Měna za vlády Karla IV.

Státní aparát, finance, vláda a moc

Moderátor: Zdeslav

Viggo
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 05. Zář 2008 12:43:16
Kontaktovat uživatele:

Měna za vlády Karla IV.

Příspěvek od Viggo »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli nevíte jaký byly za Karla čtvrtýho u nás peníze. Dělám o něm seminárku a do tý byse mi to hodilo, ale nějak jsem o tom nic moc nenašel. Díky
Avátar uživatele
Hynek z Kunštátu
Příspěvky: 4
Registrován: So 06. Zář 2008 12:30:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Viggo

Příspěvek od Hynek z Kunštátu »

Myslim, že to byly Pražský groše, zlatý dukáty a parvy? Opravte mně, kdo se v tom víc vyznáte...
Jinak, kdyby ti to pomohlo, tak jsem našel tady tohle http://www.seminarky.cz/Ceska-mena-za-v ... burku-4636
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Viggo

Příspěvek od Zdeslav »

Hynek z Kunštátu napsal:Myslim, že to byly Pražský groše, zlatý dukáty a parvy? Opravte mně, kdo se v tom víc vyznáte...
Jinak, kdyby ti to pomohlo, tak jsem našel tady tohle http://www.seminarky.cz/Ceska-mena-za-v ... burku-4636
Téměř přesně. Hlavní mince byly:
Zlatý dukát Karla IV. - http://pavel-neumann-149446.takeit.cz/d ... 075?149446
Stále platný Pražský groš (i když od roku 1300 značně poklesl obsah stříbra, což se Karel snažil v roce 1378, na sklonku svého života napravit nařízením, že se 100 hřivnám stříbra se má přidávat právě 12 hřiven mědi. Tento zákon ale prakticky nikdy nevešel v účinnost a za Václava IV. se mince vesele kazila dál.):
http://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?id=1239
Co se týká drobných mincí, parvi byly nahrazeny postupně haléři (12 za groš), k nimž ještě přibyly takzvané české penízky (1/16 groše), a nakonec duté haléře se lvem a svatým václavem (poloviny českého penízku).

Další článek s fotkama můžeš najít tady:
http://stribrnak.cz/karel-iv-a-mincovnictvi/
Nezabud hrr!
Viggo
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 05. Zář 2008 12:43:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Viggo

Příspěvek od Viggo »

Díky vám všem, ty odkazy jsou perfektní...díky
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Viggo

Příspěvek od maser »

Maršálkův článek Měna v českém království v 1. pol. 14. st. zde:
http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2007010004

a fotky z onoho článku:
Střední brakteát Přemysla Otakara II., 2. pol. 13. st.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Pražský groš Václava II., poč. 14. st.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Parvus Václava II., poč. 14. st.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Pražský groš Jana Lucemburského, 1311 - 1346
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Půlgroš Jana Lucemburského
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Půlgroš (esterlin) Jana Lucemburského
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Parvus Jana Lucemburského
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Grosso Jana Lucemburského
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Florén Jana Lucemburského, 1325 - 1346
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
silva-nortica.blog.cz
Host

Re: Viggo

Příspěvek od Host »

Viggo napsal:Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli nevíte jaký byly za Karla čtvrtýho u nás peníze. Dělám o něm seminárku a do tý byse mi to hodilo, ale nějak jsem o tom nic moc nenašel. Díky
1300-1346 je tady:
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Karel přidal zlatý dukát (navázání na zlatý florén svého otce Jana), razil groše s vlastním obrazem a parvy jako drobné.
Maršálek
Host

Re: Viggo

Příspěvek od Host »

tak mě Masér předběhl ;)
JS

Re: Viggo

Příspěvek od JS »

Dobrý den

hledám informace o minci "dutý haléř", která se razila za Karla IV. Jestli to dobře odhaduji jedná se v podstatě o brakteátový typ mince. Nevíte jaké měla ta mince rozměry, hmotnost a ryzost?

V podstatě ty samé info mě zajímají i u "haléře", "penízku" a u parvu z doby Karla IV. Bohužel tyhle info jsem zatím nenašel ani na netu a ani v literatuře.

Díky za odpověď
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měna za vlády Karla IV.

