Meče

Moderátor: Heinrichvs

Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Zdeslav napsal:Pavel: No, hele, zas mě neber jako dogma ;) Jen všechny originály jedenapůlek na 14. století, co jsem viděl měly prostě minci (pokud teda měly hlavici).
Nicméně, tohle bych opravdu do naší doby nezařadil.

Pokud se nepletu, tak je to tenhle typ, že?

P.S: pokud je ta hlavice opravdu šrobovaná, jak jsi říkal - tak by ti jí myslím mohl za mincovou vyměnit.
Přesně tak, máš pravdu. Ale vážený pane Zdeslave, já prostě někoho musím brát "za bernou minci", zvlášť, pokud se v té době sám až tak neorientuju. Tak prostě tam ten prodám a pořídím si ten s tou správnou hlavicí. Tedy časem. ;) A nebo zkusím od něj "vydyndat" tu mincovou hlavici. Vždyť jsme o tom mluvili. Ale to je maličkost ve srovnání s tím, že když, jak jsem pochopil, chci-li být KM, musím mít, mimo jiné, hace nebo bruchy! A já si přitom tak lebedím ve slipech a "harapeskách". :D
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

Hlavice v proměně časů podle Oakeshotta (jeho typologie se užívá pro vs a rn meče). V český literatuře se dá najít u Klučiny, hlavně v Zbroj a zbraně. Tady je to tedy osekané, ale můžu dodat rozsáhlejší obrázky. Tedy, mincová hlavice byla nejčastější, ale další typy se taky užívaly. Když se pořádně podíváte na ten lelekovický kus, tak zjistíte, že to je mince, akorát zploštělá, takže už je to její varianta.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Zdeslav »

Pavel: Tak tak, ke správnému oděvu patří bruchy a nohavice. Punčocháče a kamaše už jsou pro ostudu.

Maser: Myslíš, že bys k tomu našel ještě něco dalšího? Čím víc, tím líp...hlavně ta tu naší dobu...nějakou třeba podrobnější dataci...typologii čepelí, záštit celých kusů...nebylo by tam něco? :D

Ukázka dlouhého meče:

Obrázek
Nezabud hrr!
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Pavel na Besednici »

maser napsal:Petr Klučina, Zbroj a zbraně 2004. Omlouvám se za špatný fotky:
člověče, to je fakt zajímavý, ale protože se ta jedna fotka trochu leskne, zeptal bych se tě. Mám "klasickou" jeden a půli, myslím délkou. Jílec má podle té tvé tabulky číslo 5 a hlavici T3. Ptám se tedy:
1) Je tahle kombinace přípustná?
2) Do jakého nejranějšího období bys jí zařadil?
Děkuji předem za odpověď.
Co se nerozvíjí, umírá!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Gunnar »

Co já vím tak mincová hlavice je sice typická, ale není to jediná možnost (teď zrovna nemůžu najít originály ani iluminace z doby karlovy, ale zkusim to sem hodit). U toho Pavlova meče mi příjde mírně pozdní ta rukojeť (alespoň většinou jsem jí viděl u mečů z patnáctého stol.). Jo a jestli můžu k Lobkovi, tak Pavlův meč jsem měl párkrát v ruce a je poměrně lehký, ale hlavice skoro nic neváží, takže je strašně težký na špičku (mě to příjde vyvážený jak sekera :) ).
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

Napadá mě socha sv. Jiří na Pražském hradě z poslední třetiny 14. stol. Tam je hlavice podobná typu T3 (ale z bílzka jsem jí neviděl, jen na fotkách). Mám ale pocit, že byla zploštělá. Další typy třeba:
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od Zdeslav »

Maser: To je ale ozdobná hlavice dýky, jestli se nepletu... ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

Vzhledem k umístění na (jeho) pravém boku je to pravděpodobný, celou postavu už jsem dlouho neviděl. To ale minimálně ukazuje, že se používalo víc druhů hlavic.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od mikey.88 »

Pročítal jsem tohle téma a neodolám to vám nepodat ;) http://www.myarmoury.com/feature_oakeshott.html Oakeshottova typologie mečů + nějaké to povídání o jeho životě.Něco sem už zalétlo (oskenovaná verze) Zde máte internetovou verzi :) Sice je to v Aj. ale předpokládám, že se budete orientovat :)
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Meče

Příspěvek od maser »

mikey.88 napsal:Pročítal jsem tohle téma a neodolám to vám nepodat ;) http://www.myarmoury.com/feature_oakeshott.html Oakeshottova typologie mečů + nějaké to povídání o jeho životě.Něco sem už zalétlo (oskenovaná verze) Zde máte internetovou verzi :) Sice je to v Aj. ale předpokládám, že se budete orientovat :)
Moc parádní link, obzvlášť ta fotgraficko-nákresová čát.

Meč z Londýnského muzea 1330-1340
Přílohy
1330 AD - 1340 AD Londýnský muzeum.jpg
1330 AD - 1340 AD Londýnský muzeum.jpg (7.23 KiB) Zobrazeno 5616 x
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů