Ostruhy

Moderátor: maser

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostruhy

Příspěvek od Heinrichvs »

Ostruhy, nože, lžíce, přezky.. malé věci, které teprve čekají na to aby byly brány na milost. Pořizovat a nosit například zde uváděné nevhodné ostruhy je stejně nehistorické jako mít třeba barokní kordík na karlovský kostým, jen to dnes skoro nikdo nerozlišuje.
Wothanovo ostruhy jsou sice levné, ale na nic. Masér to popisuje. Materiál, provedení a typologie jsou naprosto mimo.

Ostruhy mají ten problém, že jsou stejně jako zbroj, keramika, kostýmy, dost proměnlivá a módní věc. Ostruhy se dají dobře datovat na cca plus mínus 25 let, dále jsou krajově odlišné. Třeba co sem dával Medvídek, to je úplně mimo karlovce a naše kraje.

Ne každý má možnost mít v ruce stovky ostruh jako já a masér. Ale každý si může přečíst základní literaturu nebo se zeptat někoho kdo navede na správné info.

Nejlepší souhrn o dataci a proměnách ostruh na 14 stol je pořád Krajícovo publikace o nálezech z dnešního Sezimovo Ústí.

Ostruhy jsou 99% železné pilované výkovky. Lepší kousky jsou různě řezané, s plastickou výzdobou, nebo pokovené. Velmi drahé kusy byly dle dokladů např. pozlacené stříbro. To co může ostruhy vylepšit jsou hlavné ploténky pro uchycení řemene, samotný řemen, přezka a různé aplikace na řemeni, jako potažení brokátem, emailové segmenty a pod.
Stejně jako zbraně se rozlišovaly ceremoniální a běžné provozní kusy.

Aby ostruhy fungovaly, byly dobové a pro pány aby dělaly parádu, je nutné mít dobové kousky dle předlohy datované na určité období a lokalitu plus něco více v dobové vkusu. Ale komu by se chtělo dávat 4 tis za takovou blbost.
Proto je pochopitelné, že se kupují wothanovky.
Buď bude povědomí o tom jak mají ostruhy vypadat a pánové si zaplatí.
Nebo se to nebude vůbec řešit a necháme to prostě plynout a dva nebo tři karlovci se raději nebudou dívat a budou mlčet :-)

Jedna fotka, už tu někde byla, kde jsou takové lepší ostruhy na pol 14. s zdobenou mosaznou ploténkou tlačeným řemenem s nápisem.
Přílohy
sada 14 stol..jpg
sada 14 stol..jpg (201.77 KiB) Zobrazeno 1285 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host