Příspěvek od mikey.88 »

Vzhledem k tomu, že projekt uvažuje o zavedení karlovských mincí, mě začala zajímat skutečná hodnota dobové měny. Udělal jsem si relativný výpočet hodnoty stříbra v minci. Vzhledem k tomu, že mince měly hodnotu kovu a nikoliv garantovanou státem, je výsledek hodnotou stříbra v minci. Jako vzorový příklad jsem si vzal pražský groš roku 1384, kdy ryzost stříbra poklesla na 750/1000 z původních 938/1000 z doby Václava II.

Abychom dokázali vypočítat teoretickou hodnotu mince, musíme znát cenu 1 gr stříbra ve sledovaném období. Při bližším zkoumání jsem zjistil, že to není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Pražský groš se razil z hřivny stříbra, kterých bylo několik druhů dle ryzosti kovu. Nás zajímá hlavní - pražská hřivna, z které se razilo 64 grošů. Je známo, že 1 hřivna vážila 253,14 g. Dále je pro nás důležitá světová jednotka ceny stříbra a zlata na světových trzích. Jedná se o Troyskou unci, která platí již od středověku a jejíž hodnota je 31,1034768 g.

Při mém zkoumání jsem narazil na tabulku vývoje ceny jak stříbra, tak zlata od roku 1344 do roku 1998. Unce jsou zde ale v poměru k dollaru z roku 1998. Dá se dohledat, že průměrná hodnota USD z roku 1998 činila 32,27 Kč. EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz V tabulce lze vyčíst dopad různých událostí na trh a rapidní pokles ceny stříbra. Tabulka viz: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz a pro zlato pak:EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Z tabulky zjistíme, že cena stříbra se pohybovala v roce 1384 přibližně 460 USD za troyskou unci! Dnes je cena 39,18 USD za unci. Cena stříbra sice není úplně přesná, neboť se hodnota stříbra měnila v závislosti na lokalitě a době. Tento fakt pak ovlivňuje tzv. poměr slata a stříbra za troyskou unci (v originále pak Gold/silver ratio). Tento poměr určuje, kolik uncí stříbra lze dostat za 1 unci zlata. Pro 14. století je poměr 1:14 a drží se na této hodnotě +- až do 18. století. V roce 2010 činil poměr 1:60! (Což znamená rapidní pokles ceny stříbra na evropském potažmo světovém trhu).

Zpátky k výpočtu:

460 USD x 32,27 = 14 844,2 Kč za troyskou unci v roce 1384
14844,2 Kč : 31,1034768 = 477,25211 Kč za 1 gram stříbra ryzosti 999/1000
1 Pražská hřivna = 253,14 g = 120 811,599 Kč

Obsah stříbra v pražském groši Karla IV. se pohybuje kolem 2,49 g na minci.
477,25211 Kč x 2,49 = 1 188,35 Kč

Pro rok 1384:

Pražský groš = cca 1 188 Kč = 12 parvi;
1 parvus = 99 Kč;
16 grošů = 1 zlatý dukát,
1 zlatý dukát = 19 008 Kč
1 kopa grošů (60 ks) = 71 280 Kč

Pokud vezmeme údaje od Ing. Romana Vaverky pro některé komodity, tak:

0,5 kg chléb (4 p) = 396 Kč
Minimum na stravu/den (6 p) = 594 Kč
Slepice (1,5 Gr) = 1782 Kč

Sekera (6 Gr) = 7128 Kč
550 l piva dle kvality a místa (25 - 42 Gr); pro pivo střední kvality za 30 Gr = 35 640 Kč => 0,5 l piva = 32,4 Kč
Denní mzda zedníka (kolem 1 Gr) = cca 1188 Kč za den.
Meč (od 2 kop Gr) = min. 142 560,- Kč :!:


Perlička: Zedník by musel na meč šetřit přibližně 4 měsíce a to za předpokladu, že by nejedl, nepil a ani jinak neutrácel :lol:

Výpočty jsou pouze přibližné, ale rámcovou představu to udělá docela slušnou ;)

Mikey
Naposledy upravil(a) mikey.88 dne Stř 17. Srp 2011 15:18:32, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měna za vlády Karla IV.

Příspěvek od Zdeslav »

Zajímavé, dobrá práce. Nicméně moc bych to zas nebral za bernou minci, ceny všeho se často velmi lišily místně a i v rámci poměrně krátkého časového období (Třeba k roku 1361 píše Beneš Krabice, že při thdejší neúrodě strych pšenice (tedy asi 50 - 55 kg mouky) stál v Praze půl kopy grošů, nicméně následujícího roku už se urodilo dobře a tak stál v Praze strych pšenice jen jeden groš, tedy 30 x méně!)
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti