Doplňky k oděvu, pásky, tašky aj.

Avátar uživatele
Kuůzle
Příspěvky: 8
Registrován: Po 04. Srp 2014 19:05:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Doplňky k oděvu, pásky, tašky aj.

Příspěvek od Kuůzle »

Ahoj, měla bych dotaz ohledně součásti oděvu, který se tváří jako kápě bez kapuci. V podstatě jde o krátkou pelerínu po ramena, někdy zobrazovanou s nizoučkým stojáčkem. Před časem mi prošly rukama nějaké obrázky a samozřejmě jsem si je neuložila.

Můj dotaz je následující:
1) pod jakým názvem bych mohla podobnou věc najít?
2) je to použitelné i na Karlovce?
3) můžu na takovýto doplněk použít hedvábný lampas ?

Obrázek

Jediné, co jsem našla je Itálie 1390 a v delší verzi (ten nafialovělý s puntíky), než co mám na mysli. Podobný doplněk už jsem viděla i u nás na Libušíně. Mám doma totiž nádherný kus lampasu a nechce se mi ho rozstříhat na taštičky a pásky, protože by mi zbyl nepoužitelný kus. Takhle bych ho využila lépe.
Díky za radu :)
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Doplňky k oděvu, pásky, tašky aj.

Příspěvek od Josephus Titus »

U Le Duca se tento kus, myslím, objevuje pod názvem "gonelle". Což není úplně neprůstřelný název, neboť se pod ním může skrývat úplně obyčejná kukla a řada badatelů mezi nimi taky nerozlišuje. Toť k otázce č. 1.
Pokud si dobře pamatuji (už jsem nečinností trochu zrezivěl), tak se tahle část oděvu více prosazuje až po roce 1378. V 80. letech je dost hojná i u nás. (tedy odpověď na otázku č.2).
Hedvábný lampas je dobrý materiál, doložený i z historických pramenů. Není důvod, proč by se nedal použít na gonelle (ale - odpověď č.2).
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Kuůzle
Příspěvky: 8
Registrován: Po 04. Srp 2014 19:05:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Doplňky k oděvu, pásky, tašky aj.

Příspěvek od Kuůzle »

Tisíceré díky, Tito.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů