Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Moderátor: maser

Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od mahy »

Jo tak to jo, to je opravdu špatný pokus zcela nerespektující původní vzor :?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Zdeslav »

Co říkáte na tohle?
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

Histoire romaine (Paris, Bibl. Sainte-Geneviève, ms. 0777), 1370
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
(Díky Mikeymu)

Přijde mi to jako lentner s horizontálními pláty. Ne nepodobný dřívějším věcem, či plátovým kabátcům nalezeným u Wisby.
Nezabud hrr!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Gunnar »

Podobné to wisby je, ale ta kostrukce už má vlivy druhé poloviny 14. stol. Není tak volný, ale je vypasovaný, navíc mi některé trochu připomínají náprsní pláty svatojířské zbroje. Ale je to hodně zajímavé. Myslíte že se jedná o jezdce? Podle klobouku bych tipoval pěchotu, ale podle plátových nohou spíš jezdce. Myslím že to ale nejsou šlechtici (no i když ta koruna), alespoň ne všichni a že by tedy mohli být použité i pro méně majetné vrstvy než jen nejvyšší šlechta.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od maser »

Gunnar napsal:Podobné to wisby je, ale ta kostrukce už má vlivy druhé poloviny 14. stol. Není tak volný, ale je vypasovaný, navíc mi některé trochu připomínají náprsní pláty svatojířské zbroje. Ale je to hodně zajímavé. Myslíte že se jedná o jezdce? Podle klobouku bych tipoval pěchotu, ale podle plátových nohou spíš jezdce. Myslím že to ale nejsou šlechtici (no i když ta koruna), alespoň ne všichni a že by tedy mohli být použité i pro méně majetné vrstvy než jen nejvyšší šlechta.
Na jezdce ukazuje hned první obrázek- jezdec má tarče s erbem, na druhém je asi král a na třetím opět erbáky. Je možné, že je mezi nimi pěchota, ale myslím že spíše ne, páč by jí iluminátor nakreslil asi jinak.
silva-nortica.blog.cz
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Gunnar »

Jo tak ten první je jasný. Pěchota to asi fakt nebude i na těch ostatních, ale ta dostupnost by mě fakt zajímala. Těch lidí je tam poměrně dost, takže buď je možnost dobře vyzbrojené větší skupinky lidí, nebo větší dostupnost i pro relativně méně majetné, ale nejsem si moc jistý jestli se to dá usuzovat takhle od boku, to asi těžko :) . Ta dostupnost bude asi docela problém, nevím z čeho by se dalo zjistit kdo všechno si ten plátový kabátec mohl dovolit a kdo už ne.
It is better to die for something than to live for nothing.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav: Za málo ;)
Pokud jde o tu pěchotu/jízdu, tak je důležité se podívat na to, co daný výjev znázorňuje. Mám pocit, že tenhle rukopis znázorňuje historii ve starověku a pokud vezmu v ohledu, že iluminátor znal vyobrazení římské pěchoty, mohl se v tom inspirovat a aby to bylo "čtenáři" bližší, to i znázornit jako oplechované nohy. Je to jen má teorie a tak to zkuste ověřit. Už podle názvu to tipuji na [b]Dějiny Říma[/b] nebo něco takového. ;)
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od Zdeslav »

Mikey: Jo, podle všeho se jedná o dějiny římské republiky. Ten král, kterého popravují je Hasdrubal (bratr Hannibala). O inspiraci výjevy se starověkou pěchotou ale pochybuju.
Z toho, že vyobrazení ozbrojenci nemají koně nemůžeme vycházet. Iluminátor je prioritně zobrazil jako římské vojáky.

Nicméně zdroj je to zajímavý, docela mě zaujala ta dvojruční sekera, tu už jsem pro nás takřka považoval za archaismus a taky by mě docela zajímal ten orel (autor zřejmě míchá současnou symboliku Svaté říše do starověkého Říma - jsa skálepevně přesvědčen o celistvosti a kontinuitě obou), konkrétně od kdy se začal používat dvojhlavý znak. Pokud vím tak Karel vždy používal jen znaky s jednou hlavou.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od mikey.88 »

Orel či orlice byla znakem římského impéria. Každý jistě zná zlatého orla a pod ním ve vavřínovém kruhu nápis SPQR. Svatá říše římská asi tuto symboliku částečně přejala a nacistické německo opět vzkřísilo starořímskou symboliku s tím, že SPQR bylo nahrazeno hákovým křížem. Stále a pořád to stejné. Asi to bude jejich národní symbol či co. Omlouváím se za OT :oops:
Ty plátové kabátce zaujaly i mě když jsem se tím prodíral (jak si sám řekl - jsem blázen :D ) V tomhle manuskriptu je takových zvláštností více. Osobně si myslím, že to bude něco mezi Wisby a sv. Jiřím na Pražském hradě :)
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od maser »

1390, místo neznám
Přílohy
covered_breastc_1390.jpg
covered_breastc_1390.jpg (47.08 KiB) Zobrazeno 4881 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Plátový kabátec (lentner, harnesk)

Příspěvek od kure »

Pravděpodobně pokus o rekonstrukci Maserem vloženého kyrysu, jediná poznámka je že je založen na vzhledu mnichovského orginálu bohužel autor se víc nerozepsal.
Přílohy
breastplate001.jpg
breastplate001.jpg (173.5 KiB) Zobrazeno 4593 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů