Stránka 1 z 4

Zápas

Odeslal: So 17. Led 2009 20:54:10
od Zdeslav

Re: Zápas

Odeslal: Pá 13. Ún 2009 17:38:54
od kakac
Manualy pre rekonstrukciu zapasu:
Codex Wallerstein:
http://www.thearma.com/Manuals/CodexW.htm
Hans Wurm:
http://www.thearma.org/pdf/Wurm/Wurm.htm

Re: Zápas

Odeslal: So 14. Ún 2009 19:28:09
od Zdeslav
Paráda, za ten Codex Wallerstein zvláště díky. :)

Ty páky..zesílené akce, nádhera. Neválí se někde po internetu překlad textu? Asi bych chtěl moc, co? :)

Re: Zápas

Odeslal: Ne 14. Bře 2010 23:05:52
od Žito
geniální.

Re: Zápas

Odeslal: So 10. Dub 2010 10:11:08
od maser
alwarez napsal: Ze zapas pesaci neumeli vychazim z toho ze rytir, kdyz byl na koni se pocital za 14 pesaku a na zemi za 7 pesaku ...
To bereš podle čeho, popř. kde to píšou?

Re: Zápas

Odeslal: So 10. Dub 2010 19:00:08
od Zdeslav
Alwarez: Ahoj, to co píšeš je docela nekonzistentní. jednak "středověk" je trochu obecný pojem, ad dva - Kdo je u tebe pěšák? Pokud si pod tím pojmem představíš burana z vesnice, co popadnul vidle a šel bránit svojí chalupu, protože nebylo zbytí, tak máš asi pravdu. Kromě těhle kořenů, kreří asi neuměli nic moc ti tu ale (bavíme-li se o 14. století na které je toto forum orientováno) stojí houfy profesionálních, nebo poloprofesionálních vojáků - posádky hradů, stálé městké oddíly a milice, pohraniční oddíly, příslušníci osobních stráží šlechticů a panovníků atd. Neřekl bych, že tyhle lidi zápas neovládali. Bylo to jejich řemeslo, leckde i takřka každodenní rutina a šlo jim samozřejmě o život. Čili s představou "vsadim se ze vubec nic a nic se necvicilo a vse zustavalo pouze na papire" se prostě nedá souhlasit.

"tak mozna 10% je neucinnych a takovych pouze zase 10% je velmi ucinnych"

To usuzuješ z čeho? Tyhle starý zápasový (a de facto i drtivá většina šermířských) knihy jsou soupisem technik. Prostě techniky, které někdo v praxi použil, vyšly mu a tak je popsal pro ostatní nejpřesněji, jak to dokázal (ideálně). Vlastní použití těch technik je věc druhá (viz tvoje povídání o účinnosti chvatů na začátečníka a o zdvojených, ztrojených technikách). Technika sama o sobě přece není žádnou zárukou úspěchu. Jde o to kdo, jak, proti komu, v jaký čas a popř. v jakém místě jí použije. Osobně bych si asi netroufnul označit nějakou techniku jen tak z obrázku (a už vůbec ne z interpretace) jako neúčinnou, a to zvláš't ne takovou, kterou evidentně někdo zapsal, protože fungovala ;)

A ještě ad rytíř na koni - takhle paušalizovat to asi jde jenom těžko. Možná to mohlo zhruba platit pro starší období, kdy byli šlechtici v podstatě jediní profesionálové v armádě. Ve 14. století a později už je situace dost jiná (viz výše) a kromě toho v tom srovnání může hrát velkou roli taky šlechticovo vybavení, na které se ti ostatní knechti prostě nezmohli, nemusí jít jen o výcvik. Nehledě na to, že zápas je jenom jednou ze složek boje a troufám si říct, že při polní bitvě tou méně podstatnou...

BTW: Děláš nějaké bojové umění?

Re: Zápas

Odeslal: So 10. Dub 2010 22:04:24
od kure
Přesnost popisu technik je podle mně něco co se liší mistr od mistra. Spíš vyjma některých publikací bych si tipl že si mistři svoje techniky chránili proto se jich moc nedochovalo. Minimálně takovýto pocit mám z četby překladů manuskriptů na stránkách Revertaru a případně pokusu je pochopit.

Re: Zápas

Odeslal: Út 13. Dub 2010 19:23:36
od mikey.88
Alwarez: to myslis vazne? Anglie zrovna chuda nebyla. Silna flotila na mori, vedeni a financovani valky s Francii, kterou vyrabovala, a mimo jine dobre obchodni styky. Kde beres ze byla chuda?

Rytiri nic nestaly (pokud neuvazujeme zold u zoldnerskych vojsk),byli panovnikovi vazani lenni prisahou. Ja ti pujcim pozemky a ty mi pomuzes v boji az to budu chtit. U pechoty a odvedencu to bylo jine, ale uz tak to tvoji teorii podkopava. Nemuzes verit youtube a filmum, pokud si fakta neoveris i jinde. PS: Nezalezi v boji na technice ale na inteligenci ;)

Re: Zápas

Odeslal: Út 13. Dub 2010 19:36:38
od mahy
Tak ti nějak nevím Alwarezi co to vlastně meleš :cry:

Re: Zápas

Odeslal: Út 13. Dub 2010 23:29:02
od mahy
Stále nevím o čem meleš :( Motáš hrušky s jablky a do toho sypeš třešně. Každá technika je účinná pokud se použije tak jak má a ve vhodnou chvíli. Nebudu asi páčit borce co má pracku jak já stehno-podrazím mu nohy, navolním ho úderem atd. atd. a pak to funguje.
Co se týče toho, že tvrdíš, že nic se necvičilo... Necvičilo se patrně plošně a nijak masově. Spíše se chlapi co častěji bojovali mezi sebou různě kočkovali, zkoušeli co na druhého platí až tomu dal někdo řád a zavedl to do výcviku boje beze zbraně i se zbraní(jak známo techniky pák a přetlaků a pod. se používají i se zbraněmi mimo jiné).
K dovednostem rytíře- tady bych si dovolil takový popis co tehdejší rytíř představoval na bojišti--- takový vycvičený specialista na boj. Tzn., že ovládal a byl cvičen k boji se zbraněmi i bez nich. Válčení bylo jeho denním chlebem(později už ani ne :) ) a tudíš bylo i v jeho zájmu umět přežít na bojišti. Pokud dále vezmu žoldnéře-v podstatě profesionální vojáky, které válčení živilo tak tam to je také o tom umět se rvát, bojovat a přežít.

Ty do toho motáš Egypt, Asii a kdoví co ještě. To je možná nějaká historie bojového umění, ale tu můžeme datovat až do pravěku- tam se také Mamutík s Kopčemem prali, přetlačovali...

Pokud se budeme bavit o zápase ve středověku tak tam byl ve vyšších kruzích vyučován jako součást ucelené výuky boje. Pěchota patrně nebyla tolik cepována v zápase nicméně rvát se museli umět.

Při snaze napodobit techniku která je namalována někde v nějakém spise je potřeba zkoušet jak je možné se do této techniky dostat a co tím mohu protivníkovi způsobit. Tupým čtením obrázků to nepůjde, je třeba vzít obrázek a zkoušet jak to mohlo být.