Pokrývky hlavy

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od richardrg »

S tímto dotazem jsem se již také setkal a moje odpověď po dlouhém přemýšlení byla asi v tom smyslu - pokud je někdo urozený a přiměřeně bohatý a nebo jen bohatý tak to dával na odiv a proč se připravit o možnost ukázat pěknou a drahou pokrývku hlavy?
Na druhou stranu opravdový frajer mohl ukazovat složitě nakadeřené lokny - výraz toho že si může dovolit sedět půl dne a nechat si horkými želízky kadeřit vlasy.
Šediny tak nějak patří ke stáří, ale domnívám se, že počínající pleš by si pravděpodobně také schovával. Ale to je největší spekulace.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od mahy »

Moje spekulace- venku patrně budu opravdu předvádět, že na to mám. Pokud jsem mladý hejsek pak ukážu své moderní kadeře, ale pokud budu doma na svém bez hostů pak budu asi chodit tak aby mi to bylo pohodlné. Znáte to ze současnosti- kravata, čepice, klobouk...ale doma? Trencle, vytahaný triko atd. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Sláva!
Tak jsem se konečně dopátrala toho, co znamená trošku záhadný výraz "chapel". Ono to není francouzsky, jak jsem se domnívala, ale německy - das Schapel (zvláštní kovová čelenka, korunka, nošená !především! mladými neprovdanými lidmi bez rozdílu pohlaví).
Jen se mi zatím nepodařilo nalézt žádný materiál, který by tento typ čelenky pojednával jako odznak moci či výjimečného společenského postavení. Tento typ čelenky je zmiňován zejména v souvislosti s mladými neprovdanými lidmi, kteří jej nosili právě jako odznak mládí a toho, že jsou zatím volní. Proto ji také nosili pouze na vlasech, a to dívky i chlapci, často rytou nebo tepanou do podoby věnečku, případně zdobenou emaily, kameny, jantarem a podobně opět často do podoby květinového vínku.
V souvislosti s provdanými ženami je tento typ čelenky rovněž někdy zmiňován a zobrazován, ale vždy ve spojení se závojem nebo alespoň síťkou či gependem. Opět se zde tedy dostáváme k automatickému zakrývání, byť jen symbolickému (síťka, gepend), vlasů provdaných žen.

Je zvláštní, že zrovna v Čechách, v zemi s kvalitní historickou a archeologickou obcí, by vědci nevěděli, co ve středověku mladí lidé rádi nosili, jak se to jmenovalo a prosazovali by u nečeho tak běžného zcela odlišný účel.
Schapel, bandeau, headdress, diadem, coronet, čelenka, korunka a mnoho dalších - to jsou všechno výrazy pro stejný typ ozdoby hlavy. Ale možná tomu prostě jen naši vědci nepřikládali přílišnou důležitost...

Šapel je módní ozdobou, kterou nosí nejenom mladí a nezadaní ;) Dokladem je např. Madona z Veveří, nebo výčet těchto čelenek francouzského krále Karla V., který jich měl cca 140 (postupně pořizované ke konkrétním oděvům). je to prostě módní záležitost a jiný význam než módní oblibu bych mu nepřikládal ;) Stejně tak se používají podobné čelenky na látkovém podkladu, uvazované vzadu tkanicí (opět je nosí muži i ženy a to jak mladí tak ve středním věku.
das Schapel - to zní dost neněmecky, spíše přejaté, stejně jako šapel nezní moc česky ;) Bez ironie - to je prostě běžné přejímání cizích módních novinek a jejich přejetí do domácího jazyka. Nejenom oděvní terminologie je toho plná a mně to třeba dost komplikovalo život při orientaci v jednotlivých termínech při pokusech o rozlišení oděvů, oděvních částí a doplňků ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

Kuno napsal:Možná už se to tu řešilo ale: Pokrývky hlavy u šlechty se nosily vždy v interierech i venku?
Za jakých podmínek bylo možno být bez pokrývky?
Dík za odpověd.
Jak psali již jiní, je to otázka módní obliby a faktu, že ještě donedávna (historicky orientačně do 2. světové války) byly prostě pokrývky hlavy ve společnosti "nezbytností" (ve smyslu tradiční záležitosti). My jsme tomu již odvykli a tak v tom hledáme i to co není ;) Až budou zase v módě klobouky, budeme je nosit ve společnosti všichni, protože se nám to bude líbit ;)
V období vrcholného středověku se běžně nosili pokrývky hlavy při oficiálních příležitostech,tedy i v kostelích, což jsme museli např. pro reqiuem za Richenzu v hradeckém sv. Duchu dopředu řešit s biskupským ceremoniářem - a to s tím přišel dopředu sám ;) My sami to řešíme pocitově ;) Při oficiálních příležitostech pokrývky nosíme - ale stejně nejsou mnozí z nás zvyklí mít něco na hlavě celý den, enbo dokonce týden (např. turnaj) a cítí se pak divně.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Ronšperk »

Ještě na dobových fotografiích našich pradědů je patrné, že kloubouky neodkládali ani při orbě, ani při vyřezávání neciček doma na zápraží. Zvyk byl jdu ze dveří, šáhnu po klobouku. Musíme si na to znovu zvykat ;)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

Ostatně dodnes to pravidla chování zohledňují a ve vojenských a policejních řádech je to stále plátné - v exterieru se nosí předepsaná pokrývka hlavy, která se odkládá jenom při vstupu do budovy či nástupu do dopravního prostředku. Za porušení řádů se nepovažuje situace, kdy příslušník pokrývku ztratí v průběhu zásahu nebo své činnosti, nebo když si ji ze stejných důvodů nenasadí... :lol: A celé je to otázka tradice ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:..Ono to není francouzsky, jak jsem se domnívala, ale německy ...
...Je zvláštní, že zrovna v Čechách, v zemi s kvalitní historickou a archeologickou obcí, by vědci nevěděli, co ve středověku mladí lidé rádi nosili,...
Po delší době zdravím i tady. Ono to je francouzsky, respektive ve francouských pramenech té doby se to objevuje. A je to celkem běžné pojmenování diadémku, který se tu popisuje. Ale totéž slovo se vyskytuje v němčině, češtině - no jistě, móda se rychle šíří Evropou, s ní módní novinky a také jejich názvy, jsouce přejímány z jazyka do jazyka, často už bez možnosti vystopovat, který byl první.

A k té druhé poznámce, to si nemohu odpustit: "...kvalitní historickou a archeologickou obcí, by vědci nevěděli.." Ukaž mi jediného českého vědce, historika nebo archeologa, který o tom něco ví a vyzná se v tom trochu podrobně! (snad s vyjímkou Dr. Kybalové, prosím) Již se třepu netrpělivostí, abych si přečetl nějakou jeho práci a poté se s ní(m) seznámil a popovídal si s ní(m). Já jsem bohužel zatím na žádnou takovou práci ani nikoho takového neviděl. Tedy, pardon, s vyjímkou Bc. Dubce a Dr.Hřibové. Ty ovšem považuji za amatérské badatele a dobře se s nimi znám...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

tak plichtím chapeau (pánský klobouk a la Robin Hood) pošité pavími pery a protože je typově použitelné jak na náš projekt tak i sem, hodím sem po dokončení fotku. zatím to vypadá docela nezvykle 8-)

- tak první fotky (doma v noci - takže velmi mizerná kvalita) ;) ještě asi budu našívat perly ;)
Přílohy
IMG_0003.JPG
IMG_0003.JPG (258.46 KiB) Zobrazeno 8029 x
IMG_0002.JPG
IMG_0002.JPG (277.1 KiB) Zobrazeno 8036 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od trener »

K pokrývkám hlavy a jejich nošení: V Dějinách hmotné kultury se uvádí, že smekání, jako výraz pozdravu je v Čechách záležitost až 16.století.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

a v kostele se běžně nesmeká - pánové ponechávají na hlavě, stejně jako si dámy samozřejmně nesundávají svá zavití a čepečky ;)

trochu jsme kvůli tomu válčili s biskupským ceremoniářem, ale pobral to ;)

výjimkou je samozřejmně panovník, který si v rámci korunovace pokrývku hlavy sundává, aby mu mohla být na hlavu vložena koruna :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů