Luky

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Luky

Příspěvek od maser »

Kuše tu máme, luky chybí :)
Otevírám téma netradičním typem luku, ale hlavně je zajímavý ten toulec. (příspěvek od Kydlimana na LH):
Esau hunting, wearing a quiver on his belt (fol. 184v), Concordantiae caritatis (Stiftsbibliothek Lilienfeld 151), c. 1349-1351
Obrázek

lovec v podání cínové plakety z London museum, 1366-1400
Přílohy
Pewter badge of an archer, late 14th century 1366-1400 Londýnský muzeum.jpg
Pewter badge of an archer, late 14th century 1366-1400 Londýnský muzeum.jpg (11.39 KiB) Zobrazeno 10076 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od maser »

Vybavení lučištníka bývalo jen základní, nějaká přilba (lebka) a spíše měkké zbroje nebo žádné.
Pro srovnání obrázek lučištníka z poloviny 13. (Maciejowská bible) a před polovinou 14. stol. (Romance o Alexandrovi).
Přílohy
Macijeowski 23v.gif
Macijeowski 23v.gif (187.7 KiB) Zobrazeno 10082 x
RoA 88v střelci z kuší a luků.jpg
RoA 88v střelci z kuší a luků.jpg (45.46 KiB) Zobrazeno 10083 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Pike »

Na bitvách bývá limit 35 nebo 40 lb. Takže optimum, pokud chceš střílet v bitvách do lidí, je těch 35, se slabším bys měl problém eurošípem vůbec někam dostřelit, což se bohužel zhusta stává a vypadá to velmi trapně. :?
Souhlasím, že ten luk je přinejlepším na té nejspodnější hranici KM. A nevidím důvod, proč si nepořídit slušný celodřevěný - ony zas tak drahé nejsou, nevím, kolik stojí tenhle, ale vsadím se, že tam zas takový rozdíl nebude.
Hawkwinda a další znalé najdeš nejlépe na Brodci v sekci Historická střelba.
Jo a jen mimochodem, Otzi neměl flatbow, ale longbow s eliptickým průřezem, a to zřejmě jen nedokončený polotovar.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Pike »

Hawkwindovy celodřevěné luky začínají někde od 2000 - 2500. Pokud Ti ho ovšem vůbec udělá - poslední dobou nemá moc na práci ani čas, ani podmínky.
Co se mi na tom luku nezdá? No, prostě to, že aspoň podle obrázku na mě nepůsobí, že by vypadal tak, jak by měl. Konkrétněji to bohužel vyjádřit nedokážu, nejsem odborník. Koženou rukojeť středověké longbow neměly, vlastně neměly vůbec nijak definovanou rukojeť, jen označené místo pro založení šípu.
O Otziho luku třeba tady: http://www.primitiveways.com/Otzi%27s_bow.html. Průřez středu luku 38,0x32,8mm opravdu neodpovídá flatbow. A ostatně, flatbow nebyl ani pro středověkou Evropu nijak typický.
Za Drakem alias Drakobijcem bych klidně pro radu šel, co se luků týče, tak se vypracoval hodně rychle.
Mikey: "...na lov i v našich podmínkách je typický reflex." Tady vycházíš z čeho?

Omlouvám se za poněkud nekonzistentní příspěvek... ;)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Vlk »

No, hele Piku, Flatbowy od Hawka rozhodně mají, jak tvarovanou rukojeť, tak koženou omotávku, longbowy si teď nejsem jistý, musel bych se juknout, ale navzdory tomu, že literatury o lucích je tu dost, zbaběle se přiznám, že se mi v ní teď moc nechce hledat...
Díky za odkaz na Ötziho... ale přesto budu ještě hledat, odněkud to přece mít musím, i kdyby to bylo špatně ;) .
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Pike »

Vlk napsal:No, hele Piku, Flatbowy od Hawka rozhodně mají, jak tvarovanou rukojeť, tak koženou omotávku, longbowy si teď nejsem jistý...
Jasně, mají, taky jich od něho pár takových mám. Ale to neznamená, že je měly originály, které nás zajímají - Hawk nedělá jen ELB, běžně vyrábí repliky třeba viktoriánských sportovních luků.
Flatbow tvarovanou rukojeť mít asi musí z podstaty věci, ale jak už jsem psal, flatbow rozhodně není běžný vrcholně středověký design.
Mikey: Jasně, ty luky v Maciejowské jsou hodně profláklé, ale ty mají prostě jen špičky vyhnuté dopředu. Pod pojmem "reflexní luk" si představuju něco dost jiného. Navíc je to o sto let dřív a ve Francii. Přiznám se, že nemám nijak podrobně zmapované luky z iluminací a nálezů (kterých pro VS není až tolik), ale napříč Evropou se dají najít různé designy. Formulace "...na lov i v našich podmínkách je typický reflex" mi přijde dost unáhlená.
Jinak, pokud se chcete opravdu něco dozvědět, tak znovu doporučuji ten Brodec. Já o lucích vlastně nic nevím, jenom tak hloupě pindám. ;)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Maršálek »

Jak opakovaně odkazuje Pike, ohledně luků a střelby se obracejte na odborníky http://forum.brodec.org/viewforum.php?f ... 5222ba9efd a ušetříte si hodně peněz i zklamání. Ty focené laminované luky na předchozí straně jsou nesmírně pohodlné, ale mají střelecké okno - to je první velký rozpor s historickým, pomíjím-li laminování.
nedělejte stejnou chybu jako já, když jsem si nejdříve koupil tento luk a pak se ho pokoušel našroubovat na historické akce... :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Pohrobek »

NO já jsem si ho chtěl pořídit bez základky i bez okna..... což myslím na první pohled z delší vzáůenosti, musí být až na tětivu k nerozeznání. Ale budiš.

Dále se chci zeptat, zda méte někdo zkušnosti s luky od Prokopce, hlavně s modelem Abraham, a dále pak s luky od Matyáška (www. luky-jma.cz). Děkuju
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od Vlk »

Tětivu, tětivu... tětivy mají skoro všichni samozřejmě dakronové a když to není z černého dakronu, tak to vypadá i docela slušně.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Luky

Příspěvek od maser »

.
Přílohy
Guariento d´Arpo, David a Jonathan, Padova, kostel erémitů, freska před 1351.JPG
Guariento d´Arpo, David a Jonathan, Padova, kostel erémitů, freska před 1351.JPG (123.81 KiB) Zobrazeno 8426 x
Lukostřelec, Oxford, Christ Church, kresba dvorního malíře K. IV., 1350-60.JPG
Lukostřelec, Oxford, Christ Church, kresba dvorního malíře K. IV., 1350-60.JPG (135.81 KiB) Zobrazeno 8427 x
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host