Re: štíty

Moderátor: Heinrichvs

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Zdeslav »

Klikněte si v nabídce vlevo na "ORIGINALE"
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mikey.88 »

Byl jsem v sobotu v Linci a našel jsem tam docela velké překvapení :lol:
První fotku dám velkou, aby to tu nezapadlo, a další jako odkaz...

EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

A Horní Rakousy... to jsou skoro Čechy :twisted: ;)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mikey.88 »

Měl bych takový možná trapný dotaz.

K čemu přesně slouží ten úzký hubený řemínek protažený na zadní stranu a svázaný do uzlíku? Je to zhruba uprostřed horní poloviny štítu. Slouží to k pověšení štítu nebo jsem blbej a nechápu to? :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Valkoun »

Dřevěný štít rodu Silvestri de Cingoli, Itálie 1350-75. Metropolitní museum umění v New Yorku
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Nezabudovi Sláva!
uzdil88
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 28. Lis 2014 11:08:08
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od uzdil88 »

Ahoj, měl bych několik dotazů ale nejdříve něco na začátek. Chystám se na seminář boje mečem a štítem od arma ferre. Mám doma korpus na sférický štít (60x70cm) samozřejmě prohnutý ale z překližky. To mi nevadí, nemám to na LH rekonstrukci, spíše pro radost a KM.
Chtěl bych ho potáhnout látkou a naskytla se mi možnost použít, bohužel jen bavlněný, brokát (viz příloha). Je tento (nebo i jakýkoliv jiný) brokát vhodný na štít a nebo mám raději volit jednoduché plátno a nabarvit? Napadlo mě, že bych do budoucna stejnou látkou potáhl i pochvu k meči.
A druhá otázka. Má cenu pod řemení dělat něco jako měkčení? Popřípadě jakým způsobem (ušít jakoby polštářek, vložit vycpávku pod krycí vrstvu štítu,...)?
Předem děkuji za odpověď.
DSC_9830.jpg
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Bilajz »

Brokát bych nedoporučoval z několika důvodů:
A) Je ho zbytečná škoda, pokud s tím budeš bojovat a trénovat, tak bude za chvíli ta vrchní vrstva v háji.
B) Spíše je vhodné nějaké tuhé plátno, které se po zásahu nebude moc třepit. U brokátu bych si tím vůbec nebyl jistý.
C) Nevím, co představuješ za postavu, ale neměl by na štít přijít buď erb daného rodu?
K vyměkčení, záleží jakou rukavici budeš mít pod štítem. Dokud jsem pod něj používal prošívanou, tak jsem nepotřeboval, v okamžiku kdy jsem ji vyměnil jen za koženou, udělal jsem vycpávku přesně jak popisuješ.
uzdil88
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 28. Lis 2014 11:08:08
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od uzdil88 »

Dík za odpověď. Ono to na žádnou konkrétní postavu není. Spíš jsme se rozhodly, že bychom s klukama zkusili seminář meče a štítu a tak jsem to chtěl mít alespoň o trochu hezčí než ostatní. Ten brokát mě napadl, protože ho mám jen kousek (tak akorát na štít), je silnější než látka co budu dávat dospodu a je zadarmo. Ty štíty budeme používat dva dny na semináři letos, párkrát si s nima zatrénujeme o víkendu a pak budou ležet v dílně jelikož na to na 100% nebudu mít příští rok čas (stavba baráku).
zajicmi6
Příspěvky: 3
Registrován: Pá 16. Říj 2015 12:06:39
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od zajicmi6 »

Ahoj, tak trošku jsem pročetl tuhle diskuzi a tak trošku jsem zmaten. Je mi jasné, že při použití dřevcovky se používaly štíty oválné a posléze pavézy. Ale nikde jsem se nedočetl, že v případě, že bude bojovník vyzbrojen jednoručkou, jaký tvar štítu používal? Jediné co jsem našel v literatuře bylo, že oproti 12. - 13. století byl štít opět zmenšen, nicméně ohledně tvaru a případných rozměrů jsem už nic nenašel. (Nejedná se mi o jezdecké tarče).
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mahy »

No to jsi to moc dobře nepročetl. Naopak když máš dřevcovku tak moc štít nevyužiješ- jako pěší. Nedovedu si představit manipulaci s dřevcovkou a štítem zároveň.

Odpověď na tvoji otázku- bojovník s jednoručkou bude mít štít buď- sférický, oválný, pavézku apod. Rozměr přesný nikde zavzorován není, ale prostě tak aby ti poskytoval dostatečnou ochranu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
zajicmi6
Příspěvky: 3
Registrován: Pá 16. Říj 2015 12:06:39
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od zajicmi6 »

jasně to se omlouvám. Nepřečtl jsem si to po sobě :) je to docela úsměvná představa.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host