Boty

Moderátor: maser

Roland

Boty

Příspěvek od Roland »

Zdravím, zajímám se o provedení šlechtické obuvi určené do boje. Logicky usuzuji že většinou šlo o vysoké jezdecké boty přes to pak různé ochrany nohou dle movitosti majitele, slyšel jsem názor že na 3/4 14st se do módy dostávají velmi vysoké a úplně přiléhavé jezdecké boty z měkké kůže, ty ale znám zatím jen v 15-kovem provedení(máte li někdo zmínku či vyobrazení pro naší dobu ocenil bych to).

Vycházíme li z toho že šlechta je jízda, jaké jsou tedy přípustné možnosti bitevních bot, neměli by být vyloženě vysoké?
Další věci je otázka zapínání, dnes je všude vidět klasické vázaní tkaničkou do x to mi ale nepřijde korektní, jaké jsou v tomhle možnosti?
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Ohledně bot do boje bych ti řekl asi toto. Vysoké boty nejsou pravidlem. Docela postačuje klasická kotníková bota, na které má jezdec připevněn sabbaton spolu se zbytkem ochrany celé nohy. Samozřemě by ta bota byla v lepším provedení než u kohokoliv jiného.

Dokázal bych si představit něco takového:
23f81d6af4.jpg
23f81d6af4.jpg (23.46 KiB) Zobrazeno 7255 x
DSC04501_01.JPG
DSC04501_01.JPG (31.18 KiB) Zobrazeno 7255 x
Ohledně těch vysokých přiléhavých bot pro jízdu bych viděl asi toto ale nejvíce naší době jsem je našel na přelom století:
34032d0a39.jpg
34032d0a39.jpg (10.95 KiB) Zobrazeno 7255 x
Zapínané byly povětšinou na přezky případně na protažený řemínek.
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od maser »

Klidně nízké boty, max. kotníkové. Nějak nevidím důvod pořizovat pod plechy botky vysoké.
Ohledně spínání je hodně variant. Pro začátek koukni do Vaverky, tam je pěkný základ, případně orientačně třeba zde: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Smil »

Preferoval bych nohavice(vyměkčené) s podrážkou. Pokud už boty tak bez výrazné špičky, protože přes boty přijde ochrana nohou a každý takový výčnělek by dělal brajgl.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od noxter »

Pod plechové nohy jezdce, rozhodně bez vysokých bot, jak už tady psali max. kotníkové. Anatomie zbroje holeně a lýtka, musí co nejvěrněni kopírovat nohu aby dobře seděly a ve výsledku nesly váhu plechových stehen. Navíc by ta zbroj časem, boty z jemné a kvalitní kůže prostě zničila.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Prakticky se s přímou dlouhou špičkou nedá chodit,maximálně šourat nohy.
Avátar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 37
Registrován: Po 02. Ún 2009 22:58:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Lňéňa »

noxter napsal:Pod plechové nohy jezdce, rozhodně bez vysokých bot, jak už tady psali max. kotníkové. Anatomie zbroje holeně a lýtka, musí co nejvěrněni kopírovat nohu aby dobře seděly a ve výsledku nesly váhu plechových stehen. Navíc by ta zbroj časem, boty z jemné a kvalitní kůže prostě zničila.
Zdravím, z praktického hlediska mám zkušenosti zcela opačné, a to včetně jízdy. Pro pěšáka jsem se vysokých bot nakonec zbavil, hlavně z důvodu dlouhého nazouvání / zouvání. Týká se to ale období 1470+. Za mě ovšem vysoké boty pro jezdce ano.
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od noxter »

Lňéňa napsal:
noxter napsal:Pod plechové nohy jezdce, rozhodně bez vysokých bot, jak už tady psali max. kotníkové. Anatomie zbroje holeně a lýtka, musí co nejvěrněni kopírovat nohu aby dobře seděly a ve výsledku nesly váhu plechových stehen. Navíc by ta zbroj časem, boty z jemné a kvalitní kůže prostě zničila.
Zdravím, z praktického hlediska mám zkušenosti zcela opačné, a to včetně jízdy. Pro pěšáka jsem se vysokých bot nakonec zbavil, hlavně z důvodu dlouhého nazouvání / zouvání. Týká se to ale období 1470+. Za mě ovšem vysoké boty pro jezdce ano.
Já nepopírám vysoké boty pro jezdce... ale vysoké boty pod zbroj obzvlášť pokud jsou i plechové lýtka, tam prostě nepatří. Vysové boty pro pěšáka je samozdřejmě blbost, o tom se ani nezmiňuju.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od scarvein »

Mne sa rozhodne najviac pod zbroj osvedcili kotnikove topanky. Clovek ma pevnejsiu nohu a nijako to neprekaza nasadzovaniu zbroje.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 37
Registrován: Po 02. Ún 2009 22:58:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Lňéňa »

noxter napsal:
Lňéňa napsal:
noxter napsal:Pod plechové nohy jezdce, rozhodně bez vysokých bot, jak už tady psali max. kotníkové. Anatomie zbroje holeně a lýtka, musí co nejvěrněni kopírovat nohu aby dobře seděly a ve výsledku nesly váhu plechových stehen. Navíc by ta zbroj časem, boty z jemné a kvalitní kůže prostě zničila.
Zdravím, z praktického hlediska mám zkušenosti zcela opačné, a to včetně jízdy. Pro pěšáka jsem se vysokých bot nakonec zbavil, hlavně z důvodu dlouhého nazouvání / zouvání. Týká se to ale období 1470+. Za mě ovšem vysoké boty pro jezdce ano.
Já nepopírám vysoké boty pro jezdce... ale vysoké boty pod zbroj obzvlášť pokud jsou i plechové lýtka, tam prostě nepatří. Vysové boty pro pěšáka je samozdřejmě blbost, o tom se ani nezmiňuju.
Měl jsem na mysli vysoké boty pro jezdce, včetně zbroje, včetně lýtek. Jinak bych o tom nepsal. Znovu opakuji: z praktických zkušeností žádný problém.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů