Přilbice

Moderátor: maser

Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Zdeslav napsal:Rekonstrukce dalšího šlapu s hledím, myslíte, že by mohl zapadat do konce 14. století?
Jestli by mohl zapadat do uvedeného období, tak o tom vím prdlajs, ale ukrutně se mi líbí! :D A vůbec všechny přilby co jsou tu po něm mají něco do sebe. Ale začnu šlapem se závěsem a dál se uvidí.
Co se nerozvíjí, umírá!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Gunnar »

Zdeslav napsal:Toto EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
s úspěchem používáme ve skupině :) ;)

A myslím, že nebudu daleko od pravdy, když budu tvrdit, že ten šlap vzor Třeboňský oltář zaručeně fungoval, jak měl, a nebezpečný nebyl, a že mříž končila za hranou přilbice.
Ono je třeba také brát v potaz, že iluminátorův primární zájem nebyl naprosto přesně postihnout realitu...někdy si musíme milimetry prostě trochu domyslet ;)

Oni asi tak nějak moc nepočítali s tím, že se to podle těch jejich obrazů budeme snažit rekonstruovat :D

To uchycení na řemínek se mi zdá praktické, vím, že Poláci ho používají a žv 15. století je snad doležené, ale slyšel jsem už také, že bylo i v 1. polovině 14. století...ehm...Maršálku? :D
Asi jsem to blbě napsal. Netvrdím že ten šlap z Třeboňského oltáře nefungoval. Podle mě ta mříž končila až za hranou přilbice, v tom problém není. Jenomže když si vezmu tu rybí kost jako takovou a praštím do ní, tak se podle mě může relativně dost deformovat, ale když udělám celistvé hledí, jako je to u té co jsi sem dálval, tak podle mě to hledí daleko víc vydrží (je to o mechanice a fyzice). Tím chci říci že řešení z Třeboňského oltáře je možné a asi i používané, ale že nejspíše existovalo i dražší řešení, které vydrželo o něco víc a mohlo se podobat tomu co jsi sem dával, nejde tedy o nebezpečnost, ale o vyšší bezpečnost. Ten Třeboňský oltář samozřejmě nehodlám obkreslit a udělat přilbu 1 ku 1 ;) .
To uchycení u toho armetu EDIT Bahnak: nefunkční odkaz ,ale sám jsi říkal že pojistky proti otevření přilby se nepoužívali protože nebyli potřeba ;) .
Kolik stál ten šlap jestli se můžu zeptat, o něčem podobném jsem dost uvažoval.
It is better to die for something than to live for nothing.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

Gunnar:
Jo takhle už ti rozumím. Ten rozdíl je ale podle mě jenom v tom, že ta macova přilbice má ten plechový vous - který, pravda, může rybí kosti přidávat na pevosti.
Tu přilbu jsme si nechali dělat od Diopana, podle té, kterou vyrobil mac, i s ruličkami na závěs vyšla tuším na 3200,-, 1,5mm plech, ale k tomu ti asi víc poví Vojtěch, jelikož je jeho ;)

Takhle vypadá:EDIT Bahnak: nefunkční odkaz


Ad ty pojistky: Netvrdil jsem, že se nepoužívaly pojistky proti otevření, ale naopak se mi nezdály ty proti zavření. Dneska si kdejaký šermíř nechá udělat na přílbu pojistku, aby se mu při scénice, nebo v bitvě hledí nezavíralo. Že by se něco takového kdy používalo ve středověku jsem neslyšel (což neznamená, že to není možné), zato o kolíčcích a řemíncích, upevňujících přilbu ve stavu zavřeném, už jsem slyšel a jsem přesvědčen o jejich funkčnosti v minulosti daleko více ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Divous »

k té přílbě mám dotaz: když zvedneš tu rybí kost, můžeš nahoru zvednout i ten vous? Jde zvednou přes tu mříšku? nebo se vous nezvedá?
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

No, to by ti asi líp řekl Vojtěch. Co já vím, tak je to nějaký komplikovaný...ale pamatuju si, že ten vous nahoru zvednout jde. Jenže podle mě je v tom doslova háček. :D
Nezabud hrr!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Gunnar »

Zdeslav napsal:Gunnar:
Jo takhle už ti rozumím. Ten rozdíl je ale podle mě jenom v tom, že ta macova přilbice má ten plechový vous - který, pravda, může rybí kosti přidávat na pevosti.
Tu přilbu jsme si nechali dělat od Diopana, podle té, kterou vyrobil mac, i s ruličkami na závěs vyšla tuším na 3200,-, 1,5mm plech, ale k tomu ti asi víc poví Vojtěch, jelikož je jeho ;)

Takhle vypadá:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

Ad ty pojistky: Netvrdil jsem, že se nepoužívaly pojistky proti otevření, ale naopak se mi nezdály ty proti zavření. Dneska si kdejaký šermíř nechá udělat na přílbu pojistku, aby se mu při scénice, nebo v bitvě hledí nezavíralo. Že by se něco takového kdy používalo ve středověku jsem neslyšel (což neznamená, že to není možné), zato o kolíčcích a řemíncích, upevňujících přilbu ve stavu zavřeném, už jsem slyšel a jsem přesvědčen o jejich funkčnosti v minulosti daleko více ;)
Pojistky: Jo tak to se omlouvám, teď už si vybavuju že jsme se bavili o těch na otevírání, nějak se mi to spláclo dohromady. Jinak tady je ta pozdní pojistka proti zavření http://www.myarmoury.com/albums/display ... 12&pos=181 (taková ta malá páčka).

Jo a ještě k té přilbě, ta macova je opravdu jen o tom plechovém vousu, který ale zase zvyšuje pevnost, jelikož to hledí není opřené o hlavu (kroužkovku s vycpávkou), ale o plech. Hodně, ale podle mě zvyšuje pevnost tohle řešení:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Ale ta Vojtěchova přilba je fakt pěkná i cenou a materiálem.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Divous »

Gunnar: Kamarád má šlap s rybí kostí, vyrobený asi tak před 12-cti lety jedním tehdy začínajícím platnéřem u nás podle třeboňského oltáře. Tedy jen mřížka, žádný plech vůkol kterého se tak zastáváš (a který mi osobně přijde jako dobový nesmysl - příliš složité a drahé provedení pro "knechta" nebo nižšího šlechtice) a věř mi, fyzika funguje velmi dobře a mřížka drží jako čert. Takže si myslím, že u KVALITNĚ udělaného šlapu s rybí kostí žádný fantasy plechový okraj není třeba
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Gunnar »

Divous: Možná to fakt píšu nesrozumitelně, pak se omlouvám. Já rozhodně nechci zpochybnit rybí kost. Podle mě vydrží dost a pokud jí udělá dobrý platnéř tak je to dobré řešení a také dobové (i když já znám pár lidí co mají nějakou přilbu už hrozně dlouho a drží přestože její provedení není nejlepší). Pouze jsem chtěl říci že možná existuje další řešení, které je možná lepší (fyzikou se nechci nijak zvlášť ohánět, na to jí dostatečně nerozumím a asi by to chtělo nějaké zkoušky jednotlivých řešení). To celistvé hledí by bylo samozřejmě dražší, ale řešil jsem pouze to že by mohlo existovat, ne to kdo by ho mohl nosit. Fantasy to podle mě není, protože se podobné konstrukce vyskytují, ale ty dochované co jsem nalezl a jsou v mém příspěvku jsou výrazně mladší. Takže je možné že se takové hledí v naší době nevyskytovalo. Takže možná není třeba, ale pokud bych měl možnost mít hledí co vydrží více určitě bych do něj šel (pokud by sedělo do mé doby a k mé postavě).
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Divous »

omlouvat se fakt nemusíš, a už vůbec ne mě a už vůbec ne tady :D Jen jsem chtěl poukázat na můj osobní názor, který může být samozřejmě úplně špatný, že "rybí kost" asi nebyla výběrovou helmou pro elitu a tudíž bych očekával jednoduchá a levná řešení...ale toť názor laika Divouse ;)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

Šlep s hledím, takzvaný německý Klappviser, 1340-1350, pro neurozené jezdce, či nižší šlechtu použitelný i na 2. polovinu 14. století:
DSC_0101.JPG
DSC_0101.JPG (68.61 KiB) Zobrazeno 4846 x
(Siegfried, podzimní panská bitva 2008)

Obrázek
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů