Jízdní boj

Moderátor: scarvein

Avátar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 37
Registrován: Po 02. Ún 2009 22:58:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Lňéňa »

Tady je. Dobrovolně padat nebudu :-) Zajímala by mě možnost výcviku koně u vás. Když tak SZ.
Přílohy
1520sedlo.JPG
1520sedlo.JPG (7.24 KiB) Zobrazeno 4963 x
Eifel
Příspěvky: 56
Registrován: Pá 18. Pro 2009 12:25:11
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Eifel »

Výcvik není problém, je to jen otázka domluvy. 8-)
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"
Eifel
Příspěvky: 56
Registrován: Pá 18. Pro 2009 12:25:11
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Eifel »

Jak vůbec svoje koně přeježd'ujete ? Jezdíte klasiku či western ? Zajímalo by mě co používate za sedla a udidla. Já používám k ježdění buď vojenský bok z konce 19.st. nebo repliku got. sedla od známého postaveného na kostře od californie. Raději osobně mám tedy boka, jelikož má těžiště sice nad koněm , ale ve středu než califiornie. K ježdění používám pelhem nebo tu páku jak jsem ji nabízel k prodeji. S ní se ovšem nedá moc působit na koňské koutky. Tak ji mám převážně na vlastní nácvik jízního boje a do terénu. :)
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"
Avátar uživatele
Lňéňa
Příspěvky: 37
Registrován: Po 02. Ún 2009 22:58:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Lňéňa »

Ahoj, moc praktických zlušeností k diskuzi Ti bohužel nabídnout nemůžu. Respektive co bylo, to je dávno a za moc to nestálo. Já jezdil klasický styl a donedávna jsem vlastnil folbluta. Teď se poohlížím po vhodném koníkovi na "šerm" a chci se začít věnovat vysněné zábavě. Moje období sem nepatří, ale co se týká udidel, začínat budu na stihle a rád bych se dopracoval ke kompletní uzdě, ovšem nejspíš s upravenou délkou ramen páky, protože ta původní jsou často z dnešního pohledu brutální. Je ale kompletní uzda potřeba při vedení koně jednou rukou? Koneckonců na tom Tvém videu má Merlin také pouze páku a nevypadá to, že by to vadilo. :-) Na dobových obrázcích se dá najít jak kompletní uždění, tak pouze páka. Co se týká sedel, připadá mi nejvhodnější portugal - zvolil bych ho do začátku a na trénink, na akci potom to postnuté sedlo, ovšem s laminátovou kostrou. Ta Tvoje kalifornie určitě splňuje účel, ale rozhodně to není replika. Pokud bys měl fotky toho vojenského sedla, rád bych se podíval. Jinak předpokládám, že máte dost jezdeckých zkušeností, ale o původnost vám tolik nejde že. To je ten věčnej rozpor mezi dobovostí a - jak to nazvat - pohodlím. Jak si psal, důležitější je pro vás, co se děje na place a jestli to odsejpá. Do jakého období máte situovaný svůj turnaj? Já nebudu muset řešit vystupování a tím pádem si můžu dovolit nedělat tolik kompromisů. S jezdeckým uměním to ovšem nemá nic společného.

"The smell of a horse has not changed through all this time. Perfect living history."
Přílohy
uzda.jpg
uzda.jpg (53.11 KiB) Zobrazeno 4807 x
portugal.jpg
portugal.jpg (89.81 KiB) Zobrazeno 4805 x
Eifel
Příspěvky: 56
Registrován: Pá 18. Pro 2009 12:25:11
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Eifel »

Pokud tohle sedlo stojí do 10 tis., tak si nekupuj neb je to hroznej šmejd´. Měli jsme ho na filmu a moc dlouho nevydželo. Také se my v něm divně sedí. Já osobně jsemm odkojem klasikou ( anglií ) , ale kýámoš jezdí odjakživa western a tomu to sedlo zas tak nevadí.
Plnou uzdu nepoužívám. Musím přiznat , že mi dělá problémy mít v jedné ruce dvoje otěže. Vystačím si s pelhemem a pak ve finále jezdím s nelomenou pákou. Najdeš ji v sekci prodej - udidlo. Moje žena nám trénuje koně a to hravě zvládá. Má to své praktické výhody, ale je to dost náročné a aby to k něčemu bylo , musíš už něco umět.
O jakém koni uvažuješ ? Já budu příští rok kupovat mladého koně. Bohužel jse moc přerostlej, tak lipican jak má žena pro mně nepřipadá v úvahu. Vidím to na bílého kladrubáka nebo na velkopoláka - šimla.
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"
Eifel
Příspěvky: 56
Registrován: Pá 18. Pro 2009 12:25:11
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Eifel »

Nemáte někdo prosím celý tento obrázek či alespoň jeho zdroj ? Jde mi o ten koňský postroj.
Přílohy
o%C5%99ez%201695.jpg
o%C5%99ez%201695.jpg (48.14 KiB) Zobrazeno 4666 x
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od mikey.88 »

Myslím že Osprey - Crécy
Obrázek
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od trener »

Ad Mickey: Je to tak!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od maser »

Tak si tu zrovna prohlížím překlad fechtbuchu Petera von Danzig z roku 1452 přeloženého R. Vaverkou a jsou tu i nějaké poučky pro boj na koni (fol. 97v-100r, 403-411). Některé jsou fakt výživné:
97v: Bojovat na koni se nauč z obou stran. Potě věz, že koně dobře znej. Také sleduj, na které straně bys nejlépe bojoval s výhodou. Kdo na tebe pomýšlí, toho meč sobě získej...poté dbej, abys kopí sevřel silou...
98r-98v: Když ti soupeř odrazí kopí mečem, udeř ho zadní částí kopí do varlat nebo mu jdi paží na jeho paži a vezmi mu meč.
99v: Věz, že když bys měl šermovat na koni s kuší a s mečem a chceš si je oba ponechat a nikoliv odhodit, když s jedním z nich pracuješ, aby sis také druhý podržel. Věz, že když jsi vystřelil a nemůžeš rukou přijít, abys ji znovu napnul, a přece musíš zatlačit, tak vraž svou kuši na levou paži a uchop meč nebo uchop kuši dole za ořech levou rukou k uzdě a takto si udělej z kuše štít a pracuj mečem

atd. Obvzlášť ta kuše je hodně zajímavá
silva-nortica.blog.cz
Eifel
Příspěvky: 56
Registrován: Pá 18. Pro 2009 12:25:11
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízdní boj

Příspěvek od Eifel »

Taková vcelku obligátní otázka. Děláte někdo skutečně ( prakticky ) boj na koni nebo jste pouze jezdci na zemi ? Samozřejmě nic ve zlém. ;)
"Haut les têtes, la mitraille n'est pas de la merde !"
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů