Re: štíty

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od maser »

Ja treba puklirem a kopim bojuju bezne a jde to dobre. A je dobre kryta predni ruka.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mahy »

No jo Masere- ale to je puklíř. Myslím, že o tom řeč nebyla. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Bilajz »

Myslím, že Zdeslav bojuje se štítem a kopím, ne? Podle mě to není úplně zcestná myšlenka, hodně záleží na tvaru a držení štítu. S italskými ovály by to mohlo fungovat, u erbáku mě tam překážel ten roh.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mahy »

Kucí áno- i já bojoval se sférickým štítem a kopím. Má to ale tu nevýhodu, že buď bojuješ kopím jednou rukou a převážně bodáš(na to ostatně kopí je) nebo bojuješ dvěma a tam ti štít překáží. V našem bitevním pojímání je třeba držet dřevcovku fest oběma rukama. Ještě lze mít vyvěšený štít na rameni, ale opět- na naše bitvy moc nevyužitelné.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od Armin »

mahy napsal:Ještě lze mít vyvěšený štít na rameni, ale opět- na naše bitvy moc nevyužitelné.
Proč?
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od trener »

Nesmělý dotaz: Mýlím se, když mám představu, že v sedle byl štít připevněn k (většinou) levé ruce, která současně držela uzdu? Při stejném držení by na zemi mohla druhá ruka pomáhat s držením kopí...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mahy »

Sice plevelíme vlákno, ale snad to pak admin promázne- promiň admine.

Původní dotaz byl na to jaké štíty může nosit pěší bojovník ozbrojený jednoručkou. Od toho jsme se dostali k použití štítu souběžně s dřevcovkou.

Na Aminův dotaz- proč? Ano můžeš mít štít vyvěšený na rameni, dá se s ním bojovat s dřevcovkou i dlouhým mečem. Já tvrdil, že na naše bitvy je to nevyužitelné. Proč? Protože v těch skrumážích je ti to tak nějak k ničemu. Ale to je věc pohledu. Netvrdím, že to nejde, tvrdím, že to moc nevyužiješ.

Tím jsem odpověděl i Trenérovi- ano jde to, ale opět- na naše bitvy na co? Jakmile se dostaneš do chumlu, pak jsem raději když mám štít pevně v rukou a mohu se jím aktivně krýt.

Ale myslím, že do tohohle tématu to nepatří. Mějte se kluci.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od mikey.88 »

Štít a jednoruční zbraň je alespoň co se týká pramenů naprosto běžná záležitost. Obzvlášť u Italů. :D
Obrázek
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od trener »

Ad Mahy: Ve skrumáži jsem v druhé řadě s kopím, přede mnou jsou moji pavéznící (na husity). Pokud bojuji obouručně drženým dřevcem, kryje mne jen zbroj a ocením, když mohu bodnutí nepřátelským kopím odklonit štítem. Případné šípy také. Je-li upevněn na předloktí, lze použít aktivně (na rozdíl od pouhého zavěšení na krku, či zádech).
Ad Mickey: Děkuji za informace. Jen mám pocit, že Itálie je v mnohých věcech (například oděvy) hodně jinde, než my. I když boj mečem a štítem nezpochybňuji ani tam.
Naposledy upravil(a) trener dne Út 03. Lis 2015 16:04:25, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: štíty

Příspěvek od maser »

mahy napsal:No jo Masere- ale to je puklíř. Myslím, že o tom řeč nebyla. :thumbup:

Jo máš recht. I s trianglem jsem ale kolikrát bojoval úspěšně. Je to jen náročný na ramena, předloktí a zápěstí a chce to trénink.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti