Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Gunnar napsal: Asi jsem to blbě napsal. Netvrdím že ten šlap z Třeboňského oltáře nefungoval. Podle mě ta mříž končila až za hranou přilbice, v tom problém není. Jenomže když si vezmu tu rybí kost jako takovou a praštím do ní, tak se podle mě může relativně dost deformovat, ale když udělám celistvé hledí, jako je to u té co jsi sem dálval, tak podle mě to hledí daleko víc vydrží (je to o mechanice a fyzice). Tím chci říci že řešení z Třeboňského oltáře je možné a asi i používané, ale že nejspíše existovalo i dražší řešení, které vydrželo o něco víc a mohlo se podobat tomu co jsi sem dával, nejde tedy o nebezpečnost, ale o vyšší bezpečnost. Ten Třeboňský oltář samozřejmě nehodlám obkreslit a udělat přilbu 1 ku 1 ;)
Záleží na materiálu, z jakého byl vyroben. Naopak si myslím, že vydržel celkem dost. Budu si lehce modifikovanou verzi Tř. oltáře pořizovat, takže po několika panských bitvách ti pak povím :).
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Dám sem fotku, když je to tak žhavé téma :). Sice je to obrázek chorobně známý, ale přesto se tu neztratí. Ještě bych dodal, že je to těžkooděnec, pravděpodobně neurozený. Ale to asi taky víte.
Přílohy
Meister_des_Wittingauer_Altars_002.jpg
Meister_des_Wittingauer_Altars_002.jpg (82.52 KiB) Zobrazeno 4894 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Maršálek »

K tomu jednoduchému hledí, jaké má na šlapu výše Siegfried - nemusí se nutně jednat o levnější typ, psí čumák byl možná obecně oblíběnější, ale tenhle typ se používal souběžně. Rozhodně nejde o starší a tedy "levnější" typ, jenom jinou vývojovou linii hledí...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Divous »

má ten klapvizír nějakou pojistku nebo západku aby hledí drželo dole?
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mahy »

U toho klapvizíru tu už byl několikrát zobrazován řemen kolem krku co za ten spodní háček jistil hledí v poloze dole.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

Já určitě na nějaký iluminaci, třeba v tý Holkhamký bibli mají myslim přilbice s podobnými špičkami...a možná se dochovaly i originály, myslim, že mi o nich někdo říkal. Ale pro nás bych to spíš viděl jako starší typ...a taky...ono je to praktické jenom do určté míry...
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Maršálek »

Není to z Pobaltí? tam se podobné konstrukce tradičně užívaly
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Vojtěch
Syn Nezabuda
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 03. Zář 2008 18:51:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Vojtěch »

Chtěl bych vnést trochu světla do tý mí přilby ... Základní info je správný - Diopan 1,5 plech, 3200 ... s tim otevíráním to je pěknej vojeb ... ale dá se to. Pokud to chci otevřít tak si to nemusim sundat z hlavy ale obráceným postupem ani náhodou - bez sundání to fakt nejde. Pokud chci sundat mříž tak musim uvolnit jistící háček vousu. Tím si umožnim uvolnění háčku na spodku mříže(spojuje mříž a vous) a můžu si jí odklopit nahoru... rybí kost si také můžu zcela oddělat a používat přilbu jenom s vousem. Ten mohu taky dát nahoru ale nesmí na tom bejt ta mříž ... Sem stim spokojenej ... Nejprve sem se diopanovy práce bál ale potom co sem mu fakt přesně řekl co chci tak nezklamal - poslal sem mu tu fotku od Maca ... a jak sem chtěl ty tunýlky. Teď sem aktuálně ještě navrtal okolo obvodu dirky na přišití vycpávky a mám hotovej prošívanej závěs - takže mi chyběj jenom ty kroužky a mám to v cajku ...
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Divous »

Vojtěch: díky za objasnění....teď už mám konečně jasno v tom, co určitě nechci ;)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav napsal:Souhlasim. Šlapy jsou perfektní věc. Ale s tim vyvážením ochrana/výhled je to asi podle mě individuální. Každému, co jeho jest.

Ještě bych se chtěl zeptat na kbelce...myslíte že se ještě v druhé polovině 14. století objevovaly v bitvách, nebo už šlo čistě o turnajovou záležitost?
Mám totiž fotku kbelce, kde je datace 1370.
Kbelc mám rád... hodně rád. Vypadá v něm člověj jako středověký robocop a budí dle mého názoru respekt (na koni- pěšmo smích) ;) Pokud jde o použití, tak dle ikonografie se nejvíce používal na západě a u nás ve 20. 30. letech 14. století. V 50. letech se začíná konstrukčně měnit kvůli dlouhému luku (1346 Crécy) (1356 Poitiers) Mění se úhly čelních stran tak, jako břit bergfritové věže na Zvíkově :) Jeho užití v dalších letech pomalu mizí. Přetrvává spíše v severním Německu, Litvě a mimořádně i v Anglii. Helm je vytlačován modernějším typem přilby "Psí nos" V očích šlechty je však spojován kbelc s majestátem a ctí a i nadále ještě v 60. a 70. letech používán. Viz řada náhrobků. Ke konci století definitivně z bojišť mizí a jeho přednosti jsou využívány u turnajů, kde později transformuje v přilbu kolčí známou z erbů ze 16. století.

Jeden příklad:

Pembridge Helm

A reproduction of Sir Richard Pembridge's helmet, dated c. 1375, this type of helmet was worn at the battles of Crecy (1346) and Poitiers (1356). A later version of the great helm, it reflects such improvements as a rounded top to deflect blows.

Originál, rekonstrukce + další přilba k roku 1350

Pokud najdete nějaké nesrovnalosti, tak mne opravte :)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů