Sekery a bijáky

Moderátor: Heinrichvs

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od Kordulka »

Pily byly (dál to ve verších už asi nepůjde 8-) ). Dokonce jsem narazila i na iluminaci něčeho jako ruční katr - na lešení stojí dva chlápkové a obrovskou rámovou pilou ve vodičích řežou prkna nebo fošny z dost velkého kmenu, který je nějak upnutý také v tom lešení. Na webu "Livinghistory" k tomu možná ještě bude i docela zajímavá diskuse...
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od richardrg »

trener napsal:Za prvé: Co to je? Za druhé: Odkud a ze kdy to je? Za třetí: Máme trasologický rozbor? P.S. Tohle dokážu nožem a kusem pískovce i bez pilky ;)


Trenere proč trasologický?" Trasologie je obor kriminalistické techniky, který se zabývá vyhledáváním, zajišťováním a zkoumáním stop bosých a obutých nohou, dopravních prostředků a dalších stop podobného druhu"

Kriminalistika ti nejde :D to co chceš je mechanoskopie:"Mechanoskopie je část kriminalistické techniky, která se zabývá zákonitostmi vzniku a metodikou vyhledávání, zajišťování a zkoumání stop násgtrojů a jiných technických prostředků za účelem jejich identifikace a zjišťování způsobu jejich použití."

Citace:MUSIL J., KONRÁD Z., SUCHÁNEK J.: Kriminalistika, 2. vydání, C.H. Beck, 2004, Praha, ISBN80-7179-878-9

Nemohl jsem si pomoci píšu bakalářku a mám to před sebou na stole :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od mahy »

Nevím kde to Hugo vyštrachal, ale toto také vypadá na jednoduchý kyj. Nicméně máš pravdu, že je kyj jednoduchá levná zbraň a patrně by se s tím nikdo nepatlal .Prostě vyrvu kus klacku i s kořenem a tesákem, nožem, sekyrou to opracuji.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od Kordulka »

Skvělé kyje vyrábí Smil. Jsou to taková krásně vybarvená bradavičnatá ubližovátka, která vlastně ani není třeba opracovávat; jen zbavit kůry, trošku ohladit a vybavit poutkem. Jak totiž mají ty "bradavice" (vlastně místa, odkud vyrůstaly původně větve), tak ta mají za následek to, že se kyj chová trošku jako palcát. Mimo to má i jiné zajímavé vlastnosti, zejména ve spojení se Smilovou mnohadecimetrovou rukou 8-)
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od Pike »

richardrg napsal:Trenere proč trasologický?" Trasologie je obor kriminalistické techniky, který se zabývá vyhledáváním, zajišťováním a zkoumáním stop bosých a obutých nohou, dopravních prostředků a dalších stop podobného druhu"
V kriminalistice ano, ale v archeologii termín trasologie (nebo správněji traseologie) skutečně označuje obor zabývající se zkoumáním stop po nástrojích na výrobcích a naopak stop používání na nástrojích, viz např. http://www.traseologie.cz. ;)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od trener »

Takže nejsem tak blbej, jak si myslím? :lol: Já jsem si říkal, že Semjonov není "zakladatelem" archeologické mechanoskopie... ;)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od Smil »

Nad četností využílí pily jsem při výrobě vážně neuvažoval :oops:
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od trener »

To je moje "úchylka" (jedna z mnoha :lol: ), hledat stopy pily tam, kde nemají být. Například na rekonstrukci neolitických domů ;)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od Smil »

Si někdy povíme o svých "úchylkách" ;)
Mimochodem tu dlouhou hůl používám jako vycházkovou.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sekery a bijáky

Příspěvek od maser »

Pike napsal:V kriminalistice ano, ale v archeologii termín trasologie (nebo správněji traseologie) skutečně označuje obor zabývající se zkoumáním stop po nástrojích na výrobcích a naopak stop používání na nástrojích, viz např. http://www.traseologie.cz. ;)
Potvrzuji z praxe :)
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host