Dýky a nože

Moderátor: Heinrichvs

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Heinrichvs »

Dovolil jsem si promáznout už toho bylo moc.
Jednoduché dýky bez problémů, ta na obrázku je má asi plech na vršku.
Většinou se stává, že některé věci vzniknou jako obyčejné a časem se šlechtí a přidává se materiál. To platí i u varlatovek.
Jak psal Mikeš lepší je porovnávat dochované originály, obrázky jsou jen orientační nikdy nevím co měl autor na mysli.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od mikey.88 »

Za sebe si myslím, že na tom obrazu je ten "plíšek" znázorněné obústí pochvy (bylo by divné mít nákončí a prostředek okován a obústí nikoliv) A te tečka na jílci je nýtek přidržující okování jílce. Takové dýky se najít mezi originály dají ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Valkoun »

Přesná kopie?! :o

Přesná kopie nože A63
Anglie (Midlands) konec XIII - XIV. století
délka: cca 16 cm
včetně kožené pochvy
originál ze soukromé sbírky

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Valkoun dne Stř 06. Bře 2013 17:30:10, celkem upraveno 2 x.
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Czernozub »

Jop, to jsou Gobersovi nože, jezdí se švýcary a pražany. dřív používal rovnou ten originál...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Heinrichvs »

Je vidět že ty nově dělané nože jsou něco jiného a odpovídá, jak píše Zub, že majitel dělá Slánskou rotu tedy druhou pol 15.
Originál asi koupil na ebay od anglického hledače, tam je to vše dobře vyřešené z pohledu detektorář a vědecká obec.
Unás by byl takový nožík spíš rarita, protože ten typ nosu je divný. Hezká ukázka jak se lišila místní výrobní tradice po celé evropě.
David D.
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 20. Črv 2013 14:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od David D. »

Chtěl bych se zeptat, kde by se dala sehnat dobrá ledvinová dýka. Byla by použitelná například ta od Mojsheho, co se tu o ní mluvilo?
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Bahnak »

Heinrichvs napsal:Varlatovka-ledvinovka:
(falická dýka, ve středověku to mělo opravdu růžné oplzlé názvy a proto v 19 stol tomu muzejníci říkaly ledvinová dýka aby neměly tehdy problémy)
Varlatovky možná vznikly na severu. Tam jsou od konce 13 stol. Unás jsou nejstarší kousky po roce 1320.
Tyto dýky se používaly až do začátku 16 stol a je jich hodně druhů.
Na naši dobu můžete využít typy co jsou vidět na deskových obrazích, jílce jako kost pro psa. Plíšek malý na přechodu jílce a čepele, na vrchu jílce různé tvary. Ne žádné odlitky a ty vidlicové výstupky co se dělaly v 15 stol.
Pozor na ty pozdější co má třeba Mojsche to jsou hezké věci ale pozdní.
Jen si asi dej pozor jakou tedy koupit. (viz citace Heinrichvs výše) Počítej ještě pak s nějakou úpravou té pochvičky, kterou k tomu od Mojscheho dostaneš, KM by to splňovat zhruba mělo.
Taky jednu doma mám, vzhledem k tomu že ji má každej druhej tak už se od trendu Mojscheho dýk pomalu ustupuje, spíše ber něco více archetypálního, projdi si celý tento topic, nafocených dochovaných kusů je tady habakuk, třebas se ti zalíbí i jiný tvar než varlátka.
Přílohy
dykaOK.jpg
dykaOK.jpg (51.58 KiB) Zobrazeno 7192 x
ok.jpg
ok.jpg (68.3 KiB) Zobrazeno 7192 x
ne.jpg
ne.jpg (56.88 KiB) Zobrazeno 7192 x
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
David D.
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 20. Črv 2013 14:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od David D. »

Já jsem právě sháněl nějakou dýku, která by byla pro nás doložená a nebyla by příliš luxusní a našel jsem jen tu od mojsheho. Nevim moc, kde hledat. Proto se ptám, jestli je ta dýka použitelná, případně, kde bych měl hledat jinou.
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Bahnak »

Kdyby měl někdo zájem brousit nůž trochu více "dobově", mohu nabídnout zcela zdarma menší břidlicové brousky.
Prostě jsem ve Svobodných Heřmanicích nasbíral plné žebradlo břidlicových hranolků, tak kdyby chtěl někdo nějakou zbytečnost navíc...
Dá se to obvykle koupit i ve zverimexech(ale tam mají spíše placky na výzdobu terárií), dokonce jsem je jako brousek našel někde i na nějakém Eshopu s potřebama pro LARPaře :oops:
Kdyby byl zájem, vezmu žebradlo na panskou.
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Heinrichvs »

Brousek bych vzal, mám jich doma hodně také jsem zkoumal originály z výbroních lokalit 12-14 stol z jižních čech. Scháním různé vzorky a taky pořád nějaké potřebuju.
Koukal jsem že by jsi chtěl kopí, nějaké bych asi ještě měl.

Dýky od mojšeho jsou stejné jako všechno zboží z indie. Hromadná výroba věcí, které rohodně nejde použít na rekonstrukci všech dob celém kontinentě.
Mojše slavný syn Judeje je dobrý obchodník, ale nemůže splnit vše.
Bohužel ty indicky dýky nejsou zrovna to co je pro karlovce dobré. Má tam jednak kudly na 15 stol a pak takové divné typy s vyčnívající záštitou a pod. Raději si je udělejte nebo nechte s je udělat.
Mojše má plno jiného zajímavého a potřebného zboží pro karlovce než nože a dýky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti