Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Moderátor: maser

Odpovědět
Vojtěch
Syn Nezabuda
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 03. Zář 2008 18:51:33
Kontaktovat uživatele:

Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Vojtěch »

Zravim, máte někdo zkušenosti s výrobou harnesku popřípadě brigantiny... Zajímali by mě technické postupy, postřehy ´, vlastní zkušenosti, rady atd.... .
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Harnesk

Příspěvek od David »

Jsme dva. Lecos je už napsané na serveru livinghistory.cz, především o brigantinách, a není toho málo...
David z Rožmitála
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Harnesk

Příspěvek od Zdeslav »

Vojtěch: Něco (pomerně dost) o lentnerech (plátových kabátcích) se dá najít v Armor of the battle of Wisby 1361 Tome 1. :
http://virtuabis.free.fr/Armure.htm
Nezabud hrr!
Vojtěch
Syn Nezabuda
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 03. Zář 2008 18:51:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Vojtěch »

Zatim nejrozsáhlejší fotodokumentace rekonstruovaných plátových kabátců co jsem našel

http://www.hoashantverk.se/hantverk/hoa ... index.html
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje

Příspěvek od Divous »

dočetl jsem se, že na ty destičky co se všívaly do leitneru a podobných kabátců se nepoužíval jenom plech, ale i kostěné destičky nebo i velrybí kostice, vyvyřenená kůže a jiné takové materiály
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Gunnar »

No já jsem našel docela dost informací na toto téma i když nevím jak věrohodných. Co se týče rekonstrukcí tak je docela dobrá stránka EDIT Bahnak: nefunkční odkaz Jak jsem koukal na ten hoashantverk (ten předchozí odkaz) tak mi příjde že jim ty zbroje nesedí, plátové kabátce byli takhle dělané, nebo je to špatná rekonstrukce a nebo je chyba jinde?
It is better to die for something than to live for nothing.
Vojtěch
Syn Nezabuda
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 03. Zář 2008 18:51:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Vojtěch »

... mě ten dokaz(http://www.hoashantverk.se/hantverk/hoa ... index.html) mi příjde cený tím, že je na něm mnoho možností jak uspořádat pláty uvnitř kabátce. Zjistil jsem( na livinghistori), že ty odstávající ramena se dají eliminovat tím, že se rozstřihnou a znovu sešijí. Další problém bych viděl hlavně ve střihu kabátce. Jinak si myslim, žekdyž se člověk porozhlídne tak zjistí, že plátový kabátec jde udělat tak, že sedí ... viz například Ropnšperkův ...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od mahy »

Ono jestli sedí či nesedí je také ovlivněno fyzickými proporcemi člověka- něco co jsi měl vypasováno na své tělo ti po pár kilech, dolů či nahoru, sedět nebude!Vyzkoušeno na vlastním těle :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Gunnar »

Tak to mám bohužel vyzkoušeno také. Můj názor na ten kabátec je že si ho nechávali logicky dělat tak aby seděl. Jen jsem si nebyl jist do jaké míry byli vyprofilované ty plechy (některé kabátce vypadají jako kdyby ty plechy byly úplně rovné) a jestli to bylo "šité" vyloženě na míru. Já bych si ty plechy udělal vyklepané tak aby tělo obepínali (samozřejmě přes prošívku, nechci z toho dělat thorax :) ) a tu kůži sešít tak aby to sedělo přesně. Nejsem si ale jist jestli to takhle dělali i tehdy, nebo jsem mimo.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Maršálek »

Gunnar napsal:Tak to mám bohužel vyzkoušeno také. Můj názor na ten kabátec je že si ho nechávali logicky dělat tak aby seděl. Jen jsem si nebyl jist do jaké míry byli vyprofilované ty plechy (některé kabátce vypadají jako kdyby ty plechy byly úplně rovné) a jestli to bylo "šité" vyloženě na míru. Já bych si ty plechy udělal vyklepané tak aby tělo obepínali (samozřejmě přes prošívku, nechci z toho dělat thorax :) ) a tu kůži sešít tak aby to sedělo přesně. Nejsem si ale jist jestli to takhle dělali i tehdy, nebo jsem mimo.
Ve své době to byla poměrně nákladná zbroj - ceně tedy logicky odpovídala i kvalita provedení. Panský plátový kabátec samozřejmě majiteli dobře seděl, kořistní bez úprav pak již hůře. Plátové kabátce italských městských milicí byly naopak fasovaným erárema podle toho asi bylo třeba je vždy doupravit (povolit řemeny, nebo naopak někde vycpat).

K Wisbi - nálezy plátových kabátců jsou zde díky prostředí a charakteru bitvy nejbohatší v Evropě. Ovšem většinou se jednalo o staré předělané zbroje a nikoli nové zakázky. Jejich majitelé se narychlo dovybavovali s blížící se hrozbou války a vycházeli ze svých možností a časového presu. Proto to není reprezentativní vzorek fungujících plátových kabátců k roku 1360 ;) Tyhle informace je třeba mít ještě před případnou rekonstrukcí ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů