Re: štíty

Moderátor: Heinrichvs

Odpovědět
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Zdeslav »

No...pěchotních štítů se používalo poměrně velké množství. Měly různé tvary a velikosti. Od kruhových, přes různě se zužující stíty, štíty s různě tvarovaným dolním okrajem, až po štíty čistě obdélníkové či štíty velmi podobné pozdějším pavézám. Všechny, pokud vím dřevěné, často prohýbané ale i rovné, všechny velké s předloketním držením na řemeny. Uchycení je vidět například tady: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Jinak se také používaly štítky pěstní, s pěstním držením. (dřevěné s kovovou puklicí, lemované kovem a později celokovové).

Neurozená pěchota nepoužívala sférické trojúhelníkové štíty s erbovními znameními. Ty byly vyhrazeny šlechtě.

Pár příkladů:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od maser »

Zdeslav: Připiš sem prosím ještě datace a zdroj těch obrázků. První bych tipoval na Holkhamskou bibli, další dva na Velké francouzské kroniky a poslední na Pařížský zlomek Dalimilovy kroniky.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Zdeslav »

Je to přesně tak, jak říkáš.

první iluminace: Holkhamská bible, Anglické prostředí - po roce 1330
(Holkham bible; Ms. 666, British Library Ms. Add. 47682)
druhá a třetí: Les Grandes Chroniques de France - 2. pol. 14. století
(Les Grandes Chroniques de France; London, British Library, M.S. Royale 20 C VII.)
čtvrtá: Dalimilova kronika, pařížský zlomek, (latinský opis) - 1330-1340
(Dalimilova kronika: Pergamen, Národní knihovna ČR, sign. XII.E.17.)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Josephus Titus »

pozn.: Tohle je taková hnidopišská připomínka, která se navíc ještě ani netýká štítů

Zdeslave, jsi si jist umístěním a signaturou Grandes Chroniques de France? Já se totiž domnívám, že by se měl nacházet v Bibliothéque nationale de France pod signaturou FR 2813. British library má skutečně manuskript téhož jména, ten však pochází až z 15. stol. (Signaturu si nepamatuji)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Maršálek »

Josephus Titus napsal:pozn.: Tohle je taková hnidopišská připomínka, která se navíc ještě ani netýká štítů

Zdeslave, jsi si jist umístěním a signaturou Grandes Chroniques de France? Já se totiž domnívám, že by se měl nacházet v Bibliothéque nationale de France pod signaturou FR 2813. British library má skutečně manuskript téhož jména, ten však pochází až z 15. stol. (Signaturu si nepamatuji)
London, British Library, M.S. Royale 20 C VII., (Les Grandes Chroniques de France), přelom 14. a 15. st.

Paris, Bibliotheque Nationale de France, ms.fr. 2813, (Les Grandes Chroniques de France), 2. pol. 14. st.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Zdeslav »

No vidíte to, takhle to dopadá, když člověk jenom opisuje a neověřuje :)
Sypu si popel na hlavu...

Jinak...tady jsou naše obdélníkový štíty a jedna rekostrukce toho pěstního štítku:
Přílohy
RVO0346.jpg
RVO0346.jpg (127.07 KiB) Zobrazeno 14250 x
stuff82_image1.png
stuff82_image1.png (288.5 KiB) Zobrazeno 14278 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od maser »

Zajímavý je i štít zachycený Mistrem třeboňského oltáře (1380-1385). Zatím jsem nikde neviděl jeho repliku.

Obrázek

a ze stejného soudku ještě tenhle počin. Štíty s tvarovaným obličejem jsou připisovány pohanům, takže jimi se neřiď
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Maršálek »

puklířů s dlouhým hrotem je na dobových vyobrazeních překvapivě dost, v případě zájmu můžu poslat, dohledával jsem je loni nějakému nadšenci a měl by je mít stále v mailu ;)

druhou věcí je co s ním při současném "bezpečném" pojetí boje?
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od kure »

Nazdar můžu se zeptat jak to bylo s kováním na štítech? hlavně mi jde o zpevnění hran případně i plochy štítu, celkem se o to ve skupině hádáme jestli kovat a jak moc.
Takže pokud budou nějaké pádné argumenty jak pro tak proti tak budu jenom rád. Zatím jsem našel jenom fotky orginálů uveřejněné na via bohemia fóru kde kování určitě nebylo.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Zdeslav »

Hoj, podle mých informací se neokovávalo...nikde jsem to nikdy naviděl...oni brali štíty jako spotřební zboží, náklady na výrobu byly minimální a když se starej rozštípal, pořídil se novej...navíc potažení solidní kůží vydrží opravdu hodně a není tudíž podle mého ani dnes potřeba okovávat...
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host