Dýky a nože

Moderátor: Heinrichvs

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od mikey.88 »

Ale tak David vi co chtit, ale nemame vyrobce a muj tata tupe delat nechce. :D
Obrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Heinrichvs »

Výrobců je jako svině a není problém udělat, ale otázka je za kolik.
Jinak budu mít nějaké varlatovky a další nožíky karlovské pro Smilovce a naše družiníky. Ale pak by nějaké byly k mání i pochvou.
Taky asi donutím kamaráda aby se naučil baselar, tedy jednu z verzí.
David D.
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 20. Črv 2013 14:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od David D. »

Když jsem o té stránce prohlásil, že se mi zdá seriózní, myslel jsem to čistě ve věci obchodu (stalo se mi už, že některé stránky internetových prodejců nebyly aktuální, přesné, spolehlivé atd.) - považoval jsem je za seriózní jen v tomto ohledu. Opravdu jsem neměl iluze o nějaké veliké historické přesnosti, proto jsem také o této dýce začal uvažovat až když jsem si o ní zjistil, jestli je na karlovce doložena z jiného zdroje. Zeptal jsem se právě proto, že jsem netušil, jestli ta dýka je kvalitní a nebo na stejné úrovni jako ty fantasy věci. Tuhle diskusi o dýkách jsem si samozřejmě přečetl a dýky hledal podle názvů, které tu byly jmenované (proto jsem také našel třeba Basilard). Bohužel jsem tu nenašel moc jmenovaných kovářů (pokud tu jsou omlouvám se, asi jsem slepý) a tak jsem hledal dýky jen podle názvů. To mě bohužel vyhodilo většinou na podobné stránky a tahle dýka vypadala asi nejrozumněji.
Z těch pár kovářů co znám (a těch není mnoho) jsem nějaké naší době odpovídající dýky našel jen u Lebdušky. Rád bych ale sehnal dýku do 2000 (pokud je to příliš optimistické, napište mi to prosím) a Lebduška má nejlevnější okolo 3500.
Pokud by byla pak nějaká ta dýka ke koupi, nebo pokud někdo víte o kováři, kde si můžu dýku objednat bez obav, že to bude něco nevhodného, budu velice rád.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Heinrichvs »

Z Obchodního hlediska asi budou seriózní, ale jinak jsou docela mimo.
Baselary jsou celkem pracné.
Pokud by jsi chtěl varlatovku, tak ty se dají sehnat za méně než 2000 uričtě.
David D.
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 12
Registrován: Čt 20. Črv 2013 14:19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od David D. »

Mě vlastně je jedno, jaká dýka to bude, když bude dostupná a vhodná. Vzhledově mi nevadí žádná a pak už jde jen o její vhodnost na karlovské akce, na kterou se radši ptám.
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Bahnak »

Ze semináře mi utkvěla v hlavě jedna věc ohledně pochviček na nože.
Ale za boha si nemůžu vzpomenout na detail.
Šlo o to, že pochvičky od "žida" nejsou nikterak dobové a že by pochvičky měly vypadat jinak.
Jen už právě nevím "jak"? :oops:
Sháním obrázek či doporučení z kterého bych se mohl pro výrobu pochvičky na nůž odrazit, má někdo nějaký podklad?
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od maser »

Šlo o šev, který má žid špatně. Doženu sem Jindřicha, aby ti to rozepsal.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Bilajz »

Celá židovina je buď na 15. století, nebo ještě lépe do kanálu. Ale když to lidi kupujou. Jindra mě určí doplní, ale správná pochvička by měla mít šev na ploché straně ostří, ne na jejím okraji, jak je to jednodušší ušít (a jak to mám třeba blbě já).
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od mahy »

Moment moment moment- to se našlo tolik pochev od nožů, že můžeme kategoricky říci- ten šev patří sem a jinam se nedával?

Opět sklouzáváme do nějaké uniformity. Švy napravo a nikdy jinak, když čepice tak s dvěma brky, běda dá-li kdo tři!!!
Třeba dřívější nože, saxy a jiné kudly měly švy na straně ostří. To se pak vydal edikt a nakázal se šev striktně na boku?
Kluci a holci- neblbněme. Opět se snažíme stvořit něco jako TYPICKÝ nůž s TYPICKOU pochvou.
Kordulka to tu již zmiňovala- neexistuje nic jako typická věc. Ano vztáhnu-li to čistě na nože, pak se dělaly podobné typy nožů patřící do podobné skupiny díky společným znakům. Ale nikde nebylo předepsáno zda má ten nůž být širší, delší, makovej či jinej. To bylo strašlivě individuální! Nebudu-li brát případ, že namlátil řemeslník X podobných nožů na prodej. To se jistě stávat mohlo, ale v jedné oblasti, obchodem se to mohlo dostat jinam, ale nebude to tak, že v jednom vojenském táboře bude mít X lidí stejnou věc- jenom proto protože nám chybí soudnost.

Jinak k Mojšeho nožům- ano ty jsou na tuto dataci mimo. Ale on nikdy netvrdil, že jsou echt na tuto dobu- to jsme si vsugerovali sami. :D


Všeobecně, pokud mohu, radím- při rekonstrukcích postav se INSPIRUJTE v přiměřené míře nálezy, iluminacemi atd.
Ale nedržte se toho jak lejno košile- občas to pak dopadá komicky.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dýky a nože

Příspěvek od Alweron »

Jedna věc - nožíky od žida mají šev na ploše ostří.
Mám pocit, že problém je v tom, jak je to děláno. Ono se to dost blbě popisuje, ale zhruba takhle:
Jindra sešívá pochvy tak, že k sobě přiloží ty hrany kůže, aniž by se překrývaly, a pak je sešije (jakoby sešněruje).
Kdežto Mojshe je má dělané tak, že je sešije úplně normálně, tedy tak, že se mu vytvoří jakože hrana, která vystupuje do prostoru (např. zde: http://marobud.cz/image/pochvy/zbroj14.jpg. A tuhle hranu pak tuším lisuje, či co, aby to tam nevadilo; ten samotný šev tam po délce skoro není vidět a vystupuje až na konci, kde tam je očko.

AFAIK, Jindra to snad doplní přesně.
Úplně nejlepší by byla fotka, ale teď jsem v kanclu a doma si na to nevzpomenu...

Ale jinak celkem souhlasím s Mahym...
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host