Stříbrné mince

Moderátor: Sovinec

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Heinrichvs »

Ještě uvidíme, když udělám první ražbu, jak to půjde dál.
Sledoval jsem různé depotní nálezy a články. Varianta Pinta Ia je nejlepší. Množství nálezů je poměrně velké a je to ze začátku vlády Karla někdy do začátku 50 let. Ještě řeším přípravky na výrobu střížků tou bez zbytkovou metodou.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Valkoun »

Pro mě taky prosím 10ks, počítám se zálohou
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od scarvein »

Pokud to rozbehnes a budes toho delat vic, nekolik desitek bych jich vzal.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Ježek »

Heinrichvs napsal:Pokud bych z jedné hřivny mohl udělat 60 grošů
Já chci kopu "moravského počtu" - 64 grošů z hřivny (na kopu) :)

Ale chtěl sem reagovat na ty parvy - já je občas nacházím v deskách - teď tu mám nějakýho vocasa podsedka ve Vrahovicích na Moravě k roku 1406, který platí 6 grošů a 2 denáry (parvy) ročně. Vzhledem k tomu, že to je jen cca 1/10 platu z lánu (1 kopa ročně), tak se moc neobtěžovali s takovými detaily, když se občas prodávala panství za tísíce kop. Podsedci jsou v deskách dost často, ale zřídka i s tím, co platili - to se zahrnulo v celkový sumě.
Takže myslím, že parvy byly poměrně rozšířený.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Heinrichvs »

Ty vole Ježku, proč to píšeš sem do hnízda penězoměneckého, to je docela zásadní inromace a napiš to nějak oficiálněji na forum k penězům.
Jinak vlastně mohlo jít už o penízky čtyřrázem, které se dělaly v té době.

Chtěl jsem se zeptat na názor. Ptám se lidí co s tou ražbou z pohledu slušnosti vůči sběratelům. Je možné, že pozměním ještě trochu raznici, aby to odborník poznal, ael může se najít zmetek, co to bude nabízet na burze a tvrdit, že je to nějaká unikátní varianta. Nebo tam dát něco novodobého, jako třeba moderní písmenko, ale to prý zmetci taky umí retušovat. Asi nejlepší je dělta ty nejlevnější a nejpočetnější varianty ražeb, aby se to zmeťourům nevyplácelo prodávat naivkům
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od mahy »

Je slušností nechat na minci značku dle které se pozná novodobá ražba historické mince. A věř mi, že sběratelé numismatici tě asi nebudou moc blahořečit.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od scarvein »

Co tak tam zapasovat karlovske K s korunkou nekam? At po nasem skvelem projektu neco zustane :mrgreen:
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Heinrichvs »

Nakonec jsem stříbro koupil hned, aby mi neuteklo.
Ptal jsem se už hodně lidí jak to udělat, aby to nebylo zneužitelné a nápadů je opravdu příliš mnoho a každý je jiný.
Ještě experimentuju s odlévání do barchanové formy, jak je to v literatuře.
Tento měsíc bych měl mít první mince. Ale ještě nevím jestli neudělám prvně parvy.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od Heinrichvs »

Změna, vyjádřete se případně kdo by jste měly zájem.

Pro menší skupinu lidí bych tedy udělal parvi a groše Karel Pinta Ia ražené na ručně ryté raznici, tak abych měl jistotou, že to nikdo nebude zneužívat. Tím myslím lidi, které znám osobně a budu doufat, že to nebudou zneužívat.
Nejlepší varianta pro to aby nebyly peníze zneužitelné je, že budou ražené ze strojově dělané raznice, která bude dokonalá. Dnes jsme to s přibíkem porovnávaly, jeho ražbu moderně dělané raznice a originálu. Pozorný sběratel si toho všimne, aby nebyl napálen.

Takže pro širší skupinu bych mohl mít stříbrné mince ražené na dobově vyrobeném střížku z Ag a Cu poměru dle normy, ale se strojně vyrobeným dokonalým razidlem.
Šlo by zatím o groše a parvi Václava II, které byly v oběhu poměrně dlouho a dají se tedy používat pro celé 14 stol.
Kdo by jste měly zájem, tak se pište.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Stříbrné mince

Příspěvek od trener »

Mně stačí ty strojové. Děkuji
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů