Boty

Moderátor: maser

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Maser: Spíš bych hádal ty výplety slabinových míst...
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mahy »

mikey.88 napsal:Maser: Spíš bych hádal ty výplety slabinových míst...
Jak?
Jak uchytíš výplet jenom v lokti, na zadní straně stehen atd.... Muselo by to být sakramentsky vyvazovaný aby to nepřekáželo. U pozdějších výpletů jde také plech přes výplet. Navíc si myslím, že zpočátku byly plechové doplňky opravdu na pletivu a časem, se zkvalitněním zbroje, se od pletiva upustilo-zbroj chránila dobře i bez něj a pod zbroj se spíše dal polstr aby netlačila. Pak nevidím důvod proč by pod plechovým lýtkem nemohla být kožená nohavice se šlapkou(Myslím, že Jiří dobře poukázal na rozdíl mezi botou a nohavicí). Kožená nohavice je navíc lepší než samotná vlněná(lněná...)netrhá se tak jako ostatní materiál.

Bohužel asi nevíme, jak namakané nohy a ruce měli v té době lidé. Můžeš být silnej jak býk a přitom můžeš být štýlko hubený jak lunt- budeš samej sval a šlacha- pak ti padne i hubená zbroj. Takže je myslím blbina představovat si tehdejší originály na našem dnešním těle.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Armin »

Můj malý příspěvek do diskuse.

Osobně patřím mezi zastánce teorie, že pod lýtkové a holení pláty se už nenosila žádná sekundární ochrana. Nejen že si neumím představit, jak by se tam vešla (neb zachované originály jsou opravdu velice úzké), ale pod dobře udělanou zbroj není ani potřeba (dokonce je dle mého názoru i kontraproduktivní, neb dobře udělané plechy musí sedět přesně na nohu, aby dobře plnily svůj účel).

Pokud jde o kroužkové části, podle mne jsou to skutečně pouze segmenty či výplety jako doplněk k plátům na části těla, které plech dostatečně nekryje.

A k debatě o botách. Osobně se mi osvědčují nejvíce nízké kotníkové boty, na které jsou uchyceny sabatony v kombinaci s jednoduchými vlněnými nohavicemi. Umím si ale stejně dobře představit funkční tenké měkké kožené nohavice s integrovanou podrážkou či podobné boty.

Nemyslím si, že by na to byl ve středověku nějaký závazný postup či vzor, jak se to má nosit. Každý nosil a nosí to, co mu vyhovuje, na co je zvyklý a co považuje za funkční.
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od noxter »

Armin napsal:Můj malý příspěvek do diskuse.

Osobně patřím mezi zastánce teorie, že pod lýtkové a holení pláty se už nenosila žádná sekundární ochrana. Nejen že si neumím představit, jak by se tam vešla (neb zachované originály jsou opravdu velice úzké), ale pod dobře udělanou zbroj není ani potřeba (dokonce je dle mého názoru i kontraproduktivní, neb dobře udělané plechy musí sedět přesně na nohu, aby dobře plnily svůj účel).

Pokud jde o kroužkové části, podle mne jsou to skutečně pouze segmenty či výplety jako doplněk k plátům na části těla, které plech dostatečně nekryje.

A k debatě o botách. Osobně se mi osvědčují nejvíce nízké kotníkové boty, na které jsou uchyceny sabatony v kombinaci s jednoduchými vlněnými nohavicemi. Umím si ale stejně dobře představit funkční tenké měkké kožené nohavice s integrovanou podrážkou či podobné boty.

Nemyslím si, že by na to byl ve středověku nějaký závazný postup či vzor, jak se to má nosit. Každý nosil a nosí to, co mu vyhovuje, na co je zvyklý a co považuje za funkční.
Souhlas
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů