Kuše

Moderátor: Heinrichvs

RONDY
Příspěvky: 1
Registrován: Út 27. Říj 2009 19:20:45
Kontaktovat uživatele:

kuse

Příspěvek od RONDY »

Mám dotaz:jaký použit materiál na výrobu lučiště,mimo laminátu a železa.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kuse

Příspěvek od mikey.88 »

Zdravím, za prvé si nejdříve přečti témata... Kuše zde už je a proto nemá význam zakládat nové vlákno. Za druhé odpověď na tuhle informaci najdeš právě v tom jmenovaném vláknu. Prosím admina o smazání ;)

PS: Abys neřekl, že ti neodpovím, tak vhodné materiály pro lučiště u kuše je : Rohovina spojená klihem v důmyslně skládaných vrstvách zašitá do kůže; nebo pružné dřevo. Alternativou je laminát zašitý do kůže. Ostatní jsou neadekvátní k dataci ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Přibík
Příspěvky: 544
Registrován: Ne 26. Črc 2009 19:16:07
Místo/Bydliště: Suchdol nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: kuse

Příspěvek od Přibík »

Lučiště kuše se vyrábí z pružných a pevných dřev jako je jasan, jilm,tis a nebo třeba jeřáb. Kvůli tomu aby se ti lučiště neunavovalo nebo nedošlo k prasknutí byli na vnější stranu klíženy materialy, který nepodléhají deformaci pri tahu jako jsou treba šlachy a naopak na vnější stranu se klizily materialy ktery nepodlehaji deformaci pri stlaceni jako je treba rohovina.
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Kordulka »

Takhle hledám něco o úlech a narazila jsem na obrázek kuše z (pravděpodobně) r. 1350 8-) - http://bienenforum.iphpbb3.com/forum/78 ... t1793.html
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od mikey.88 »

Na té kachli nebo co to je je nápis:

Die Schrift ist kaum mehr zu erkennen, sie lautet: CAROLUS IV IMP. PRIVILEG Z(. .. ) 1350 ( ... )

Znamená to jako že Karel IV. udělil nějaký privilegium. Ale ta zkratka IMP je asi imperator a tehdy (1350) ještě nebyl císařem. Chápete to někdo? :D
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Zdeslav »

mikey.88 napsal:Na té kachli nebo co to je je nápis:

Die Schrift ist kaum mehr zu erkennen, sie lautet: CAROLUS IV IMP. PRIVILEG Z(. .. ) 1350 ( ... )

Znamená to jako že Karel IV. udělil nějaký privilegium. Ale ta zkratka IMP je asi imperator a tehdy (1350) ještě nebyl císařem. Chápete to někdo? :D
Zřejmě půjde o retrospektivu. Tedy že Karel IV. (který je dnes císařem), tehdy v roce 1350 udělil tu brtnickou výsadu.
Nezabud hrr!
jiljovský
Příspěvky: 16
Registrován: Ne 12. Črc 2009 17:43:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Díky! Lučiště je z obandážovaného sklolaminátu.
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od David »

Zdar opět vespolek.
Už léta mě doma visí na zdi tahle hračka (viz foto), rád si vždy zajdu zastřílet. Ale k otázce.
Kde je hladina koukatelného minima pro kuše (ideálně naší doby)? Přiznávám, že některé obrázky se mě v tomto vlákně nezobrazily..

Obecně, pokud se vyhledově pustím do úprav abych splnil KM a občas se k někomu vetřel do družiny, co vše doporučujete změnit, případně zamaskovat?
Abych nerozdmýchával zbytečně diskuzi, už před časem jsem četl dost na Brodci a i nemálo materiálů mám i doma (lze sem nahrát PDFko?) a jsem si vědom mnoha chyb, které tahle hračka má. Asi bych rád slyšel Váš názor, a pokud výše úprav bude nad mé síly, zůstanu u běžné střelby.

Pokud to nebude poznat z obrázku, ořech je kovovej, a třmen předělanej k soše. Co je v jádru lučiště nevím, ale asi sklolaminát. Socha nemá vodící drážku ale kolíček s výřezem na šipku.
Délka i se třmenem cca 80cm, Rozpětí lučiště je 60cm.

Díky ;)
Přílohy
IMG_5506-2.JPG
IMG_5506-2.JPG (107.09 KiB) Zobrazeno 5030 x
David z Rožmitála
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Má rada je zkusit tuto kuši prodat a pořídit raději novou která bude v pořádku.
Mě se donedávna válela doma podobná a když jsem ji viděl vedle nového přírůstku EDIT Bahnak: nefunkční odkaz ihned jsem upustil od úprav, které by nakonec byly složitější než výroba nové kuše.
Celkem by mě taky zajímalo jak je nastavené KM u kuší.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od David »

Vladislav z Ralska napsal:Má rada je zkusit tuto kuši prodat a pořídit raději novou která bude v pořádku.
Mě se donedávna válela doma podobná a když jsem ji viděl vedle nového přírůstku EDIT Bahnak: nefunkční odkaz ihned jsem upustil od úprav, které by nakonec byly složitější než výroba nové kuše.
Celkem by mě taky zajímalo jak je nastavené KM u kuší.
Tak co ti mám povídat, je to nádhernej kousek. Výrobce psal cca dataci na 1480? Proti mýmu klacku je to kráska. Máš pravdu, že v případech jak jsi popisoval je nejlepší prostě prodat a pořídit něco už od výroby košer. Pokud by to mělo tak daleko dojít, tak rezignuju na střelce a budu pokračovat jen ve víkendovém sřílení.

Edit: Jaký půměr a délku má šipka do tvý kuše? :D
David z Rožmitála
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti