Kuše

Moderátor: Heinrichvs

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Nádhera, to je zajímavé jak je to opomíjené téma ty kuše z tisovým lučištěm. Jo když se to lidi špatně staraji, mlátím s tím o zem a pod, tak to nevydrží.
Odhadl by jsi jen zhruba, pro jaký nátah jsou šipky pro kuši cca 30g?
A jaké lučiště mají třeba ty kuše z Velislavovi bible, pokud mají ty jejich šipky cca 30g.
Taky, jaký maximální nátah může mít takové lučiště.
A konečně, co za to chceš :-)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od mikey.88 »

Mě by zase zajímalo, jestli lze vyrobit lučiště ze dřeva s nátahem 30 lbs ale při zachování reálné tloušťky.
Obrázek
Hřebík
Příspěvky: 11
Registrován: Po 27. Dub 2015 12:41:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Hřebík »

Myslíš 30g jen hrot, nebo celkovou váhu šipky?
Přiznám se, že více vyrábím luky, takže mohu vycházet z toho jak cca dopočítávám váhu šípů k luku. Když to vemu zpětně: 30g převedu na grainy (cca 462grainů) no a pak podělíš grainy/librou na nátah (u luků cca 9grainů/lb). Z toho by vycházelo cca 51 lbs (samozřejmě pokud mluvíme o 30g šipce jako celku). Jenže ono to takto jednoduché nebude. U kuší dochází i k tření tětivy o sochu. Tedy určitě by mohla být síla vyšší. A také když to převedu na kluky střílející z warbow, tak tam používají mimo jíné i tzv. standard arrow (52g) a střílejí to i ze 140lbs luků. To jsem ti asi moc neodpověděl co?
Jinak cena takovéto kolíčkovky s tisovým lučištěm je cca 4000kč
Hřebík
Příspěvky: 11
Registrován: Po 27. Dub 2015 12:41:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Hřebík »

mikey.88 napsal:Mě by zase zajímalo, jestli lze vyrobit lučiště ze dřeva s nátahem 30 lbs ale při zachování reálné tloušťky.
Opravdu jen 30lbs? Asi by se dalo udělat slabé a pak ho dohonit na rozměr dalším materiálem a celek pak zašít do kůže nebo březové kůry. Stejně jako se to dělá s laminátem, který se hojně používá
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od mikey.88 »

Hřebík, Jindra : Tak ten nátah 30 lbs je určen na Libušíně jen pro luky a u kuší je povolen 40 kg takže něco kolem 80 lbs :) 8-)

80 lbs dřevěné lučiště by už mohlo být zajímavé :)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od mikey.88 »

Rozhodl jsem se po rozhovoru s Jindrou dát do placu nějaké zajímavé výpisky, které mám z webu:

V roce 1321 Marino Sanuto známý jako Torsello popisuje v navrhovaném seznamu zbraní pro křížovou výpravu použití kuší s dřevěným lučištěm a třmenem pro dvě nohy. Zároveň dodává, že kompozitní lučiště je vhodné do suchých oblastí, zatímco dřevěné se uplatní více ve vlhkých.

V roce 1327 přichází v platnost v Södermanlandu (Švédsko) zákon, že každý, kdo slouží vojenskou službu má vlastnit "handbow" (možná se jedná o luk a možná o kuši) s 36 šipkami.

V roce 1351 přichází ve Francii nařízení, že každý střelec musí mít kvalitní kuši a kvalitní napínací hák.

Pro rok 1362 existuje účet z Burgundska, kde se píše o objednávce 189 ks lehkých a těžkých kuší s kompozitním lučištěm a 382 ks lehkých kuší s dřevěným lučištěm. Píše se jak o třmenech pro jednu nohu, pro obě nohy tak i o napínácích.

V letech 1372 - 1374 vykazují anglické účty ze stoleté války 49 kuší. Z toho 8 kuší má kompozitní lučiště a zbytek dřevěné.

1382 - Německá lovecká vyhláška nařizuje dědičnému mistru lovčímu dodat císaři na jeho návštěvě kuše, které mají lučiště z tisu, sochu z javoru, ořech ze slonovinové kosti a tětivy z hedvábí.

Obrázek
Hřebík
Příspěvky: 11
Registrován: Po 27. Dub 2015 12:41:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Hřebík »

Říkal jsem si, že spíš půjde o nátah v kg.
Skoro 90lbs lučiště už může sloužit i na celkem slušné střílení. Rozměrově nebude takové jako na obrázku od Jindry, ale spíš jako na té kolíčkovce.
Jinak ty záznamy jsou hodně zajímavé
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Myslel jsem 30 g jen šipku a to ještě v nálezovém stavu, ale někdy je nálezový stav jen o něco méně.
Takže celý šíp ještě více. Hawkvind a Lasky mi to minulý rok také tak popisovaly. Ale nemám to pořád v hlavně a bylo to jak říkáš taky na luk.
Prý je na to nějaký článek ohledně srování energie luku a kuše, ztráty energie u kuše.
Já mám třeba do luku od Hawkvinda 55liber šipky 10 a 15g celý šíp tedy může být do 20g. Rád bych taky silnější.

Takže když máš šipku třeba 35g jen železo a kolik váží celý šíp? A jakou optimální napínací sílu u kuše bych potřeboval z tisu a z toho plynoucí velikost

Mikeš našel unikátní informace, tohle je skvělá práce. Poprosil jsem ho, aby dal některé ty citace popořadě, aby bylo vidět ten vývoj.

Jak jsme to probíraly, tak to krásně koresponduje s tou teorií co nás učil Krajíc. Škoda že Ruda (Krajíc) má mladou ženu a na staré kolena se nechal zlbnout, tahle informace by ho před deseti lety hodně potěšila.

4 tis. je příjemná cena za kolíčkovou kuši. Kdyby jsi dělal kuši s ořechem, tak holt musíš dát kostěný ořech a páku, jinak by to mohlo být stejné myslím.
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Ježek »

No, nejsou již ty lenní smlouvy z 13. století (třeba biskupa Bruna) psaný na chlapa (nebo dva) s koněm a kuší?
Hřebík
Příspěvky: 11
Registrován: Po 27. Dub 2015 12:41:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Hřebík »

Tohle všechno je spíš na delší rozhovor, nejsem velký psavec.
Tady je lepší fotka a i nějaký popis tebou postované kuše http://collections.glasgowmuseums.com/s ... oid=242808
U celkové váhy šipek bude rozhodovat použité dřevo. Rozptyl může být dost velký.
K případné pozdnější kuši. Tvar sochy už bude složitější, pak potřebuješ jak píšeš další komponenty. Třmen, páku, ořech (parohový). Pak ten ořech a páku zadlabat. Nevím jak na 14.stol, ale na pozdější období má naprostá většina dochovaných kuší nějaké kostěné obložení atd. Cena tedy může dost vzrůst.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host