvám z pěchoty.
Všimněte si toho druhýho obrázku od spodu (zbroj ala Churburk)- ten týpek je docela pořez a je i docela dost vycpaný, takže je to takový malý tank. Uvažovali jste někdy nad tím, že dochované originály jsou dost štíhlých tvarů? Ikdyž byl průměrný vzrůst tehdejších lidí menší, stále by měli podle mě málo spodních vycpávacích vrstev (tím myslím hlavně nohy a ruce)- je mi jasné, že plech už nepotřebuje tak silný polstr, ale stejně mi to přijde málo. Napadlo mě to na zkoušce nových zavíraných plechových lýtek, do kterých by se někteří vešli dvakrát :). Zdá se to jenom mě?
Reagoval jsem na tenhle obrázek:
Přílohy
ozbrojenci2.JPG
ozbrojenci2.JPG (36.62 KiB) Zobrazeno 8219 x
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od mikey.88 »

maser: Tak on to bude docela velkej tlouštík ale ve 14. století jich zřejmně tolik nebylo a když, tak rozhodně méně než dnes. Je to jen teorie... přece jen se tloustne po tucích a když je tuku málo tak... mno nevím :) Ale v Telči maj zbroje ze 16. století a jsou to docela velký kusy na velký borce ;)
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od richardrg »

Tady je to trochu off topic, ale ten kdo by měl takovouto zbroj by měl tuků možná víc než mi dnes. Lidé nebyli zase o tolik menší a rozhodně až do 30. leté války u nás nějak výrazně nestrádali ani ti nejmenší.( myšleno postavením)
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od Kuno »

To je myslím hodně diskutabilní. I když tomu moc nerozumím myslím,že pokud byl jeden tlustý-tzn. "vyžraný" tak toho asi moc nenabojoval. :D :D :D
Tahat mimo železa na sobě 30kg zbytečného sádla,to bych se do melé nehrnul. :D
No a ta "gotika" to jsou přece vypasované,štíhlé siluety....
Navíc myslím,že my dnes hlavně nebereme v potaz jakým způsobem (konkrétněji) se ve zbrojích bojovalo a jak se odění pro různé účely použití lišilo.
Jsem si skoro jist,že tak jak se to prezentuje dnes to nebylo.

Můj názor:Vycpávky ano ale všeho s mírou. Vypadat jak buldozer to bych opravdu nechtěl.
A jako středověký nobil v minulosti už vůbec ne. :)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Teoretické tlachání ohledně zbrojí

Příspěvek od maser »

Kuno: zas musíš brát v potaz, že většinu pohybu za tebe odedřel kůň. Neříkám, že mlátit ostatní ze sedla je sranda, nicméně to značně ulehčí práci.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretické tlachání ohledně zbrojí

Příspěvek od Kuno »

maser napsal:Kuno: zas musíš brát v potaz, že většinu pohybu za tebe odedřel kůň. Neříkám, že mlátit ostatní ze sedla je sranda, nicméně to značně ulehčí práci.
Zkus si zajezdi pořádně na koni jen tak a potom ve zbroji,uvidíš ten rozdíl o máchání mečem nemluvě.
Já si to zkusil a to zbytečného sádla nemám. :D
Myslím,že být tlustý a neohrabaný určitě nebylo výhodou a to ani na koni. :D
A třeba při dobývání...na koni asi ne ale možná s jiným typem zbroje.
No a zas- kondička,pohyblivost,výdrž,dech..atd..to tlouštíkům chybí i dnes. :D
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od mahy »

Tak toto jsem taky vždy řešil a nepochopil- nejsem žádný štýlko takže jsem třeba řešil, že když dám prošívanici popř. ještě kroužky pod plechovou paži tak ta paže je velikosti steheního plátu u ostatních. Na iluminacích jim to vždy tak fajně sedne, ale pak když spočítáte sílu podzbrojovky, kruhů apod. zjistíte, že museli mít ruce a nohy jak hajzloví pavouci. Vím, že je to blbost, že to štýlka nebyli tak jak to je?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od Kuno »

no prostě-když máš 190cm tak toho budeš mít víc. :D
Já se 170cm toho budu mít méně ale oba bychom měli vypadat štíhle,elegantně v souladu s tehdejší modou.
Prostě-každému Bůh nadělil podle svého uvážení...Mahy. :D

Ti,co jsou tlustí,prošívky a vycpávky nepotřebují. :D :D :D Jdu žrát at přiberu. :D
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od maser »

Kuno: myslím že mluvíme o stejném, ale nerozumíme si. Samozřejmě mít nadváhu nebo být nedejbože obézní je jistě handicap v boji. Mě jde o to že my, větší/šiřší lidi můžeme mít plechy podle módy, ale pořád budou, pokud pod to jde polstr, oproti ostatním jak jejich pláty na nohy. To Mahyho přirovnání k sekáčům je naprosto trefný (a málem mě to sundalo ze židle) :lol:
Jinak na iluminacích je zobrazování "dokonalé tělesné krásy", takže se to nemůže brát zas tak doslovně.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Kuno
pan rytíř
Příspěvky: 163
Registrován: Stř 04. Bře 2009 21:27:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od Kuno »

jasné,souhlasím.
Tak to vidím problém zřejmě jedině v síle toho polstrování.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů