gardecorps

Avátar uživatele
Markvart ze Šternberka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 145
Registrován: Čt 29. Bře 2012 12:12:25
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Markvart ze Šternberka »

Vím, že je klasifikován jako mužský, ale jelikož je to možná předchůdce houpelande, tak jsem měl pocit, že by bylo dobře to zmiňit.
Markvart ze Šternberka
Obrázek
Avátar uživatele
Magdaléna z Žákavy
Příspěvky: 8
Registrován: Po 23. Dub 2012 10:08:12
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Magdaléna z Žákavy »

Děkuji za rady, ale teď tedy jsem ještě více na vážkách co udělat? Zas u pláště by mi vadilo, kdyby mi do něj táhlo a holá ramena to by mě zabilo úplně. :D Zřejmě by to šlo asi řešit kápí, ale teď tedy nevím jestli raději neudělat předchůdce houpelande :roll: Nenašel by se tu někdo, kdo už mám tento oděv hotový a byl by ochotný zaslat fotku a poradit při výrobě??? ;)
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Kápě to v podstatě řeší.. a dá se nosit i pod tím pláštěm, takže pod ní netáhne, a s rozepínáním vpředu se řeší i nerozbití účesu...

Jinak já mám ještě tuhle věc, asi by se to dalo udělat s menším výstřihem.... a na fotce je to i s tou kápí zastrkanou pod to... Střihem je to v podstatě plášť s rukávama....
Přílohy
IMG_7197.jpg
Warwick - St Mary Thomas Beauchamp 1369 and wife Katherine mortimer 1369 weeper 32 female small 97.JPG
Warwick - St Mary Thomas Beauchamp 1369 and wife Katherine mortimer 1369 weeper 32 female small 97.JPG (51.73 KiB) Zobrazeno 7383 x
Avátar uživatele
Magdaléna z Žákavy
Příspěvky: 8
Registrován: Po 23. Dub 2012 10:08:12
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Magdaléna z Žákavy »

No tak tohle je ovšem velká paráda Eliško!!! To chci :D Takže střihově prostě plášť 3/4 kruh a rukávy jsou asi dělané úzké viď? Děkuji!
Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od marduk2810 »

zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to s nošením Gardecorpu (karnáče) u nás v letech 1368-1378, pro postavu měšťana, co tady čtu tak jsem z toho zmatený jak lesní včela :D.
Zajímalo by mě jestli je vhodný nebo ne? Pokud ne tak co by se hodilo více?
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Josephus Titus »

Budu se opakovat, ale ani po letech nemám, co bych na svých slovech změnil:
Josephus Titus napsal:Gardecorps, respektive to, čemu běžně hovorově a účelně říkáme, je oděv - alespoň ve své nejznámnější podobě - spíše příznačný pro první půlu čtrnáctky. Mizí někdy po roce 1350 a zase objevuje až v 70. letech. Zatímco v první polovině o něj člověk zakopává skoro na každém kroku, po jeho comebacku už je to záležitost spíš vzácná a 80. a další léta pak nabízejí takovou rozmanitost oděvů, že takový svrchník je jenom jednou z nespočetných možností a to ještě možností spíše zřídkavou, hojnější leda u učenců. Objevuje se ale až do 15. století.
Text se týká gardecorpsu, jakožto dlouhého volného oděvu, většinou skapucí a vždy s dlouhými širokými rukávy, které jsou na lokti prostřižené.

Karnáč (ganache) říkáme něčemu jinému. Je to téměř výhradně mužský plášťovitý oděv různé délky bez rukávů, zato však s nárameníky, které přesahují šířku ramen (a tím zčásti plní funkci rukávů). Tento oděv se vyskytuje po celé 14. století. Ve 2. polovině 14. století slouží ve společnosti především jako stavovský oděv učenců a ve specifické formě také francouzských králů, ostatní společenské skupiny ho užívají prakticky výhradně jako účelový nezdobný oděv na cesty.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Bilajz »

Myslíš tedy, že jako karnáč je na 70. léta použitelné toto? http://koho.rajce.idnes.cz/karnac/#Holk ... B_010v.jpg
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Josephus Titus »

Bilajz napsal:Myslíš tedy, že jako karnáč je na 70. léta použitelné toto?
Samozřejmě doporučuji brát na 70. léta inspirai přímo ze zdrojů ze 70. let. ;)
Na druhé straně základní střih bude ale stále identický a ty knoflíky na hrudi také asi nejsou nic proti ničemu. :-)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Bilajz »

Jasně, tohle jsem měl zrovna po ruce. Zkusím ho do Libušína stihnout. Asi se tam užije víc než nový kabátec, na kterém je ještě fůra práce.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: gardecorps

Příspěvek od Josephus Titus »

marduk2810 napsal:Pokud ne tak co by se hodilo více?
Nějak jsem zapomněl odpovědět na druhou část tvojí otázky. Jako asi nejlepší možnost na toto období bych viděl houppelande, stejného střihu jako herjofsnesský oděv, který před pár dny postoval výše pán ze Štemberka. (pozn. není to předchůdce houpelande, ale houppelande sensu stricto)

Možný je také surcot jednoduchého střihu s tříčtvrtečním nebo dlouhým rukávem. Tříčtvrteční rukáv může být v průramku částečně nepřišitý, což umožňuje prostrkávat ruku průramkem.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů