Kuše

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Cliff »

Koukám koukám, zatím v NE wikipedii se zmiňujou o ocelovým lučišti. Nevím jestli ta kniha kde jsem to četl se jmenuje chladné a střelné zbraně středověku, ale nejsem si jist. Ještě se poptám u kolegy.
Cherchez la femme
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od mikey.88 »

Ta italska wiki je dobrej zdroj. Tak si to prectete. Je tam i odkaz na literaturu.
Obrázek
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Cliff »

Jo promiň to jsem taky nezmínil :lol: mají docela dost vláken, ale zrovna jim chybí to co mají angláni, a to stavbu kuše.
Cherchez la femme
jiljovský
Příspěvky: 16
Registrován: Ne 12. Črc 2009 17:43:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Rekonstrukce napínacího háčku kuše ze 14. století:

http://www.historickekuse.websnadno.cz/ ... -kusi.html
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od maser »

Pro srovnání originál: Obrázek

Jinak celkově ta jeho práce je nádherná.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od scarvein »

V ramci hledani podkladu pro svou budouci kusi jsem prosel nekolik desitek alb z muzei po cele Evrope, od Spanel a Portugalska az po Skandinavii a z kazdeho jsem ulozil vsechny fotografie kusi, na ktere jsem narazil. Jak jsem ocekaval, tech pouzitelnych tvaru na konec 14. stoleti tam bylo jako safranu. Naprosta vetsina exponatu je spis prelom 15./16. a mladsi, ale proc se nepodelit - treba se to nekomu z Vas hodit bude.

Spatna zprava je, ze ne vsechny exponaty maji bohuzel popis, dobra zprava je, ze jsou vsechny v hodne vysokem rozliseni a tak je moznost priblizit si to docela detajlne.

Po rozbaleni doporucuji usporadat soubory ve slozce podle data, pak je budete mit presne tak, jak jsem na ne narazil ja a jak jsem je stahnul - tudiz by tedy meli byt obrazky ktere patri k sobe pekne pohromade.

Zde je soubor zbaleny v archivu rar. Obsahuje 223 fotek ;) Snad to poslouzi!

http://www.upnito.sk/subor/66aa0dca4df7 ... 0a112.html
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Hák z jedné tvrze zničené už ve 14 stol. Rekonstrukce pro expozici i se zašitím.
Přílohy
laten a hak.jpg
laten a hak.jpg (191.3 KiB) Zobrazeno 6637 x
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Velislav.
Přílohy
Kuše toulce velislav.jpg
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Celodřevěné lučiště.
Durdík, Krajíc nejvíc řeší vztah luků a kuší v průběhu 14 stol.
Lukové šipky by měly mít delší krček a měly by být do cca 25g. Kušové šipky cca nad 25g a kratší krček.
Nálezy částí kuší jsou už od 13 stol. ale šipky jsou zhruba stejně těžké. Lukové šipky se ale nachází po celé 15 stol.
Opravdu těžké šipky se hromadně začínají nacházet až koncem 14 stol.
Proto se dá říct, že kuše měly ještě kolem 1350 slabší lučiště a pokud dřevěné lučiště nemají tak velký nátah, aby se na něj dala používat těžká šipka do kuše,jak je známe z 15 stol. Je asi pro karlovu dobu použitelné více dřevěné lučiště.
Lepené lučiště jistě asi byly, ale asi neměla takový nátah, ale vzhledem k tomu jak jsou dnes drahé a navíc to podporují nálezy, bylo by dobré aby pánové jako Hřebík a Wolf mohly vyrábět více kuší s dřevěným lučištěm.
Už jsem začal vytahovat staré zásoby tisu.
Přílohy
9293361703_db06cef2bf_o.jpg
Hřebík
Příspěvky: 11
Registrován: Po 27. Dub 2015 12:41:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Hřebík »

Zdar.
Udělat kuši s tisovým lučištěm není až tak velký problém. Samozřejmě hodně záleží na síle, kterou zákazník bude požadovat. Ono jinak bude vypadat cca 70lbs a jinak 180lbs. To je výhoda laminátového lučiště, kde vhodným dotvarováním mohu i u bitevní (cca 90lbs) kuše, budit dojem silného lučiště. Další problém může nastat v péči o výrobek. Jinak se dá chovat k laminátu, než k tisu, kde každé poškození může vést k jeho zničení. Zatím jsem dělal jednu kolíčkovou kuši http://forum.brodec.org/viewtopic.php?f ... &start=345 (uživatel pavelH) Mám k ní s odstupem určité výhrady, ale funkčně patří k těm lepším o čemž každoročně přesvědčuje majitel na Dobývání Curie Vitkov.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti