Re: Tesáky

Moderátor: Heinrichvs

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od maser »

Nejvíc je v literatuře zmiňován záštitný trn v Michna, P. 1997: Tesák z Janoslavic na Šumpersku. Příspěvek k poznání jednoho druhu archeologických nálezů. In: Z pravěku do středověku, 259-266, Brno

Tam jsou popisovány třeba 4 tesáky z hradu Šostýna datovány na 14. stol. - 1404 nebo 1422 mj., které ty záštitné trny mají. Když se zadaří, tak je brzo budu moct prozkoumat detailně osobně. Tady jsou obrázky (A):
Přílohy
IMG_4929.JPG
IMG_4929.JPG (80.86 KiB) Zobrazeno 7815 x
IMG_4930.JPG
IMG_4930.JPG (71.7 KiB) Zobrazeno 7826 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od maser »

Jeho práce se dá dobře poznat :)

Fotky těch záštitných trnů z hradu Šostýna (ante quem 1422), zmiňované na předchozí stránce. Pominu-li zdobení ušlechtilým kovem, je nejvíc zarážející váha dvou největších- tipuju je na obouruční zbraň:
Přílohy
IMG_5880.jpg
IMG_5880.jpg (87.84 KiB) Zobrazeno 7420 x
IMG_5881.jpg
IMG_5881.jpg (86.18 KiB) Zobrazeno 7421 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Josephus Titus »

Dobrý den přeji,
netušíte někdo, co je ta zbraň na iluminaci zač? Respektive znáte někdo něco podobného
Přílohy
Romance o Alexandrovi, Flandry, 1335-1345
Romance o Alexandrovi, Flandry, 1335-1345
mec.jpg (46.56 KiB) Zobrazeno 7428 x
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od maser »

Josephus Titus napsal:Dobrý den přeji,
netušíte někdo, co je ta zbraň na iluminaci zač? Respektive znáte někdo něco podobného
Podobný obouruční tesák/sekáč je i v Maciejowské bibli (mj.) a podle mě je to jsou výmysly autora (i když třeba špatně okoukané jiné zbraně). Něco k tomu se probíralo i tady: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz(vrcholný středověk-vojenství-Chladné zbraně vrcholného středověku cca poslední tři strany; nevím jak sem hodit přesný odkaz, s novou verzí mi nejde zkopírovat přímý odkaz)
silva-nortica.blog.cz
Vojtěch
Syn Nezabuda
Příspěvky: 6
Registrován: Stř 03. Zář 2008 18:51:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Vojtěch »

to Maser: Udělal jsi zde poměrně hodně pozitivní reklamu JIndřichu Figurovi. Mohl by jsi mi na něj prosím poslat nějakej kontakt?
vojta.berka(točenice)gmail.com

Předem děkuji
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Gunnar »

maser napsal:
Josephus Titus napsal:Dobrý den přeji,
netušíte někdo, co je ta zbraň na iluminaci zač? Respektive znáte někdo něco podobného
Podobný obouruční tesák/sekáč je i v Maciejowské bibli (mj.) a podle mě je to jsou výmysly autora (i když třeba špatně okoukané jiné zbraně). Něco k tomu se probíralo i tady: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz (vrcholný středověk-vojenství-Chladné zbraně vrcholného středověku cca poslední tři strany; nevím jak sem hodit přesný odkaz, s novou verzí mi nejde zkopírovat přímý odkaz)
Podle mě to není výmysl autora zvlášť když je podobná verze k vidění i na jiné iluminaci. Navíc to vypadá poměrně nebezpečně, takže já bych to nezatracoval. Co je ale hodně zajímavé (jestli na to nekoukám blbě) je ochrana ruky. Zatím jsem nenašel žádný kvalitnější materiál o ochraně ruky záštitou - mám na mysli hodně jednoduché koše nebo "prstýnek". V klučinovy se píše že už prstýnky v naší době byli. Víte o tom někdo něco?
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od maser »

Koš v naší době určitě nebyl. Kroužek před záštitou co popisuje Klučina znám jen z jednoho meče z Itálie (kupodivu z toho popisovaného, ale setkal jsem se s ním i jinde) a autor, jestli si dobře vzpomínám taky další neuvádí. Bral bych to jako jeden z "renesančních" prvků italského přístupu k problematice šermu. Aneb první vlaštovka jaro nedělá.

Meč je s prstem před záštitou mnohem ovladatelnější, ale chce to dobrý trénink. Z vlastní zkušenosti vím, že ta bolest za to nestojí :)
silva-nortica.blog.cz
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Gunnar »

Maser: No koš jako takový jsem neměl na mysli, ale nějaké rané prvky se už objevovali. Mám na mysli prstýnek, tvar záštity lépe chránící ruku apod. - viz ta iluminace o které byla řeč. Také záštitné trny ukazují na pokrok v tomto směru. Šlo mi hlavně o to kam až se pokrok dostal ;) .

No a ten šerm s prstem před záštitou už mi fakt po několika zkušenostech za tu bolest nestojí :D .
It is better to die for something than to live for nothing.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Zdeslav »

Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Zdeslav »

Zajímavá informace je, že podle pana Petra Žákovského u nás neexistuje žádný nález tesáku spolehlivě datovatelného do 14. století.

Tesáky z livinghistory.cz:

nálezy z Horské Kvildy:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz

Paříž, museum armády, 14. století:
Obrázek

Tesák, 13. století:
EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů