gardecorps

Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

gardecorps

Příspěvek od Lucrezie »

Buďte zdrávi!
Měla bych dotaz, mám vplánu si uší gardecorps, vybrala jsem si ten typ s prostřihy v předloktí. Bylo by možné, aby se prostřihy zapínaly na knoflíčky? nebo nějakým způsobem zavřít díry aby netáhlo?? :-) či udělat prostřih u ramen...
Děkuji za odpověď...
Lucrezie, páv a pes
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Josephus Titus »

Začnu sice tím, na co ses neptala, ale co je možná vhodné říci: Gardecorps, respektive to, čemu běžně hovorově a účelně říkáme, je oděv - alespoň ve své nejznámnější podobě - spíše příznačný pro první půlu čtrnáctky. Mizí někdy po roce 1350 a zase objevuje až v 70. letech. Zatímco v první polovině o něj člověk zakopává skoro na každém kroku, po jeho comebacku už je to záležitost spíš vzácná a 80. a další léta pak nabízejí takovou rozmanitost oděvů, že takový svrchník je jenom jednou z nespočetných možností a to ještě možností spíše zřídkavou, hojnější leda u učenců. Objevuje se ale až do 15. století.

A teď k tomu, co ses ptala - s tím, že by se dala zapínat díra na lokti, jsem se dosud nesetkal. Ale v 60. a 70. letech se občas (nutno podotknout, že ne nijak často) objevují dlouhé volné svrchníky, které mají zapínaný rukáv po celé délce a ten rukáv se pak často nosí rozepnutý. Nosí je jak muži, tak ženy.

muž: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz (MS. Cotton Tiberius B VIII, Francie, 1365 -1380, ukázka je třeba na foliu 48r, ale i jinde)
žena: http://www.themcs.org/costume/Female/Wa ... e%2097.JPG (náhrobek Katherine Mortimerové (+1369), Anglie, okolo 1375)
Pozn.: na figurách na postovaném náhrobku se objevují i "gardecorpsové" rukávy, ale nikoliv u gardecorpsů!

Abych to shrnul, pokud cílíš na 1. polovinu 14. století, pak je gardecorps skvělá volba, ale bohužel bez zapínání. Pokud míříš do 70. či 80. let (jak jsi psala jinde) pak jsou tu jiné a především lepší možnosti. Jako třeba oděv výše. A nebo třeba takovýto houpeland (to kdybys měla opravdu nakročeno mimo Dobu Karlovu do hloubi 80s, protože podobné pytlovité rukávy se za nás ještě nepoužívají):
Brunšvický skicák, Čechy, asi 1380 - 90
Brunšvický skicák, Čechy, asi 1380 - 90
houpelanda.jpg (43.83 KiB) Zobrazeno 9171 x
Naposledy upravil(a) Josephus Titus dne Po 24. Zář 2012 10:31:48, celkem upraveno 1 x.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Josephus Titus »

Lucrezie napsal:či udělat prostřih u ramen...
Ten prostřih u gardecorpsu opravdu skutečně někdy začíná už u ramene. Nebo to aspoň na to vypadá. Ale nejsem si jist, že by do toho táhlo méně. I v 70. letech se občas objevují (ale vybavuji si je u mužů) svrchníky, které mají místo díry na rukávu otevřený průramek (asi tak z jedné poloviny) a ruka se dá vysunout tudy. Ale jak táhne sem... :-?

Ještě k tomu houpelandu z Brunšvisckého skicáku: Někdy na přelomu 14. a 15. století, kdy byly pytlovité rukávy zvláště populární se často dělaly s dvěma otvory pro ruku, jedním ve výši ramene nebo lokte, druhým níže nebo rovnou na konci, takže fungovaly úplně stejně jako gardecorpsový rukáv s prostřihem. Nejsem si teď ale jist (a nemám u sebe zdroje, abych si to rychle dohledal), zda se tento prvek objevuje už v 80. letech.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Pohrobek »

Pokud by jsi plánovala udělat si jen prostřihy na rukávech, to zapínání jde obejít olemováním kožešinou. jednak to pěkně vypadá, když máš ruku prostčenou i ne..... a huňatá kůže potom díru docela dobře uvavře
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Lucrezie »

děkuji moc za rady, moc mi pomohly...nějak se s tím už popasuju;-) ještě jednou děkuji...
Lucrezie, páv a pes
Avátar uživatele
Magdaléna z Žákavy
Příspěvky: 8
Registrován: Po 23. Dub 2012 10:08:12
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Magdaléna z Žákavy »

Zdravím ještě jednou a prosím o další radu! :)
Jak jsem se zde dočetla, gardecorps, který používám na Rejčku, je na dobu Karlovu již pasé a tak prosím o radu na nějaký plášť? Zda dělat střih 1/2 kruh či 3/4 kruh a jakou délku??? Případně kdyby byl nějaký obrázek, kde by bylo vidět i zapínání, byla bych moc vděčná! ;) Děkuji!
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Mám půlkruh a je to málo, vpředu se to otevírá... :) proti zimě to není dost. Mají skoro vždycky k tomu plášti holá ramena, takže kápě je dost důležitá část šatníku...

Spínání jsem zkoumala taky dost, ale většinou tam mají něco jako je na tom přiloženém obrázku, což jsem nebyla schopná dekodovat. Myslím si ale, že je to sada dvou broží, nebo pevnej knoflík, za kterej je zaseknutá šňůrka. Variantou jsou taky velká spínadla jako na druhém obrázku.. Ty se blbějš schání, ale je to fešná věc :) Varianta je asi i řada třeba pěti knoflíků, ale příjde mi že je to spíš pánská záležitost... na dámu bych to nedělala...

Svrchníky se taky dají najít, ale je fakt že většina těch soch má spíš pláště...
2007 MCS Chinnor St Andrews Esmoun and Isabel de Malyns 1385 155.jpg
Germany Arnstadt Liebfrauenkirche Theoderich of Witzleben 1376 and wife Hedwig head 157.JPG
clothing-male-merchant-effigy-weidenfeld.JPG
Avátar uživatele
Magdaléna z Žákavy
Příspěvky: 8
Registrován: Po 23. Dub 2012 10:08:12
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Magdaléna z Žákavy »

Drahá paní, moc děkuji za užitečné rady. ;)
Avátar uživatele
Markvart ze Šternberka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 145
Registrován: Čt 29. Bře 2012 12:12:25
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Markvart ze Šternberka »

Jako dobra forma svrchníku muže posloužit herjolfsnes č. 63. Já tomu říkám raná houpelande.
http://kostym.cz/Cesky/6_Dobove/07_Svrc ... _07_07.htm
Markvart ze Šternberka
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od mikey.88 »

Šternberk: Ona ale myslí pro ženu. A ten oděv je na 95% mužský.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů