Bulava ?

Moderátor: Heinrichvs

rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od rossy »

Například tato "bulava" byla nalezena na lesní cestě k brodu přes řeku který je dodnes používán zemědělskou technikou.Les už je dost starý na to aby se dalo čekat,že se několika příštích letech začne těžit.A viděli jste někdy lesní cesty po takové těžbě? Nevím jestli to co jsem napsal považujete za omluvu nebo výmluvu. :)
ROSSY
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od Smil »

Pokud svůj nález odevzdáš právoplatnému majiteli tj nejblížšímu archivu či účstavu pro arechologii budu to považovat za omluvu. V jakémkoliv dalším případě jako výmluvu.
Mimochodem se mnoho nálezů dá najít i kolem upravených asfaltových cest a to člověk nemusí mít ani detektor...
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od rossy »

To:smil.Všechny své nálezy s archeology konzultuju.O které mají zájem jim daruji a u zásadních věcí je zavolám aby byli přítomni vyzvednutí a zdokumentování přímo na místě.Přiznávám,že u hodně předmětů jim stačí jenom zadokumentování a předmět mi vrátí.
ROSSY
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od rossy »

No,ale vlastně jsem se původně ptal jestli někdo z Vás někde,někdy neviděl podobný typ bulavy či palcátu na který jsem dal odkaz při svém vstupu. :lol:
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od Smil »

Když je to tak tak potom ano. ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od Maršálek »

Kulovité bulavy znám z východu (Polsko, Balkán, Rusko), to na okraj. Tohle ale ve mně vyvolává dojem, že přání je otcem myšlenky, protože se může jednat i o cokoli jiného ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od Cliff »

Ale co když nebyla kulovita? Nedalo mi to a našel jsem pěkný kus kulovité bulavy.

http://antiques-arms.com/sold-antique-1 ... ulava-e499
Cherchez la femme
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od rossy »

To:Maršálek.Proto tu "bulavu" presentuji s otazníkem.Jak už jsem psal předmět stejných rozměrů,také nalezený s klínky ale navíc s tulejkou je už hodně dlouho na Slovensku v archeologickém oddělení ještě nezařazazený.
ROSSY
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od maser »

Rossy: Slovensko (Uhry) je už krapet jiná kulturní oblast- má přímé kontakty s východem kde se nejspíše vyvinuly a odkud k nám bulavy a palcáty přišly. Tudíž se tam dá uvažovat o větší variabilitě.

Cliff: dotaz zněl na naše země a 14. století, kozácký palcát je už něco úplně jiného. Takhle by sem mohl dát oválný bulavy už z eneolitu.
silva-nortica.blog.cz
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulava ?

Příspěvek od rossy »

To:Cliff.Děkuju za odkaz.Tím východním směrem jsem se ubíral taky.Nejprve jsem ale myslel na kelty.Od nich jsou známy také kulovité bulavy ze železa.Navíc pár metrů od ní jsem našel ještě hrot šípu/podle mne z luku/ se zajímavou čtyřhrannou tulejkou http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &mm=1&vd=1 Váží pouhých 5gramů.Ovšem bylo mi tvrzeno,že se jedná o zlomek hrotu střely kuše ze 14.-15.století.Tak že datace nejistá.Ale nalézám také tyto kulovité knoflíky.http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... 1&vd=1Jsou některé kulaté víc a některé jako tento.Archeologové některé z nich zařazují do7.- 8.století.Ale mi připomínají polské gudzyky.Tedy knoflíky polských kozáků.Právě v roce 1616 plundrovalo Moravu asi 4000 polských kozáků.Bulava nebo palcát byly pro jejich atamany typické.Ale protože palcát je vlastně i typickou zbraní jízdy myslel jsem i na ně.Vím ,že atamanské mají složitější tvary ale třeba ty jednoduché měli i ostatní.
ROSSY
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti