Pokrývky hlavy

Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Něco na hlavu, odkaz z fóra naší skupiny.
http://www.flickr.com/photos/litlnemo/s ... 044612570/
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od maser »

Máme doklady na tyhle čapky? Nosí je u nás kde kdo, ale nějak si je od nikud nevybavuju. Něco podobného by se mi líbilo na blížící se zimu, ale nerad bych dělal něco nepodloženého jen pro to, že to mají ostatní. Díky za rady.
Přílohy
P1012839-Edit.jpg
P1012839-Edit.jpg (96.17 KiB) Zobrazeno 8402 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Josephus Titus »

namátkový výběr z toho mála, co mám u sebe v práci:
Světová kronika, Rudolf von Ems, fol. 89v, Německo 1365, uloženo v Badische Landesbibliothek Karlshure
Světová kronika, Rudolf von Ems, fol. 89v, Německo 1365, uloženo v Badische Landesbibliothek Karlshure
weltchronik_1365_89v.jpg (39.45 KiB) Zobrazeno 8393 x
čapky s kontrastním nekožešinovým lemem se ovšem objevují mnohonásobně častěji
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od maser »

Dobře, díky. Udělám obě verze.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Saltkrakan »

Dával jsem to už na FB, ale pro úplnost to hodím i sem.

Momentálně vyrábím své drahé polovičce kruseler, předesílám, že jedné vcelku tradiční a zažité konstrukce, takže to co uvedu níže nemám momentálně ambice realizovat. Při hledání nejrůznějších podkladů a celkově sebevzdělávání v této tématice jsem narazil na kratičký článek, co jsem už kdysi viděl a pak jsem ho za boha nemohl vyštrachat a najít, zvlášť když jsem se o tom s kýmsi, koho to taky zajímalo bavil. Jde o kruseler s barevným lemem, což se skutečně vůbec nevidí, jak podotýká autorka.

https://dehuntington.wordpress.com/ruff ... d-ruffles/
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Josephus Titus »

Škoda, že do toho nejdeš, bylo by toho zapotřebí. ;) Ale jinak palec vzhůru, že se před reallizací takto vzděláváš, a ještě více vzhůru za to, co zmiňuješ. Kruselery - a závoje obecně - rozhodně nemusely být jen bílé jednobarevné. Víz třeba článek M. Bravermanové v Archaelogia Historica 2011, nebo Göttingenská statuta. :thumbup:
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Saltkrakan »

No Posadow zase psal, že by s tím byl opatrný, cituju:
Posadowski na FB napsal:No z vyobrazení spíš nee, to co ten článek ukazuje, nejsou kruselery ale španělské závoje jiného typu. Bravermanová sice popisuje kruseler Anny Svídnické (možná), ten ale má vetkané zlaté nitě a jen několik málo. Určitě ne sytě barevný okraj. Já bych na to byl opatrný
Já osobně jsem to sem dal spíš jako zajímavost, příp. podnět, pokud by se tím někdo chtěl zabývat :)
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Josephus Titus »

Jestli Posadowski radí opatrnost, pak na tom něco bude. Proti němu jsem sotva kováříček...

Znovu jsem se podíval do toho článku od Bravermanové, na který jsem se odvolával, a zjistil jsem, že to mám v hlavě nějak popletené. Ona to zdobení zlatou nití nezmiňuje u (prokazatelného) kruseleru, ale u dalšího fragmentu (možná) závoje, který nemusel být kruselerem a nemusel s ním ani souviset - nějak se mi to spletlo dohromady. Zdobení "obyčejných" závojů bych považoval za jisté, to ale o kruselerech skutečně nevypovídá ani zbla.
Taky jsem se konečně mrknul na ten článek, na který odkazuješ (prve jsem to neudělal). Kromě stejného článku, na nějž se odkazuji i já, vychází ještě z nálezů z Burgosu a ty pro nás fakt nejsou reprezentativní.

Nu, abych to nějak uzavřel: Posadowova námitka mě donutila zrevidovat své předchozí tvrzení a musím uznat a přiznat, že jsem se unáhlil. Mea culpa. Stydím se a omlouvám :oops:
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů