Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

No konečně. Máš u mě panáka Bilajz :D
silva-nortica.blog.cz
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Hanz z Turnova »

K tématu přidávám obrázek přilby, ke které směroval dotaz. Kromě háčku na spodní straně jsem našel něco, co by mohlo fungovat jako očka na přivázání právě kolem krku. Na spodní straně některých hledí na dalším obrázku je druhý otvor, který určitě nemůže být pant.
Přílohy
5. Očka pro zajištění.jpg
ManuscriptVadianischeSammlung342-VaticiniadePontificibusFolio14LocationBohemiaDating1360-1370InstitutionKantonsbibliothek.jpg
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Hanz z Turnova napsal:Kromě háčku na spodní straně jsem našel něco, co by mohlo fungovat jako očka na přivázání právě kolem krku. Na spodní straně některých hledí na dalším obrázku je druhý otvor, který určitě nemůže být pant.
- prosím foto háčku.
- "by mohlo" je moc abstrakní pojem, pokud to nebude doprovozeno nějakým jasným (a opakovaným) vyobrazením, nelze to brát jako důkaz.
- u té "pérovky" vůbec netuším, co mám hledat.
silva-nortica.blog.cz
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Háček je na fotce na spodní straně hledí. Řemínek nemá kam sklouznout.
Kromě jiných vyobrazení ze stejného zdroje jsem teď žádný jiný obrázky oček na přilbě nenašel.
Na černobílém obrázku je jen vidět přilba, která mě zaujala a kvůli který jsem začal diskusi o zajištění hledí.
Přílohy
Swiss Klappvisor bascinet  Valeria Castle in Sion.jpg
Swiss Klappvisor bascinet Valeria Castle in Sion.jpg (29.01 KiB) Zobrazeno 6756 x
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Já si představil klasický háček ve smyslu co bylo na té neupřesněné fotce od Zdeslava. Tenhle výstupek na spodní straně se vyskytuje už na raných hledích v první polovině 14. století, ale taky to nemá dlouhého trvání. Pokud to sloužilo k uchycení pomocí řemínku či tkanice, tak podle mě nešla tato tkanice kolem celé hlavy, ale byla třeba uchycená jen v oblasti brady na závěsu, aby se dala snadno a rychle sundat/nandat majitelem.

Ostatní se vysvětlilo.
Pořád je ale nutné brát v potaz nejjednodušší řešení pomocí tření mezi přilbou a hledím. Funguje to dnes, muselo to fungovat i tehdy. Při vykvedlání se dají nýty pantů utahovat postupným rozklepáváním a utažením.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Za sebe si myslím, že na tom hledí z fotky je jen taková minipáčka, aby se to lépe otevíralo. Psí nos chytíte jendoduše za čumák ale u těchto vyboulených by to mohlo klouzat a tohle je vhodné řešení. Prostě držátko na zvedání hledí :D
Obrázek
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Hanz z Turnova »

K tématu zajištění hledí jsem našel jen tuhle fotku. Neodvažuju se hádat jak je hledí starý nebo jestli je použitelný v boji, ale opět je tam cosi, co by k zajištění hledí mohlo posloužit.
Přílohy
1453292_741393479222694_1634318156_n.jpg
1453292_741393479222694_1634318156_n.jpg (70.17 KiB) Zobrazeno 7062 x
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Tipuji začátek 16. století. Moc pěkná prácička :)
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Hele asi takhle - hledí neznám, ale podle typu se jedná o renesanční kostýmovou zbroj. Čili jsme dvě stě let jinde a v renesanci najdeš už všelicos- háčky, západky, tkanice...

To pro nás není důkaz ničeho. Chceš-li něco doložit, pak hledej materiály max. do 80. let 14. století (vím že z tý doby toho moc není), ale takhle argumentovat nejde.

Edit: Mikeš mě předběhl :)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Obrázek
Abychom tedy neplevelili vlákno o kabátcích.

Boj Římanů, díky, původně jsem si myslel, že to je boj s Římany (neumím francouzsky), čímž by se mi to asi objasnilo.
Myslíte, že ho tak vyobrazili schválně, nebo je tedy možný výskyt šlapu bez závěsu?
Pokud vím, v karlovských podmínkách ten závěs je - úlitba bezpečnosti?
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti