Dřevcové zbraně

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Klinštejn »

Casem bude lepsi... :) Ale do ty doby bych se s tim chtel naucit..
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od scarvein »

Ono hlavne ta otazka "Slo by?" by se mela pokladat pred koupenim veci, ne az pak :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od scarvein »

Ja sem muzu nahodit sve bojove kladivo - ale to je vec, kterou bych si do boje holt nevzal. To riziko, ze s tim nekomu seriozne ublizim je hooodne velke. A zase brat si to kladivo jenom abych s tim machal naprazdno, pripadne prilis spomalene a groteskne, to se mi jiz nelibi ;)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od scarvein »

Jako pokud bych nemusel resit, ze to souper prezije, bojove kladivo je fakt legrace (pro machajiciho :D). A hlave s nim muzes bojovat v bojove sestave bez toho, aby jsi prilis nenarusoval tvar, narozdil od highlanderu s dlouhymi meci. V podstate v ramci bojove sestavy kladiva casto slouzili ve druhe az treti rade - t.j. pokud se nekdo nahodou prorezal skrz hroty pik a kopi, tak mu na hlavu hned mela padat kladiva a zatlouct ho do zeme ;) To je ovsem zdokumentovano az na druhou pulku 15. stoleti, ale pocitam, ze takticky se to v sestave zase az tolik lisit nebude.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Bilajz »

scarvein napsal:Ja sem muzu nahodit sve bojove kladivo - ale to je vec, kterou bych si do boje holt nevzal. To riziko, ze s tim nekomu seriozne ublizim je hooodne velke. A zase brat si to kladivo jenom abych s tim machal naprazdno, pripadne prilis spomalene a groteskne, to se mi jiz nelibi ;)
Nahoď, rád bych viděl jak vypadá kladivo na 14tku (sám jsem si nedávno pořídil drobka na 15tku). Ohledně toho zařazení bych ještě dodal, že to měli hlavně velitelé, případně sesedlá šlechta (mluvim o 15). Odpoledne kdyžtak napíšu a napostuju víc.
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Klinštejn »

Mám ještě jeden dotaz. Vím, že ty původní tyčová kladiva byla spíš na ratišti cca 170cm.. ale tehdy byly lidi takhle velcí. Je tedy možno, když mám skoro 2m, mít 2m ratiště?
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Klinštejn »

Bilajz napsal:
scarvein napsal:Ja sem muzu nahodit sve bojove kladivo - ale to je vec, kterou bych si do boje holt nevzal. To riziko, ze s tim nekomu seriozne ublizim je hooodne velke. A zase brat si to kladivo jenom abych s tim machal naprazdno, pripadne prilis spomalene a groteskne, to se mi jiz nelibi ;)
Nahoď, rád bych viděl jak vypadá kladivo na 14tku (sám jsem si nedávno pořídil drobka na 15tku). Ohledně toho zařazení bych ještě dodal, že to měli hlavně velitelé, případně sesedlá šlechta (mluvim o 15). Odpoledne kdyžtak napíšu a napostuju víc.
Kladivo na 14.stol. (1375-80)
Obrázek
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Czernozub »

scarvein napsal:Jako pokud bych nemusel resit, ze to souper prezije, bojove kladivo je fakt legrace (pro machajiciho :D). A hlave s nim muzes bojovat v bojove sestave bez toho, aby jsi prilis nenarusoval tvar, narozdil od highlanderu s dlouhymi meci. V podstate v ramci bojove sestavy kladiva casto slouzili ve druhe az treti rade - t.j. pokud se nekdo nahodou prorezal skrz hroty pik a kopi, tak mu na hlavu hned mela padat kladiva a zatlouct ho do zeme ;) To je ovsem zdokumentovano az na druhou pulku 15. stoleti, ale pocitam, ze takticky se to v sestave zase az tolik lisit nebude.
Ve 14. tuto roli obstarávali kyje a sekery, co já vím. A proto mám kyj :lol:
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Bilajz »

Klinštejn napsal:Mám ještě jeden dotaz. Vím, že ty původní tyčová kladiva byla spíš na ratišti cca 170cm.. ale tehdy byly lidi takhle velcí. Je tedy možno, když mám skoro 2m, mít 2m ratiště?
Já by řekl, že určitě. Tyhle zbraně by měly být přibližně stejně velké, jako jsi ty sám (aspoň k tomu jsme se dobrali s Hugem, když jsem řešil délku svého ratiště). Z praxe když jsme moje malé kladivo zkoušeli pro velký lidi, tak to bylo hodně nedostatečný. Kuře to moje má skoro jako jednoruční bacátko.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Bilajz »

Otázkou pak je, čemu můžeme říkat "kladivo". Já sám tohle označení používám pro anglický termín poleaxe, což je kratší tyčovka (oproti např. kopí nebo sudlici), která buď má na jedné straně sekyru a na druhé "paličku na maso" nahoře bodec http://www.myarmoury.com/view.html?feat ... eaxe03.jpg nebo údernou plochu z několika "bodců" na druhé straně jeden masivnější bodec a může mít i bodec nahoru http://www.myarmoury.com/view.html?feat ... eaxe13.jpg zkrátka dlouhé pěchotní kladivo.
Dále na myarmoury píšou, že to byla hlavně rytířská zbraň a zbraň pro vojáky jejichž sociální situace nebyla úplně špatná (doměnka podle toh, že dochované kusy jsou většinou precizně udělány a zdobeny). Byla taky používanou zbraní v duelech (popis technik např. Paulus Kal).
Na nejrůznějších iluminacích jsou ovšem kladiva zobrazována celkem běžně (teď jsem prolítl Froissarta a poměr kladivo/jiné tyčovky je cca 1:4-5 a např. v Guido de Columnis, Historia destructionis Troiae z 1370 jsem skoro žádné nenašel).
Takže použití v našem projektu? Určitě v turnajích. V šiku vzhledem ke krátkému ratišti buď v přední linii v rukou šlechtice, na křídlech pro rychlé výpady a obchvaty, případně, jak píše Scarvein, třetí řada pro zachycení průlomu.
Poslední odstavec berte jako moji konstrukci, vzniklou na základě zkušeností z českých bitev a nějaké té teorie z knížek.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host