Přilbice

Moderátor: maser

Odpovědět
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

Rekonstrukce šlapu bez hledí s nýtovaným závěsem a vycpávkou. Vyroba Jiří Klepač.
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

A další ukázka šlapu:

Obrázek
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Zdeslav »

Ave,

Nevíte náhodou někdo, od kdy se začaly používat takzvané "ušaté" přilby? (šlapy, lebky)
Zatím jediný časový údaj na který jsem u nich narazil je, že by to mělo být už před rokem 1420, ale nevím jak na Karlovu dobu...a u nás.

Vypadá to nějak takhle, myslím, že to sloužilo jako příadavné zesílení (síla protivníkovi zbraně se na uchu rozložila) ale jak to fungovalo přesně taky nevim.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Maršálek »

objevují se někdy ve druhé polovině 14. st. a především na přelomu 14. a 15. st. v Říši (viz. desková malba), ale vypadá to úplně jinak než ty prezentované výrobky, jejichž fotky jsi sem hodil. Ten disk má krýt jak uši, tak především obličej před ranami z boku, tohle je nepochopená a zcela špatná interpretace výrobce.
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Út 23. Pro 2008 10:45:26, celkem upraveno 1 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od maser »

Maršálek napsal:objevují se někdy ve druhé polovině 14. st. a především na přelomu 14. a 15. st. v Říši (viz. desková malba), ale vypaá to úplně jinak než ty prezentované výrobky, jejichž fotky jsi sem hodil. ten disk má krýt jak uši, tak především obličej před ranami z boku, tohle je nepochopená a zcela špatná interpretace výrobce

Nemáš někde po ruce obrázek těch maleb? To by mě taky zajímalo.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Maršálek »

chvíli to potrvá, ale je možnost projít si Matějčka a nebude to jeden obrázek vyjmutý z kontextu:
MATĚJČEK, A.(ed). Česká malba gotická. Deskové malířství 1350-1450. 3. vyd., Praha: Melantrich, 1950, 279 s.

Jsou tam občas zajímavé věci, např. hranaté železné klobouky. Já se ke své knize dostanu až po novém roce.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Jo, díky moc.

Byla to první fotka, kterou na mě vyplivnul google, když jsem se pokoušel najít něco, co by se tomu aspoň podobalo. Wagner koukám to má dobře.

A ty uši fungovaly čistě jako zesílení (další vrstva plechu - štítek) a nebo měl ten jejich specifický tvar nějakou další funkci?
Že by to svádělo bod doprostěd terčíku? To by bylo logičtější udělat je obráceně, aby se rána odklonila.
Ránu mečem absorbuje jedna strana ucha (nebo obě) - šlupka jako šlupka.
Proti drtivým zbraním taky nejakou zvláštní funkci v tvaru nevidím...
Ještě mě napadá jestli nechránily prostě obličej proti sekům tím, že byly (narozdíl od zparchantělé interpretace výše) posunuté dolu a kus dopředu tak, aby byly ještě před okrajem přilbice. Ale to muselo přeci děsně omezovat periférní výhled...
Nevíte někdo? Nepoužívá je třeba někdo?

Myslím, že jsem někde zahlídnul i šlap s hledím a ušima, ale určitě v nějakým nesměrodatným zdroji (nějaká encyklopedie nebo film Proti všem).

Tady jsou nějaký další obrázky :

Trabantengarde:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

Berounští měšťané:
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od maser »

Jo, ve Vávrově trilogii jsou nějaké k vidění.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal: A ty uši fungovaly čistě jako zesílení (další vrstva plechu - štítek) a nebo měl ten jejich specifický tvar nějakou další funkci?
Že by to svádělo bod doprostěd terčíku? To by bylo logičtější udělat je obráceně, aby se rána odklonila.
Ránu mečem absorbuje jedna strana ucha (nebo obě) - šlupka jako šlupka.
Proti drtivým zbraním taky nejakou zvláštní funkci v tvaru nevidím...
Ještě mě napadá jestli nechránily prostě obličej proti sekům tím, že byly (narozdíl od zparchantělé interpretace výše) posunuté dolu a kus dopředu tak, aby byly ještě před okrajem přilbice. Ale to muselo přeci děsně omezovat periférní výhled...
Jak jsem psal již výše - ten disk má krýt především obličej před ranami z boku. Bývaly nanýtované ve výšce uší a z boku kryly nos, takže očím zacláněly relativně málo. Přesto se fakt, že se všeobecně nerozšířily, dá považovat za doklad toho, že to až tak praktické nebylo. Takových slepých vývojových linií má každá část zbroje požehnaně.

Já sám jsem milovníkem šlapů a to pro jejich vyvážení dobré ochrany a nerušeného výhledu. Nemám rád hluboké šlapy, které omezují periferní vidění a ze stejného důvodu neocením ani jinak praktický nánosník. Myslím že podobné to bylo s těmi disky, které prostě omezovaly výhled a komplikovaly tak orientaci ve skrumáži. Obvykle takové nevýhody převáží vyšší ochranu...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Zdeslav »

Souhlasim. Šlapy jsou perfektní věc. Ale s tim vyvážením ochrana/výhled je to asi podle mě individuální. Každému, co jeho jest.

Ještě bych se chtěl zeptat na kbelce...myslíte že se ještě v druhé polovině 14. století objevovaly v bitvách, nebo už šlo čistě o turnajovou záležitost?
Mám totiž fotku kbelce, kde je datace 1370.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotografie originálů

Příspěvek od maser »

Royal armouries Leeds
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

(ještě mám psí nosy postahovaný z článku na myarmoury.com, mám to sem dát taky?)
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů