Stránka 1 z 6

Varkoče

Odeslal: Ne 23. Srp 2009 21:49:38
od Vlk
Omlouvám se založení nového tématu, ale tohle tu ještě nikde samostatně nebylo a myslím, že by si to možná své téma zasloužilo... Pokud ne, tak kdyžtak smázněte. Myslíte, že na 1360 - 90 by mohl být takovýto varkoč?

Re: Varkoče

Odeslal: Ne 23. Srp 2009 22:15:52
od Zdeslav
Nene, v pohodě. Varkoče tu chyběly.

Mně se moc nepozdávají ty průstřihy dole, to jsem asi na naší dobu nikde neviděl. Ale zkus zapátrat, odkazů na iluminace a i celý knihovny je tu hromady ;)

Re: Varkoče

Odeslal: Po 24. Srp 2009 10:06:38
od Vlk
Nu, právě kvůli těm průstřihům se ptám... zbytek je standardní. Zapátrám, ale nespěchejte na mě...

Re: Varkoče

Odeslal: Út 25. Srp 2009 0:59:42
od Klinštejn
Já možná přesně nevím, co je průstřih, ale na oltáři mistra třeboňského mají dosti divoké zdobení i tam dole.. Obrázek se tu někde potuluje hned několikrát...

Re: Varkoče

Odeslal: Út 25. Srp 2009 20:01:25
od maser
Vlk: já bych se toho nebál. Podívej se na Kroniku tak řečeného Dalimila - fragment latinského překladu (Manuscriptorium), fol. 3r (horní řada, zelený zbrojný), a fol. 6r (dolní řada vpravo- červený).
Myslím že to zvlněný okraj látky není, porovnám-li to s ostatními zbrojnými.

A Jakubem vzpomínaný Třeboňský oltář je ještě divočejší. Ještě přikládám dvě zjednodušené perokresby od Heś, R. 2007: Uzbrojenie rycerskie na Śląsku w XIV wieku, Wroclaw – Racibórz
Pro šlechtu zhýralost především :)

Re: Varkoče

Odeslal: Stř 26. Srp 2009 9:01:23
od Maršálek
ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky mám rozkreslený ve studii o varkočích - objevuje se až na přelomu 30. a 40. let 14. st. a myslím že poměrně záhy mizí. navíc se u nás zjevně neujal ;) vepředu má kratší sukni a vzadu delší

Re: Varkoče

Odeslal: Stř 26. Srp 2009 9:47:54
od Valkoun
Maršálek napsal:ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky....vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Mě to spíš připadá jako dvě vrstvy.. Budí to dojem, že se iluminátor snažil njaznačit buď pupkatost pánů, nebo přední díl varkoče smotaný pro jízdu v sedle??

Re: Varkoče

Odeslal: Stř 26. Srp 2009 10:08:22
od Pike
Jsou to dvě vrstvy. Ta spodní (s cípy) nepatří k varkoči, je to plátový kabátec.

Re: Varkoče

Odeslal: Stř 26. Srp 2009 10:48:25
od maser
Valkoun napsal:
Maršálek napsal:ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky....vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Mě to spíš připadá jako dvě vrstvy.. Budí to dojem, že se iluminátor snažil njaznačit buď pupkatost pánů, nebo přední díl varkoče smotaný pro jízdu v sedle??
Jenže tohle já nemyslím. Podle mě je tohle nějaká zpevňující svrchní vrstva (kožená, pláťák, etc). Mrkni přímo na obrázky dole (řeším tu úplně horní vrstvu).
Maršálek napsal:vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Nemůžu si pomoct, ale mě přijde, že je přední díl jen střihově uzpůsoben k vyhrnutí či schumlání pro činnost v sedle. To schumlání je v Dalimilovi občas docela dobře vidět (trochu třeba na fol. 3r, zelený zbrojnoš dole, ale najdou se i lepší ukázky- třeba ten foliant co postoval Valkoun).
To co popisuješ ty mi přijde vyobrazené spíš v Romanci o Alexandrovi. Funkce je u obou stejná, ale střihově to je podle mě trochu jinak:

Re: Varkoče

Odeslal: Stř 26. Srp 2009 15:46:21
od Maršálek
variací tohoto varkoče je samozřejmně více, viz. DUBEC, I. Válečné a turnajské erbovní odění
v období let 1300-1350
, Hradec Králové: vlastním nákladem, 2009 s. 13 + Obrazová tabule VII. na s. 17 ;)


...Ve druhé třetině 14. století se objevil nový typ varkoče, jehož suknici tvořil delší zadní a velmi krátký přední díl. Někdy byla suknice vpředu ukončena již v úrovni pasu, jako je tomu na obrázku č. 15, nebo v úrovni rozkroku, jako je to na obrázku č 16. Tyto varkoče bývaly volné i přiléhavější a mohly mít krátký rukáv, nebo byly bezrukávové. Pokud byl přední díl suknice vykrojený až do pasu, mohl se bojovník opásat mečem přímo na zbroj a varkoč tak zůstal nepřepásaný, čímž budil zdání pláštíku. Dobře patrné je to na vyobrazení nasedajících rytířů v Romanci o Alexandrovi, fol. 150r.
Tyto varkoče se objevují na náhrobcích anglických rytířů, v kodexu Romance o Alexandrovi a v latinském zlomku Dalimilovi kroniky, zhotovené snad v severovýchodní Itálii. Je pravděpodobné, že se v případě tohoto typu varkoče jednalo o módní výstřelek, trvající necelou generaci. Ačkoli se s ním nepochybně seznámili i Češi, pohybující se ve společnosti Jana Lucemburského a Karla IV. v západní Evropě a účastnící se v tomto období jejich italských kampaní, u nás se zjevně neujal...

zabýval jsem se s ním už jenom okrajově, ale variací jsem našel dost, nicméně myslím, že k nám do Čech moc nepatří ;)