Části zbroje

Moderátor: maser

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od mikey.88 »

Tohle je přesně to Jakube, o čem mluví často Maršálek. Nejde jen kouknout na obrázek ale musí se i vědět, co to zobrazuje apod. Ten muž v modrém oděvu je Alexander Veliký a ta družina jsou jeho blízcí druzi. Ty šupiny jsou na výjevech z antiky v gotice časté. Znali podobné zbroje jak z Říma a jeho antické výzdoby, tak z Byzancie. Tím pádem to vztáhli i na Alexandra. Neznamená to, že by tento druh zbroje byl používán na přelomu 14. a 15. století ve Francii :lol: Člověk to musí brát dost kriticky a vědět, co který obrázek znamená. Gotika je plná symbolismu a gest a pokud chceme něco intepretovat, musíme znát podstatu ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Klinštejn »

OK.. však neříkám: 'tak a teď to všichni noste'.. jen jsem se chtěl podělit o obrázek..
Obrázek Det finns alltid hopp..
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od mikey.88 »

V pohodě :) Ono těchto detailů lze najít víc v různých manuskriptech. Od Řeků, Římanů až po Mongoly. Všechno to má šupiny :D I Václav Svatý je tak zobrazován...
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Kordulka »

mikey.88 napsal:Tohle je přesně to Jakube, o čem mluví často Maršálek. Nejde jen kouknout na obrázek ale musí se i vědět, co to zobrazuje apod. Ten muž v modrém oděvu je Alexander Veliký a ta družina jsou jeho blízcí druzi. Ty šupiny jsou na výjevech z antiky v gotice časté. Znali podobné zbroje jak z Říma a jeho antické výzdoby, tak z Byzancie. Tím pádem to vztáhli i na Alexandra. Neznamená to, že by tento druh zbroje byl používán na přelomu 14. a 15. století ve Francii :lol: Člověk to musí brát dost kriticky a vědět, co který obrázek znamená. Gotika je plná symbolismu a gest a pokud chceme něco intepretovat, musíme znát podstatu ;)
No, Mikey, myslím, že bys měl své někdy hodně kategorické názory krotit. Ty to máš nastudované tak dokonale, že jsi si naprosto jistý tím, co jsi právě napsal? Protože v tomto konkrétním případě jsem si totiž já jistá, že nemáš pravdu.

1) Iluminátoři většinou zobrazují to, co vidí kolem sebe. O nějaké kunsthistorii, historické reflexi a podobných záležitostech ještě nemají ani tuchu - takže ve 14. století nosí antičtí lidé oděv, zbroj a používají vybavení běžné ve 14. století, v 15. a 16. století nosí Římané běžně zbroj a oděv 15. a 16. století.

2) Šupinová zbroj z větších šupin se zcela běžně používala do konce 13. století a v pozdějších staletích se jen modifikuje a šupiny se zmenšují, zhušťují, kombinují s pláty, kroužky a lamelami. Mrkni třeba na Maserovu Silvu Norticu...
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Mickey - nenech se zmást,biblické výjevy pro nás mají skutečně minimální informační hodnotu o době ve které byly malovány.
Šupiny jsou spíš záležitostí východu,Litevců,Rusů,Byzantinců,snad i u Dánů je lze najít ,ale v našem kulturním okruhu to je rarita.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od mikey.88 »

Kordulka: Mozna jsem nebyl pochopen. Casto se lze setkat ve 14. stoleti s tim, ze Alexander, Caesar a dalsi velci muzi antiky jsou zobrazovani umyslne ve zbroji s vychodnimi prvky. Nejcasteji v dilech Bible historiale o dejinach Rima. Oni netusili jak to presne vypadali ale meli snahu to odlisit od normalu. Viz treba pohanske stity s obliceji.Jakubovi jsem odepsal proto, ze ne vsechno na iluminacich je z dane doby :)
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Kordulka »

Zase dost vedle, Mikey.
V těch zastaralých nebo různě úmyslně zdeformovaných zbrojích jsou zobrazováni především jinověrci. Aby bylo jasné, že křesťané jsou nositeli novinek, pokroku (z našeho pohledu), prostě že jsou lepší. Zatímco "ti ostatní" chodí divně oblékaní a divně vyzbrojení, protože je divná (vadná, špatná, nebezpečná) jejich víra a kultura.

On stačí si objet ty české, moravské a slovenské malované kostely. Hotová pokladnice poznání o středoevropské hmotné kultuře 13. - 15. století. Ta máš krásnou možnost srovnání, jak byli vyobrazováni křesťané a nekřesťané, jaké zbroje autor oblékl prostým zbrojným, panovníkům. Ale hlavně z těch fresek a maleb je zcela nezvratně jasné, že v biblických i světských vájevech autor obléká a zbrojí přesně v intencích doby, v níž žil.

Ale dělej, jak uznáš za vhodné...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od mikey.88 »

V intencich doby ano. To je jasny fakt. Ale v Bibli Historiale je tak zobrazovan Alexander a jeho druzi. Jsem v praci a tak nemuzu na mobilu posilat obrazky jako argumenty. Tak se omlouvam. O malovanych kostelech u nas a v Uhrach jsem nic nepsal.
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Kordulka »

Aha, pardon, ona je ta moje věta neúplná. Takže po upřesnění - "Ale hlavně z těch fresek a maleb je zcela nezvratně jasné, že v biblických i světských (tedy v historických) výjevech autor obléká a zbrojí přesně v intencích doby, v níž žil.

Tohle je "Bible Historiale" Jeana de Berry, cca 1415: http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... art=190403
Mrkni na to, aby bylo jasné, co myslím tím zobrazováním v intentích své doby - všechny biblické, tedy de facto "historické" postavy jsou oblečeny a vyzbrojeny přesně tak, jak se oblékalo a zbrojilo na počátku 15. století.

Edit: Jo, a ten Václav - no bodejť by neměl na sobě šupinovku, když to je zbroj typická pro jeho dobu 8-)
Ale třeba ve Zwettlu, v kapli Kuenringů, je je namalovaný (cca 1370) tuším Azzo v zajímavé kombinované zbroji, která má na rukávech kruhy, na hrudi kyrys, ale k němu šupinovou suknici. Plus pláty na rukou a nohou.
P.S.: Také jsem v práci, ale doma se podívám po obrázcích...
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Stř 27. Črc 2011 10:44:24, celkem upraveno 1 x.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... llID=46517

davit a amalekité f 133

zbroje nejméně 50 -ale až 150 let zastaralé :-)

jen král má loketní myšky -cca1250.helmy jsou jako kastról ,žádné prodloužení - max do1300
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů