Dřevcové zbraně

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od scarvein »

Ospravedlnujem sa za svoju lenivost, ale nezvladol som to nafotit cez vikend :) Ale nastastie som nasiel fotku, kde je kladivko pekne vidiet.

Obrázek
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Zdeslav »

Nějaká inspirace na dřevcovky, zvlášť se mi líbí kopí s hákem :mrgreen: :
Přílohy
misál, Praha, po 1355.jpg
misál, Praha, po 1355.jpg (107.11 KiB) Zobrazeno 8046 x
Sachsenspiegel, Horní Sasko, 1365.jpg
Sachsenspiegel, Horní Sasko, 1365.jpg (108.44 KiB) Zobrazeno 8046 x
Ostrovský kodex, život sv. Hedviky, cca 1353.jpg
Ostrovský kodex, život sv. Hedviky, cca 1353.jpg (101.38 KiB) Zobrazeno 8046 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od maser »

Zdeslav: Ten Ostrovský kodex vypadá zajímavě, nemáš víc obrázků a informací?

Dohledal jsem k němu nějaké podrobnosti, mají ho amíci :/. Faksimile je ale v Národní knihovně.

Malibu (California), Collection of the J. Paul Getty Museum. Faksimil. vydání W. BRAUNFELS, Der Hedwigs-Codex von 1353, Sammlung Ludwig, Berlin 1972.
O rukopisu naposledy S. MICHALSKI, in: Katalog výst. "Herzöge und Heilige. Das Geschlecht der Andechs-Meranier im europäischen Hochmittelalter", Kloster Andechs 1993, č. 102, s. 248.
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Hl. Hedwig (gest. 1243), aus dem Hewigs-Codex von 1353
Aus: J. Gottschalk, Hewig von Andechs - Herzogin von Schlesien, Freiburg/Br. 1982, S. 44
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Herzog Heinrich der Bärtige und seine Gemahlin, die Hl. Hedwig, mit ihren Kindern; aus dem Hedwigs-Codex von 1353
Aus: J. Gottschalk: Hedwig von Andechs-Herzogin von Schlesien, Freiburg/Br. 1982, S. 23

Vypadá to opravdu výživně :!:
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Zdeslav »

Jojo, je to super, teď jsem v pořadníku na vypujčení, tak pak samozřejmě oskenuju a dám k dispozici. ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Klinštejn »

Právě jsem se od kamaráda dozvěděl, že prý existuje vyobrazení a snad i nějaký text, hovořící o užití kopí opatřených takovou tou joustovou korunkou, i pro pěší turnaje. To by mohlo vyřešit obavy z toho, že nám kopí projde hledím. Požádal jsem o ten orázek..a zjistím doufejme, i kde se o tom psalo. Ale myslím, že by stálo za to, alespoň pár takových pořídit :) V buhurtech by se bodání do ksiftu zakázalo, ale v turnajových duelech těžkooděnců by se to mohlo podle mě ujmout. Co vy na to?
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Zdeslav »

Nějaká kopí z Dějin hmotné kultury.
Přílohy
PTDC0561.JPG
Nezabud hrr!
Patrik
Příspěvky: 3
Registrován: Út 12. Bře 2013 15:01:13
Místo/Bydliště: Strážske
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Patrik »

Môžem tu niekde nájsť rozmery na halapartne ? trebars túto v strede download/file.php?id=333 Ak sa to tu už niekde rozoberalo, ospravedlňujem sa, hľadal som ale nenašiel som, resp. som to prehliadol.
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Alweron »

Zeptám se - co takováhle kůsa?
Spíš jsem vídal nějaký ty sudlice, nebo tak, ale vyloženě něco v tomhle stylu moc ne...
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Bahnak »

Rozhodl jsme se kromě doplnění stavu ratišť na půdě k našim kopíčkům přidat nové kamarády, aby byly po ruce vždy nějaké i záložní.
Váhám nad kopíčkem nebo sudličkou.
Hned na prvním obrázku co ve vláknu postoval Zdeslav (ta itálie) jsem vyšrafoval ty co se mi líbí:
Zeleně - sudlička ušatá - moc se mi líbí, ale vždy jsem ji (nevím proč) považoval spíše za 15tkovou záležitost - může na Karlovce být? Každopádně můj favorit už dlouhou dobu.
Oranžově - v podstatě jednostraně broušené zahnuté kopí - prostě mačeta na tyči ale ještě to není kůsa - může být?
Červeně - klasické kopíčko. Akorát že mi přijde, že co Karlovec s ratištěm, to kopí, tak bych chtěl i něco jiného.
Ať už to bude cokoliv, chci se vyhnout sudlici která je připevněna na ratiště bokem obručemi, či jinak bokem, těch už je v oběhu taky dost.

U výrobce bych doufal v J.Figuru (ale prý už kopíčka dělat moc nechce) a nebo poraďte prosím koho znáte, kdo umí a koho by jste na tuto prácičku doporučili. Penízky jsou...

Dále ještě dotaz - kašírované (měkčené, gumové, pogumované, atd...) ratiště (samosebou v hezké úpravě) ano/ne?
Drtivé zbraně na ratišti (kladiva, cepy, koule na řetězu, ostnaté koule bez řetězu, tad...) ano/ne?
Nějak po prolistování tohoto vlákna nevím zda to jsou vůbec vhodná ratiště na DK, či je to vše 15tková záležitost...
Přílohy
ratisteitalie.jpg
ratisteitalie.jpg (52.7 KiB) Zobrazeno 6995 x
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevcové zbraně

Příspěvek od Heinrichvs »

Zdar, dřevce byly hlavně na konci 14 a v 15-16 v různých uměleckých formách. Na tom obrázku co jsi sem dal jsou některé pozdější formy. Jsou to spíš václavovské věci a některé 15kové. Za Karlova života ještě taková široká paleta není vidět.
Na DK asi kašírky nenos, je to zbytečné a asi by tě s tím první organizátor co by to viděl vyhnal.

Možná by si někdo už mohl konečně udělat sekeru s kopím na jednom ratišti, to jsem zatím neviděl.

Tyhle dřevcovky ti vykove každý rozumně uvažující kovář, ikdyž takových je taky dost málo. Většina kovářů unás je obsolventy uměleckých škol a jsou to tedy umělecký kováři a to nejsou klasičtí kováři. Ne všichni jsou ochotni udělat to co chceš. Oni to musí nějak umělecky poškodit. Je třeba na ně dohlížet.
Výrobci co dělají celé čepelové zbraně to nebudou dělat. Na takové věci nemají prostě čas. Ne že by to nechtěly dělat, ale prostě se k tomu nedostanou.

Na trhu jsou je dost začínajícíh i zavedených kovářů klasických i rozumných uměleckých, co tohle rádi udělají a včas. Jen je teba se poptat a najít.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti