Meče

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

Trener: mohl vypadat uplne stejne jako mec slechtice, akorat byl vyroben z nekvalitni suroviny, pripadne nekvalitne zpracovany. Nebo uz od pohledu nekvalitni kus. Stejne jako dneska, jsou mece dobre a mece ktere kdyz nemusis, vubec neberes do ruky.
To se presne vydefinovat neda, neb co kus to original. Tva otazka je moc abstraktni.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od mahy »

Na materiálu to vizuálně nepoznáš- pokud tedy není křivý, plný bordela jak ... no moc.

Takže bych to viděl na prostě co nejjednodušeji udělaný meč. Rovná příčka bez zdobení, to samé hlavice. Čepel bude patrně jednoduchá- žádné složité podbrušování, žlábky apod.
Prostě meč bez zdobení a cingrlátek.
Protože něco jako ,,selský meč'' patrně nikde vedeno není.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Czernozub »

S úmyslem aby to bylo právě něco takového jsem pořizoval svůj meč- http://czernozub.rajce.idnes.cz/Histori ... 141846.jpg
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od richardrg »

Ten řemen si řezal sám? To je čuňárna psát propiskou na líc kůže a ani ji neohranit a nezačistit na řezu...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

Richard: pro Zubovu roli bych v tom problém neviděl.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Czernozub »

Je to tak a stydím se, naštěstí už se to ošoupalo. :oops:
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Heinrichvs »

Trener: Bavíme se tu o době karlově na kterou máme hezkou kolekci čepelí na 14 stol. co je zkoumal Hošek například. A jsou i jiné metalografie z celé evropy.
Protože tesáky v té době takové jaké ty myslíš nebyly, jen jsem zanadával, že jsou lidi, co když jim někdo ve skupině namluvím že nemůžou mít meč, trvají pak na tesáku. Já jim ale pak nemůžu pomoct, protože na jejich dobu tesák neexistuje.
Blýsknout se před kamarády a pod jsem nemyslel na tebe, ale na jiné lidi, kteří sem ani nechodí. Jen jsem napsal takový povzdech nad tím, jak někteří mladíci, jinak nadějní LH fašisti :-) přemýšlejí.

Pokud se ptáš na věci z roku 1420 tak asi narážíš na Sezimák, kde máme skvělou kolekci tesáků a jiných věcí.
Metalografie tesáků z té doby ukazuje, že to byly prvotřídní nástroje (ne zbraně, protože se s tím pracovalo, zbraně spíš příležitostně)
Jejich vlastnosti by spoňovaly nároky i dnes při tom jaké jsou dnes oceli a způsoby zpracování.

Na husity je tesák skvělá volba, je jich dost. Mečů je ale také dostatek.
Avátar uživatele
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: Pá 15. Led 2010 12:29:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Hugo »

EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Na hrotu je jasně vidět špatně zkovaný materiál který se rozlepil. Na čepeli jsou i další stopy špatného nebo méně kvalitního zpracování. A Danýsek ho může vidět v muzeu v Hradci Králové a určitě tam najde i spoustu jiných krásných věcí. Třeba keramiku s krásnou svastikou z 13tého století.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Vlk »

Ahoj všichni, mám prosbu. Nevíte někdo, v jaké knize lze najít informaci o tom, že výbrus slouží k odlehčení a zpevnění zbraně? Píšu bakalářskou práci o militáriích ze sbírek Muzea východních Čech Hradec Králové a dělám zrovna popis meče jako celku. Uvědomuji si, že "žlábek pro odtok krve" je naprostá pitomost a mýtus, ale naneštěstí i poměrně moderní literatura z devadesátých let a jednadvacátého století to vytrvale opakuje (Durdík, Lutovský) nebo alespoň nepopírá a píše to jen v uvozovkách (Žákovský), ale nějak se mi nepodařilo narazit na žádnou literaturu, která by to přímo vyvracela a říkala, jak je to ve skutečnosti a to jsem třeba na takového Oakeshotta hodně spoléhal, leč nenašel jsem se to tam. Tak snažně prosím, kde bych to našel? Zároveň bych ocenil, kdyby ta kniha byla snadno dostupná, či byste mi ji někdo mohl půjčit elektronicky nebo v nejhorším alespoň ocitovat.
Předem děkuju.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Hugo
Příspěvky: 27
Registrován: Pá 15. Led 2010 12:29:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Hugo »

Nevím, kde se o tomto pojednává, ale jedná se o fyzikální zákon. Je v podstatě jedno jak žlábek vyrobíš, ale vytvoříš profil a tím větší plochu na které se vlákna v materiálu při ohybu napínají a stlačují rozdílně. Spodní tlačí, vrchní táhnou a tím je dosaženo větší pevnosti. Dá se to demonstrovat třeba i na trubce a kulatině. Zatímco kulatinu o průměru 15mm lehce ohneš, trubku o stejném průměru ohneš, ale musíš vyvinout daleko větší sílu. Takže bych otevřel fyziku pro základní školu..... :-) A některé meče z H.K. jsem dělal před hodně lety a jsou v expozici na Kunětické hoře.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů