Ošetření ratiště

Moderátor: Heinrichvs

Odpovědět
stspravce
Příspěvky: 3
Registrován: Út 22. Kvě 2012 7:57:33
Kontaktovat uživatele:

Ošetření ratiště

Příspěvek od stspravce »

Zdravím ve spolek nadšence starých časů. Právě si dávám dokupy kančí kopí v ostré verzi a chtěl jsem se zeptat zdejších diskutérů a výrobců zbraní čím ošetřujete násady, topora či ratiště na Vaše zbraně. Jde mi o to,že to budu v zimním období často používat a nátěr by měl být odolný proti mechanickému poškození a odpuzovat vodu a vlhkost. Váhám tedy nad lazurou(balakryl ) a mořidlem a jhelikož nemám s tím terénní zkušenosti a své ratiště si nechci nevhodným nátěrem zničit prosím Vás o radu či vaše zkušenosti. PS: a taky bych rád aby to lahodilo oku:)

Když už jdem tady znáte někdo značku lepidla jež odolá i výkyvům teplot +35 až -20C? Na dřevo a kov?

A snad už poslední věc Jaký způsob se vám osvědčil při připevňování (omotávání ) kožených pásků na ratiště(máčení v lepidle(jaké?), přibití či nějáký jiný způsob?

Jde o můj první pokus tak doufám, že mě chápete.

Všem děkuji za čas a plodné příspěvky, určitě nepomohou jen mě:) ;)

Pokud bude zájem pošlu pak foto svého dílka:)
stspravce
Příspěvky: 3
Registrován: Út 22. Kvě 2012 7:57:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od stspravce »

Jejda. Omlouvám se správci a prosím o přesunutí do odvětví Dřevcové zbraně.
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od Cliff »

Ohledně toho pasku, konce hřebíčkem a zbytek stačí lepidlem, můj názor je, že nejvhodnější je chemoprén. Ale pokud to budeš valat ve sněhu tak ti nic nepomůže. S tím ošetřením ti musí pomoct někdo jiný, jelikož u nás ratiště vydrží maximálně jednu sezonu takže to nějak neošetřujeme. Ten balakryl dixol by nebyla špatná volba.
Cherchez la femme
Avátar uživatele
wolf
Příspěvky: 4
Registrován: Út 30. Srp 2011 13:03:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od wolf »

Nátěr odolný mechanickému poškození, odpuzující vlhkost - něco, co se zapije do dřeva: lněný olej, teakový olej, fermež.
Mořidlo je pouze ke změně barvy, nemá ochranou funkci.
Lepidlo na dřevo a kov - třeba Epoxy CHS1200, většina epoxidů má teplotní rozsah -50°C až 120°C

Osobně topora a násady nijak neupravuju, protože na konci je většinou něco železného (bez nátěru a nikoliv nerez), tak se to celé snažím raději udržovat v suchu.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od Smil »

Ratiště na kopí už mám asi pět let a jediné ošetření které jsem mu poskytl bylo natření vepřovím sádlem. Tahám ho blátem, vodou, mrazem a stále je použitelné ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od mahy »

Já ratiště mořím Luxolem. Je určen na venkovní dřevěné prvky a sníh ani voda mu neublíží(pokud to ve vodě nebude ležet týden :D )
Jinak upevnění hrotu na ratiště- jako první je pořádně si upravit ratiště tak, aby pěkně sedělo. Tzn. nebylo volné v tuleji. A pak používám- teď LH neposlouchejte- tzv. tekuté hřebíky- konstrukční lepidlo. Pojistím hřebíčkem přes tulej. Kůži jsem přidělával hřebíčky. I na některých originálech jsou vidět ozdobné hřebíčky- snad i pro lepší úchop.

Snad ti to pomůže.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
stspravce
Příspěvky: 3
Registrován: Út 22. Kvě 2012 7:57:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Ošetření ratiště

Příspěvek od stspravce »

Tak všem děkuju za rady, něco z toho určitě použiju (koupil jsem Epoxy i tekuté hřebíky :lol: :? :lol: ) mám totiž ratiště na obvodu tak o 3-4 mm menší něž (neznám terminologii) zakončení kopí k nasazení tudíž chci něco co to trošec podrží a ať tam nejde vlhkost. Zašteftování dvěma hřeby. No a na ty kožené řemínky taky něco vymyslím, ty hřebíčky jsou mi zatím nejsympatičtější tak uvidíme. Ještě snad jedna věc. Nechávám si na hlavici dělat u brašnáře krytku z kůže, jelikož je hodně ostré. Napadlo mě ji vyztužit umělou hmotou a všít ji dovnitř. Máte nějáké ozkoušené recepty na pochvy a chrániče ostří? Či dobrý nápad? Jo a ještě jedna věc jak silné řemínky na úchopy používáte? Mě se jevil ideální 4mm tenký kožený řemínek.Nechci aby se to trhalo ale taky nechci aby to bylo moc tlusté a manipulaci něják nevadilo. Jinak ještě jednou díky všem!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů